Strona główna » Forum Prawa Obywatelskie Seniorów za nami

Forum Prawa Obywatelskie Seniorów za nami

przez Stowarzyszenie WARKA
23 wyświetlenia

Seniorzy z powiatu grójeckiego spotkali się podczas wydarzenia zorganizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.. Działanie było początkiem realizacji projektu „Dobra administracja dla seniorów z grójeckiego”.

Forum odbyło się 31 stycznia w Warce. Wzięło w nim udział ponad 30 seniorów. W formie wykładów, jak i warsztatów, dr Monika Mularska-Kucharek i pan Radosław Kucharek przeprowadzili seniorów przez meandry praw obywatelskich. Nie sztuką jest bowiem narzekać, ale sztuką znać swoje prawa i umieć z nich skorzystać.

Uczestnicy mogli zapoznać się z pojęciami takimi jak Karta Praw Podstawowych, dyskryminacja jej rodzaje i przejawy. Poznali pojęcie ageizmu, który oznacza dyskryminację ze względu na wiek. Inspiracją do dalszych działań był przykład seniorów z Łodzi, którzy w ramach projektu zostali konsultantami Urzędu, a ich praca przełożyła się na zmiany w funkcjonowaniu urzędu w stosunku do osób w wieku dojrzałym.

Nie zabrakło dyskusji o tym jak traktowani są seniorzy w urzędzie, ale i innych instytucjach. Jakie mogą być przejawy tej dyskryminacji, ale też i co ma na nią wpływ, jak choćby stereotypy. Uczestnicy mieli też okazję podzielić się swoimi doświadczeniami pozytywnymi i stworzyć listę tematów, które wymagają poprawy.

Co najważniejsze seniorzy mogli poprzez życiowe przykłady zobaczyć jak działają mechanizmy dyskryminacji, jak sami często wykluczają się swoją postawą. Wszystko „okraszone” przykładami z realizowanych działań w Łodzi, rozmów z seniorami i urzędnikami nadawało nowym pojęciom życiowy i praktyczny wymiar. Anegdoty i opowieści prowadzących pomogły zrozumieć, ze zmiana zaczyna się od nas, a świadomość praw, jakie nam przysługują i możliwość ich egzekwowania jest niezwykle ważna.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie Forum już 13 lutego.

PROWADZĄCY:

Monika Mularska-Kucharek – doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, ekspertka ds. rozwoju osobistego osób dojrzałych, trenerka biznesu, terapeutka, koordynatorka działań międzypokoleniowych w Centrum Kultury Młodych w Łodzi, prezeska fundacji Łódzka Akademia Kobiecości. Autorka wielu publikacji z zakresu jakości życia, także osób dojrzałych, i szeroko rozumianego rozwoju osobistego

Radek Kucharek – dyrektor ds. projektów rozwojowych w firmie szkoleniowej ART OF TRAINING. Od 2012 roku wspiera organizacje, doradzając i prowadząc kompleksowe projekty rozwojowe. Współpracuje głównie z osobami dojrzałymi. Wspiera projekty skierowane do seniorów. Współpracuje z uczelniami, prowadząc zajęcia oraz szkolenia dla instytucji administracji publicznej i przedsiębiorstw.

Zadanie pn. „Dobra administracja dla seniorów z grójeckiego” realizowane w ramach projektu grantowego „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” współfinansowanego ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021–2027.

You may also like