Strona główna » Odgłos spadającej i toczącej się kulki w bloku – Złośliwość sąsiada czy coś jeszcze innego?

Odgłos spadającej i toczącej się kulki w bloku – Złośliwość sąsiada czy coś jeszcze innego?

przez Redakcja GminaWarka.pl
189 wyświetlenia
bloki w Warce fot Adam Kurowski

Dźwięk spadającej kulki, turlającej się po podłodze w blokach może być symbolem codzienności i harmonii życia mieszkańców. To może być dźwięk, który przypomina o normalności i rutynie, o ludzkich gestach i czynnościach wykonywanych w tle. Ten dźwięk w swojej prostocie wpisany jest w życie codzienności blokowych społeczności. Ale może ten dźwięk można wytłumaczyć inaczej? I tak właśnie jest.

Każdy, kto mieszkał lub mieszka w bloku z wielkiej płyty żelbetowej, mógł zetknąć się z pewnym charakterystycznym dźwiękiem – trzaskiem spadającej i toczącej się kulki. Co stoi za tym niecodziennym zjawiskiem? Okazuje się, że jest to kwestia czysto technologiczna i związana z materiałem, z jakiego wykonane są elementy konstrukcyjne budynku.

Dźwięk spadającej i toczącej się kulki słyszany w blokach z wielkiej płyty żelbetowej nie jest efektem magicznym czy paranormalnym, choć na pierwszy rzut ucha może to wydawać się tajemnicze. Odpowiedź leży w właściwościach technologicznych zbrojeń stalowych, które są używane w konstrukcji bloków.

Dlaczego to się dzieje?

Zbrojenia stalowe, które są wbudowane w elementy żelbetowe, mają zdolność do nieznacznego rozszerzania się w ciągu dnia pod wpływem temperatury. Gdy temperatura otoczenia wzrasta, pręty stalowe napinają się i wyginają. Jednak gdy nocą temperatura spada, stalowe pręty powracają do swojego pierwotnego kształtu.

Zasada działania

  1. Napinanie w ciągu dnia: W wyniku działania ciepła pręty stalowe napinają się i wyginają, akumulując wewnętrzne naprężenia.
  2. Powrót do pierwotnej pozycji w nocy: Gdy temperatura spada, naprężenia ulegają zmniejszeniu, a stalowe pręty powracają do swojej pierwotnej pozycji.
  3. Dźwięk spadającej i toczącej się kulki: W wyniku tego procesu pręt „odpręża się”, co jest słyszane jako spadająca kulka, a następnie w dalszym etapie oscylacyjnie powraca do swojej pierwotnej pozycji, co wydaje się jako tocząca się kulka.

Czy to zjawisko jest niebezpieczne?

Na szczęście, dźwięk spadającej i toczącej się kulki jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie wskazuje na żadne problemy strukturalne budynku. Jest to naturalny efekt termiczny, który występuje w każdym bloku z wielkiej płyty żelbetowej i nie ma wpływu na jego bezpieczeństwo czy trwałość.

Jak sobie z tym radzić?

Chociaż dźwięk ten nie jest szkodliwy, może być irytujący dla mieszkańców budynku. Jeśli chcemy zmniejszyć głośność tego dźwięku, można zastosować pewne techniki, takie jak izolacja akustyczna czy dodatkowe materiały tłumiące.

Podsumowując dźwięk spadającej i toczącej się kulki w blokach z wielkiej płyty żelbetowej to zjawisko technologiczne, które wynika z właściwości zbrojeń stalowych używanych w konstrukcji. Jest to zupełnie normalne i nie wskazuje na żadne problemy strukturalne budynku. Mimo że nie jest to problem bezpieczeństwa, może być dla wielu mieszkańców irytujący. W takim przypadku można zastosować techniki izolacji akustycznej, aby zmniejszyć głośność tego dźwięku. Także tym razem to nie wina sąsiada 😉

You may also like