Strona główna » Tym razem muzyczne szaleństwa karnawału!

Tym razem muzyczne szaleństwa karnawału!

19 wyświetlenia

W piątek, 9 lutego, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się kolejny koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą”. Tym razem na scenie w sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego pojawił się znakomity skrzypek, kompozytor i aranżer Bogdan Kierejsza. Wraz z nim wystąpił wokalista Adam Kalinowski. Ten drugi dobrze jest znany szerszej publiczności z udziału w programie „The Voice od Poland”, w którym w edycji przeprowadzonej w 2020 r. zajął 2 miejsce. Artystom towarzyszył zespół w składzie: Sławomir Pogoda – gitara, Zdzisław Kalinowski – fortepian, Wojciech Bergander – kontrabas i Maciej Wojcieszuk – perkusja. 

Kończący się okres karnawału był doskonałą okazją do tego by artyści zabrali publiczność – która wypełniła salę po brzegi – w magiczną podróż po różnych epokach i stylach muzycznych. Choć obydwaj reprezentują odmienne nurty muzyczne to na scenie potrafili je znakomicie łączyć. Dzięki temu pokazali publiczności niekonwencjonalne aranżacje lubianych standardów, które wprowadzały w klimat tanecznych zabaw karnawałowych. A wszystko zaczęło się nietypowo bo… od V Symfonii Beethovena. Ten kto nie widział występu mógłby założyć, że początek koncertu był typowo klasyczny. W rzeczywistości artyści zaprezentowali dzieło słynnego kompozytora w wersji dalece odbiegającej od tej znanej od wieków. Gitary, w tym basowa, ale i perkusja nadały utworowi nowoczesnego, rozrywkowego, brzmienia. Skrzypcami formował tą aranżację Bogdan Kierejsza. Już po tym pierwszym występie stało się jasne, że koncert wyłamie się z utartych, ogólnie przyjętych schematów. I bardzo dobrze!

Karnawał można było poczuć w każdym kolejnym punkcie muzycznego programu, w którym nie brakowało wspomnianej klasyki, ale i tanga czy też rocka. W utworach prezentujących ten ostatni gatunek pełnię możliwości głosowych pokazał Adam Kalinowski. Nawet tak wymagający utwór jak „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena nie stanowił dla niego bariery nie do pokonania. Świetnie odnalazł się również w innych muzycznych brzmieniach wkraczając przez nie w przestrzeń bluesa czy też popu. Zaśpiewać „I feel good” Jamesa Browna czy też „Sway” Michaela Buble? Dla niego nie jest to problemem. Słuchacze koncertu – którzy często śpiewali razem z artystą – mogli osobiście przekonać się, że wysokie miejsce w popularnym telewizyjnym show nie było przypadkiem. Charakterystyczny dla niego sceniczny luz, optymizm, swoboda i przede wszystkim rockowy głos przyciągają uwagę publiki.

Bogdan Kierejsza, znany już dobrze wareckiej publiczności ze swoich dynamicznych i pełnych werwy występów, miał tego wieczoru u swojego boku artystę, który również potrafi budować atmosferę. Razem nawiązali znakomity kontakt z publicznością. Pokazali jej, że bez względu na gatunek muzyczny można się świetnie bawić i cieszyć dźwiękami oraz słowami. Okazuje się, że skrzypce mogą być partnerem nie tylko dla gitar, ale i dla takiego głosu jaki ma laureat The Voice od Poland. Panowie pokazali to wieńcząc koncert wspólnym występem i wykonując „Lubię wracać tam gdzie byłem” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego oraz „Remedium” dobrze kojarzone z Marylą Rodowicz. 

Półtorej godzinne spotkanie z muzykę minęło bardzo szybko. I chociaż dla Bogdana Kierejszy był to już kolejny występ w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce to apetyt na jego wykonania muzyczne, tak pełne ekspresji, nie maleje. Swoje umiejętności prezentował na scenach całego świata, m.in. w USA, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i we Włoszech. Jesteśmy pewni, że w przyszłości – również w towarzyszeniu znakomitych artystów – ponownie będzie bawił muzyką publiczność z Warki.

You may also like