12.2 C
Warka
sobota, 8 maja, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Za nami owocny rok! – Podsumowanie projektu Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim

Przeczytaj także

Polaku! Bądź dumny! Wywieś flagę!

Dzień 2 maja jest od 2004 roku Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wywieśmy tego dnia biało-czerwone flagi, dając wyraz dumy, że jesteśmy Polakami!

Weź udział w konkursie piosenki poetyckiej podczas IX Festiwalu „SpłyWarka”

Obowiązkową imprezą w letnim kalendarzu Warki stał się już Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”, który w tym roku odbędzie się 24 lipca...

700 lat Warki… Kompozytor Adam Jarzębski wśród bohaterów Warki

Jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię nadpilicznego grodu przez wieki. Z tej okazji...

POLICJANCI PRZEJĘLI NIELEGALNĄ KRAJANKĘ TYTONIOWĄ I PAPIEROSY

Grójeccy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczyli papierosy i krajankę tytoniową bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymali także 40-letniego mężczyznę. Wartość uszczuplenia...

WYBIŁ SZYBY W POCIĄGU, ODPOWIE ZA ZNISZCZENIE MIENIA

Policjanci z Warki dzięki zdecydowanej i szybkiej reakcji konduktora, zatrzymali 31–latka, który wybił szyby w pociągu PKP. Mężczyzna odpowie teraz przed...

Kończy się projekt “Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim”, którego odbiorcami były grupy senioralne. 500 uczestników Seniorady, 3 Zjazdy liderskie, 150 uczestników szkoleń z gerontologii, debaty, spotkania Senioralnych Zespołów Konsultacyjno-Doradczych, 14 Inicjatyw Senioralnych, 2 diagnozy lokalne osób starszych, 6000 egz. w 3 wydaniach gazety Aktywny Senior, a nade wszystko nowe pomysły, pobudzone do działania grupy senioralne, zawiązane nowe znajomości – to tylko część efektów projektu realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przy współpracy 23 grup senioralnych.

28 listopada w Centrum Gastronomiczno-Hotelarskim w Warce odbyło się spotkanie podsumowujące dla członków grup senioralnych wspierających merytorycznie projekt. Wzięło w nim udział 40 liderów z Sieci Aktywnych Seniorów. Praca w grupach dała okazję do rozmowy na temat tego, z czego uczestnicy projektu są dumni oraz opracowania haseł przewodnich i logo Sieci Aktywnych Seniorów. Osoby z Warki i Grójca, które były zaangażowane w przeprowadzenie diagnoz lokalnych, podzieliły się wynikami na temat potrzeb seniorów w naszej społeczności. Był to czas refleksji, podsumowań, świętowania sukcesów i wzajemnych podziękowań.

Debata „Wolontariat Seniorów”

Oprócz podsumowań, które zawsze dają refleksję do planowania przyszłości, istotnym elementem spotkania była debata na temat wolontariatu senioralnego zorganizowana pod patronatem Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Wśród panelistów byli przedstawiciele: programu Seniorzy w Akcji z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Klubu Seniora Czerwone Jabłuszko w Nowej Wsi, Stowarzyszenia Seniorów „PROMYK” w Bartnikach. Główny przedmiot rozmowy oscylował wokół pytań – co, dlaczego i dla kogo robią seniorzy. Był to czas do wspólnego zastanowienia nad kierunkami dojrzałego “wolontariatu rozwoju”. Jak podkreślali paneliści, głównym wyznacznikiem działań jest przede wszystkim wola bezinteresownej pomocy. A wolontariusz dzieli się sobą – form pomocy jest nieskończenie wiele – może to być umiejętność wysłuchania drugiej osoby, napisania tekstu do lokalnej gazety, zorganizowania wycieczki, upieczenia ciasta czy podwiezienie na spotkanie grupy senioralnej. Debata pozwoliła na zatrzymanie się nad tematem, który coraz częściej pojawia się w działaniach grup, tj. potrzebami wsparcia wewnątrzpokoleniowego. Przykładem są odwiedziny i spotkania, które organizowane są przez seniorów aktywnych, młodszych i sprawnych dla tych seniorów, którzy pozostają sami w domach na skutek odizolowania, choroby czy braku odwagi do wyjścia i kontaktów.

Czerpiemy inspiracje

Spotkanie zakończyło się twórczą integracją, której celem było przełożenie pomysłów na warsztaty jakie liderzy grup senioralnych mogą inicjować w swoich klubach. Swoimi umiejętnościami podzieliły się przedstawicielki: Klubu Seniora PoKUSa, Grupy Starówka, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce. Uczestnicy spotkania uczyli się wzajemnie – jak szybko wykonać efektowny stroik świąteczny, piękną bransoletkę, kartkę świąteczną metodą quillingu czy twórczo wykorzystać kamienie. Spotkanie zakończyła nauka tańców integracyjnych, które doskonale sprawdzają się jako sposób na radość i spędzanie czasu w grupach.

W projekt „Sieć Aktywnych Seniorów w grójeckim” zaangażowane były grupy:
Klub Seniora „PoKUSa”
Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko” przy OSP Nowa Wieś
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce
Klub Seniora „Złota Reneta” Ostrołęka
„STARÓWKA” Stara Warka
Klub Złotego Wieku w Warce
Klub Seniora „Młodzi Duchem” z Michalczewa
Klub Seniora Sułkowice „Spotkajmy się”
Koło Seniora FAMILIA Grójec
Jasieniecki Klub Seniora „Złota Jesień”
„Kwitnąca Jabłoń” Konary
Słodkie Babeczki Watraszew
Klub Seniora AKTYWNI Goszczyn
Klub Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa
Grupa SPA Bończa – Seniorzy Preferują Aktywność
Michałowskie Poziomki
Aktywne Piaseczno
Stowarzyszenie Seniorów Relaks w Belsku Dużym
Warecki Klub Seniora „Radość z Życia”
Grupa „Niepokorni” z Drwalewa
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Biesiada” Grójec

Projekt „Sieć Aktywnych Seniorów z grójeckiego” realizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. został dofinansowany przez Rządowy Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -