Strona główna » Uhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Uhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

przez Dworek Na Długiej
140 wyświetlenia

12 kwietnia 2024 r. w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce i na starym wareckim cmentarzu przed pomnikiem „Krzyże Katyńskie” odbyły się miejskie uroczystości patriotyczne upamiętniające 84. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej” oraz 14. rocznicę „Katastrofy Smoleńskiej”. Mieszkańcy Warki pamiętają o tamtych tragicznych wydarzeniach.

W roku 1940, w lasach pod Katyniem, Ostaszkowem, Starobielskiem, Kozielskiem rozegrała się wielka tragedia narodu polskiego. Ponad 20 tysięcy naszych rodaków zostało bestialsko zamordowanych przez NKWD. Bez osądu, wyroku, winy rozstrzelano kwiat narodu – m.in. oficerów, lekarzy, profesorów.

W roku 2010 samolot z oficjalną polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy „Zbrodni Katyńskiej”, na czele której stał Prezydent RP uległ katastrofie w której zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga.

Przed liturgią rys historyczny przedstawiła Prezes wareckiego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, pełniąca jednocześnie funkcję wiceprezes zarządu okręgowego Związku w Radomiu – Grażyna Kijuc. Mszę św. z udziałem Pocztów Sztandarowych koncelebrowali: proboszcz ks. Jarosław Kucharczyk wspólnie z ks. Grzegorzem Krysztofikiem. Na zakończenie nabożeństwa, pod tablicą upamiętniającą „Zbrodnię Katyńską” i „Katastrofę Smoleńską”, która odsłonięta została w kościele w 2016 roku, w imieniu mieszkańców Warki i powiatu grójeckiego zapalili znicze i złożyli kwiaty – Burmistrz Warki Dariusz Gizka, komendant Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej – pułkownik Andrzej Kozera oraz członek Zarządu Powiatu Grójeckiego – Andrzej Zaręba.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed „Krzyżami Katyńskimi” na starym wareckim cmentarzu, którą uświetniła Kompania Honorowa Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej pod dowództwem porucznika Łukasza Strulaka oraz poczet sztandarowy w składzie: porucznik Bartosz Staranowicz (dowódca pocztu), straszy chorąży Patryk Wróblewski (sztandarowy) i kapral Kacper Karczewski (asystujący). Dowódcą uroczystości był podpułkownik Ryszard Malinowski.

Na początku zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Prowadząca uroczystość powitała przybyłych gości, wśród których byli m.in.: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, Radni Rady Miejskiej w Warce – Przewodniczący Rady Daniel Bugała, Wiceprzewodniczący Tadeusz Sobieraj, Stanisław Anyszkiewicz, Jacek Gawroński, Arkadiusz Marszałek, Iwona Sekuła, Grzegorz Szydło, Leszek Żelechowski, Radni Powiatu Grójeckiego – Grażyna Kijuc i Jan Madej, Komendant Komisariatu Policji w Warce podinsp. Jarosław Janczewski oraz proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej – ks. Jarosław Kucharczyk.

Po powitaniu uczestników uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń. Na wniosek wareckiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zarząd Główny Związku przyznał odznaczenia „Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych” – Zofii Skrzypczak, Sławomirowi Gablerowi oraz Grzegorzowi Kocykowi. Odznaczenia (z upoważnienia Prezesa Zarządu Głównego ZK RP i BWP) wręczyła prezes wareckiego koła Związku – Grażyna Kijuc.

Dla uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu oraz osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, żołnierze Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej przeprowadzili Apel Pamięci oraz oddali Salwę Honorową. Treść Apelu Pamięci odczytał kapitan Dominik Michalczyk. Następnie, ponad dwadzieścia delegacji reprezentujących różne instytucje i organizacje, złożyło wiązanki przed „Krzyżami Katyńskimi” – pomnikiem, który upamiętnia wszystkich poległych w 1940 roku, w tym 7 mieszkańców ziemi wareckiej: ppor. Franciszka Bartczaka, ppor. Leopolda Gustawa Kosmalę, ppor. Władysława Luberta, por. Stefana Leszka Marciniaka, st. sierż. Władysława Nędzi, por. Władysława Paczyńskiego, ppor. Jana Wojtalę.

W imieniu mieszkańców Warki i powiatu grójeckiego pamiątkowe znicze zapalili: Burmistrz Warki Dariusz Gizka wraz z Komendantem CRiWWR – pułkownikiem Andrzejem Kozerą. Następnie odegrana została Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Warce, Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej serdecznie dziękują za udział w uroczystości pocztom sztandarowym, przybyłym gościom oraz wszystkim uczestnikom.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę wareckiej Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce za zabezpieczenie przemarszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Michalczewie za zabezpieczenie medyczne oraz Wojsku Polskiemu, które swoją obecnością sprawia, iż rocznice historyczne w Warce są zawsze podniosłe i uroczyste.

Foto: Rafał Donica – Blade Photo

You may also like