10.4 C
Warka
czwartek, 28 maja, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Przeczytaj także

Jakiego Prezydenta chce Warka? ANKIETA

Na redakcyjną skrzynkę mailową wpłynęły zapytania o możliwość utworzenia anonimowej ankiety dotyczącej wyboru Prezydenta, żeby sprawdzić jak głosuje Warka. Stąd też wychodząc...

Starostwo i PUP częściowo wracają do normalnej obsługi petentów

Od poniedziałku, 25 maja Starostwo Powiatowe w Grójcu i Powiatowy Urząd Pracy częściowo otwierają się dla petentów. O zniesieniu...

UWAGA PRZESTĘPCY ATAKUJĄ PRZEDSIĘBIORCÓW KORZYSTAJĄCYCH Z PROGRAMU TARCZA FINANSOWA PFR

Okres pandemii koronawirusa COVID-19 jest wykorzystywany przez przestępców, którzy dostrzegają swoją szansę w pozyskaniu środków pochodzących z rachunków klientów banków, w...

Od 25 maja obsługa beneficjentów w placówkach ARiMR w pełnym zakresie

Od najbliższego poniedziałku, 25 maja, w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych rolnicy będą mogli załatwić wszystkie sprawy osobiście. W województwie śląskim i...

PRIMA AUTO

Jesteśmy POLSKĄ FIRMĄ, która od 25 lat specjalizuje się w usługach branży motoryzacyjnej. ŚWIADCZYMY USŁUGI W ZAKRESIE:

Wielokrotnie wracasz do domu, żeby upewnić się, że  zamknąłeś drzwi, zakręciłeś kurki od gazu lub kran? A  może  liczysz w myślach, powtarzasz wiele razy znany tekst lub wykonujesz ustaloną wcześniej sekwencję ruchów lub innych czynności? Czy postępujesz w ten sposób, bo tylko to pozwala Ci zredukować lęk?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne zaliczane są do zaburzeń lękowych. Charakteryzują się występowaniem uporczywych, niechcianych myśli (obsesji) oraz przymusowych zachowań (kompulsji). Treść myśli jest bardzo indywidualna i w dużej mierze związana z osobistymi doświadczeniami oraz krytycznymi wydarzeniami w życiu danej osoby. Myśli najczęściej związane są z brudem i zarazkami, możliwością zachorowania lub zakażenia, obawą przed zrobieniem komuś krzywdy lub, że coś strasznego może przydarzyć się bliskim, potrzebą porządku i symetrii. Najczęściej spotykane czynności natrętne to: rytuały czystościowe, powtarzanie, sprawdzanie, dotykanie przedmiotów, liczenie, układanie i porządkowanie.

Każdy z nas doświadcza czasami pewnych form nawracających, nieuzasadnionych myśli np. o przykrym doświadczeniu z przeszłości lub powracających w pamięci melodii. Myśli te są najczęściej przejściowe i mogą być spowodowane nadmiernym stresem lub przeciążeniem organizmu. Większość z nas potrafi się od nich oderwać. Są jednak osoby, które pozostają wobec własnych, niechcianych myśli bezsilne. To osoby cierpiące na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Osoby te różnią się od innych sposobem w jaki przeżywają i rozładowują lęk. Próbują neutralizować go za pomocą czynności przymusowych, które przyjmują formę sztywnych, rytualnych i wielokrotnie powtarzanych zachowań.

Osoby te chciałyby zmienić swoje zachowanie. Problem w tym, że nie wiedzą jak. Zdają sobie sprawę z niedorzeczności własnych działań, oceniają je negatywnie, jako pozbawione sensu i niepotrzebne, jednak nie potrafią powstrzymać się przed ich podejmowaniem. Uporczywe, powracające myśli nie pozwalają im skoncentrować się na innych kwestiach, a przymusowe zachowania w efekcie zaczynają dezorganizować im codzienne funkcjonowanie we wszystkich sferach ich życia.

Specyfiką tych zaburzeń jest to, że osoby długo nie zauważają lub unikają przyznania się
do problemu, którego doświadczają. Kiedy objawy utrzymują się przez dłuższy czas
i prowadzą do wyraźnego obniżenia jakości funkcjonowania społecznego należy zwrócić się
o pomoc do specjalisty. Czasem wystarczy sama psychoterapia, czasami należy połączyć ją z farmakoterapią. Psychoterapia może mieć różne formy, jednak najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną.

W kolejnym artykule: zaburzenia paniczne.

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -