12.2 C
Warka
sobota, 8 maja, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Uhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Przeczytaj także

Polaku! Bądź dumny! Wywieś flagę!

Dzień 2 maja jest od 2004 roku Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wywieśmy tego dnia biało-czerwone flagi, dając wyraz dumy, że jesteśmy Polakami!

Weź udział w konkursie piosenki poetyckiej podczas IX Festiwalu „SpłyWarka”

Obowiązkową imprezą w letnim kalendarzu Warki stał się już Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”, który w tym roku odbędzie się 24 lipca...

700 lat Warki… Kompozytor Adam Jarzębski wśród bohaterów Warki

Jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię nadpilicznego grodu przez wieki. Z tej okazji...

POLICJANCI PRZEJĘLI NIELEGALNĄ KRAJANKĘ TYTONIOWĄ I PAPIEROSY

Grójeccy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczyli papierosy i krajankę tytoniową bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymali także 40-letniego mężczyznę. Wartość uszczuplenia...

WYBIŁ SZYBY W POCIĄGU, ODPOWIE ZA ZNISZCZENIE MIENIA

Policjanci z Warki dzięki zdecydowanej i szybkiej reakcji konduktora, zatrzymali 31–latka, który wybił szyby w pociągu PKP. Mężczyzna odpowie teraz przed...

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Społeczność Warki rokrocznie oddaje hołd tragicznie zamordowanym Polakom, w tym również mieszkańcom naszego regionu. W tym dniu wspominamy także katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem z 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Zakres uroczystości ze względu na panującą pandemię został ograniczony do Mszy św. oraz symbolicznego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach pamięci. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości osobiście miały okazję obejrzeć transmisję online za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

Na początku uroczystości odczytany został rys historyczny przez Prezes wareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Grażynę Kijuc. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego odprawiona została Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 96 osób, które zginęły w katastrofie w 2010 roku. Liturgię koncelebrowali ks. Michał Miecznik oraz ks. Grzegorz Krysztofik.

Wśród gości uczestniczących w modlitwie byli m.in.: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Zastępca Burmistrza Teresa Knyzio, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, Radna Rady Miejskiej Urszula Orlik oraz Radni Powiatu Grójeckiego Grażyna Kijuc i Cezary Kołodziejski.

Przed zakończeniem Mszy św. delegacja w składzie: Burmistrz Warki, prezes wareckiego koła ZKRPiBWP oraz Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą osoby zamordowane w Katyniu w 1940 roku oraz tych, którzy zginęli w Smoleńsku w 2010 roku.

Po uroczystości w kościele przedstawiciele Samorządu Warki, Powiatu Grójeckiego oraz środowisk kombatanckich złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem „Krzyże Katyńskie” na starym wareckim cmentarzu.

Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, wareckie Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Parafia Matki Bożej Szkaplerznej oraz Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w symbolicznej uroczystości.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -