1.7 C
Warka
wtorek, 29 listopada, 2022

Za nami jubileuszowa 10. SpłyWarka

- Reklama -

Przeczytaj także

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Muzeum m. Kazimierza Pułaskiego w Warce Miło nam poinformować, że Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zostało docenione i...

WEEKEND ZA POŁ CENY 2022 w Muzeum

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po raz kolejny przyłącza się do Akcji POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY. Jest...

ODPOWIE ZA KRADZIEŻ BIŻUTERII

Zarzut kradzieży biżuterii usłyszał 29-letni mieszkaniec Radomia. Mężczyzna włamał się do domu pod Warką i ukradł złoto o wartości 25 tysięcy złotych....

Nasza wystawa na Zamku w Krasiczynie

8 listopada 2022 r. na Zamku w Krasiczynie przy współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu została uroczyście otwarta wystawa o...

Pociągi na trasie Warszawa-Warka-Radom pojadą szybciej

Od marca przyszłego roku na trasie kolejowej Warszawa-Radom pociągi będą mogły jeździć już do 120 km/h. Zaś od drugiego kwartału 2023 nawet...
- Reklama -

23 lipca w sobotę odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Pierwsza część Festiwalu odbyła się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Od godz. 9:30 na miejscu pojawiły się zespoły i soliści gotowi zaprezentować swoją twórczość przed Jury i powalczyć o nagrody i statuetkę Grand Prix. Choć wszystkim zależało na zajęciu jak najwyższego miejsca, to atmosfera przed konkursem nie wskazywała na jakąkolwiek rywalizację. Dla niektórych był to moment poznania nowych, ciekawych osób, dla innych długo wyczekiwane spotkanie ze znanymi już twórcami – jedno jest pewne – muzycy, którzy spotkali się w Warce razem stworzyli wspaniałe grono reprezentujące jeden nurt muzyczny, jednak w różnych odsłonach.

Konkurs piosenki będący pierwszą częścią “SpłyWarki” otworzyli dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak oraz dyrektor Gminnej Instytucji Kultury “Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Krużel (przewodniczący), Maciej Służała oraz Adrian Szary otrzymała duże i trudne wyzwanie, aby ocenić wykonawców i wydać werdykt. W konkursie wzięło udział 9 zespołów i 2 solistów: Bez Zgrzytu (Milanówek), Igły i liście (Piaseczno), Mariusz Dekiel (Kielce), Maryleen (Kędzierzyn-Koźle), Pod Prąd (Włocławek), Vis a Vis (Nowy Sącz), Z dna szuflady – Krzysztof Grzela (Siemianowice Śląskie), Zbigniew Żuk (Brwilno), Peron Wędrowny ( Tupadły, gmina Inowrocław), Sweterek (Warszawa), TRIOdoKWARTETU (Milanówek). Każdy z wykonawców zaprezentował po dwa lub trzy utwory w zależności od życzenia Komisji. Choć konkurs skupiał w sobie piosenkę poetycką i turystyczną, to każdy z wykonawców reprezentował własny, oryginalny styl muzyczny i przekazał Jurorom oraz publiczności własną, za każdym razem niezwykle ciekawą muzyczną drogę.

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych obyły się obrady Jury. Długie, niełatwe, bogate w wiele ciekawych wniosków… Udało się jednak wybrać zwycięzców, przyznać wyróżnienia, a także zauważyć w każdym zespole coś wyjątkowego. Ogłoszenie wyników odbyło się na Kempingu nad Pilicą, gdzie miała miejsce druga część wydarzenia.

O godz. 17 nastąpiło oficjalne otwarcie X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” przez Organizatorów: Andrzeja Zarębę – dyrektora „Dworku na Długiej” oraz dwóch lokalnych artystów – Leszka Owczarczyka i Dariusza Rączkę.

Zaraz po otwarciu nastąpiło wyczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników konkursu – Organizatorzy oraz Jury przedstawili werdykt:

 • Nagroda Grand Prix – zespół Peron Wędrowny (nagroda finansowa ufundowana przez Agroturystykę nad Jeziorem „NIEBO DO WYNAJĘCIA” – KLONDAIK oraz niezwykle oryginalna statuetka, której twórcą jest warecki artysta Jacek Matlakowski)
 • I miejsce – zespół Maryleen (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DELTIMA)
 • II miejsce – zespół TRIOdoKWARTETU (nagroda finansowa ufundowana przez firmę TERMOPLAST Drzwi Okna Bramy)
 • III miejsce – zespół Bez Zgrzytu (nagroda finansowa ufundowana przez firmę TRANS-MED Dariusz Witkowski)
 • wyróżnienie za sprawne zespołowe granie – zespół Pod Prąd
 • wyróżnienie za czarowanie słowem – Zbigniew Żuk
 • wyróżnienie za pozostawione w pamięci ślady – duet Vis a Vis

Jury zwróciło uwagę na wszystkie występujące w konkursie zespoły i zauważyło coś szczególnego w każdym z nich:

 • duży potencjał zespołowy do wykorzystania – zespół Igły i Liście
 • aktualność poruszanych tematów – zespół Mariusza Dekiela
 • wyraźny postęp w rozwoju zespołu – zespół Sweterek
 • podtrzymanie tradycji ballady bardowskiej – Z dna szuflady – Krzysztof Grzela

W momencie ogłoszenia wyników załamała się pogoda, zerwał się silny wiatr, przez co pod znakiem zapytania stanęły prezentacje laureatów konkursu. Finalnie zaprezentowali się tylko zdobywcy nagrody Grand Prix – zespół Peron Wędrowny, który zaraz po swoim występie został zaproszony do udziału w kolejnej edycji „SpłyWarki” w 2023 roku, aby mogli wystąpić z pełnowymiarowym koncertem.

Zaraz po koncercie odbył się „Spływ na Byle Czym”. Wzdłuż nowej wareckiej plaży zaprezentowała się tylko jedna drużyna. Po Pilicy przepłynął efektowny „Pociąg do Lwowa”. Był on jednocześnie zapowiedzią nowej restauracji, która niebawem zostanie otwarta przy ul. Niemojewskiej. Jest to inicjatywa przebywających w Warce Ukrainek wsparta przez mieszkankę Warki będącą pochodzenia ukraińskiego. Będzie tam można zakupić prawdziwą lwowską kawę a także tradycyjne ukraińskie produkty i specjały.

Po „Spływie na Byle Czym” pogoda nieco się ustabilizowała, burzowe chmury odeszły zostawiając za sobą przyjemny po upalnym dniu chłód.

W końcu przyszedł czas na wyczekiwane koncerty wieczorne. Na początek na scenie pojawił się Roman Tkaczyk – solista z Mikołajek, który podczas konkursu „SpłyWarka” w 2021 roku zdobył najwyższą nagrodę Grand Prix. Jego twórczość idealnie wpisywała się w turystyczny, nadpilicki klimat.

Na zakończenie X. „SpłyWarki” odbył się koncert Roberta Kasprzyckiego z zespołem. Wyjątkowe teksty, kunszt muzyczny oraz sielski klimat to połączenie idealne. Podczas koncertu można było poczuć się jak w niebie… w „Niebie do wynajęcia”.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i ponowne letnie spotkanie z piosenką turystyczną. Mamy także nadzieję na odkrycie kolejnych ciekawych zespołów oraz spotkanie z tymi, którzy wzięli udział w dotychczasowych edycjach konkursu.

Organizatorzy:

 • Samorząd Warki
 • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
 • Leszek Owczarczyk
 • Dariusz Rączka

Współorganizatorzy:

 • Samorząd Województwa Mazowieckiego
 • Powiat Grójecki
 • Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
 • Kemping nad Pilicą w Warce

Patronat Honorowy:

 • Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
 • Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak
 • Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

Patronat Medialny:

 • Radio dla Ciebie
 • Radio Ostrowiec
 • Echo Dnia
 • Jabłonka
 • Nowe Dni
 • Kurier Warecki
 • www.warka24.pl
 • www.gminawarka.pl
 • www.grojeckie24.pl
 • www.tv.warka.pl

Sponsorzy:

 • Samorząd Warki
 • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
 • Samorząd Województwa Mazowieckiego
 • Starostwo Powiatowe w Grójcu
 • Agroturystyka nad jeziorem NIEBO DO WYNAJĘCIA
 • DELTIMA
 • TERMOPLAST – Okna Drzwi Bramy
 • TRANS-MED – Dariusz Witkowski
 • DEWELOPER Janusz Lipka
 • Grupa Żywiec S.A. – Browar w Warce
 • STAŃCZYK – Nauka Jazdy
 • Usługi Budowlane – Zbisław Zatorski
 • KLONDAIK HOTEL CORNER
 • Browar Rzemieślniczy BROWARKA
 • ADDESIGNER.PL – Adam Kurowski
 • Centrum Medyczne VINEA
 • FAGOBRUK
 • M-WET Gabinet Weterynaryjny
 • Serwis samochodowy PRIMA-AUTO
 • Przychodnia PRIMA-MED
 • JABŁKA GRÓJECKIE
 • Tuszyński – Miody z tradycjami
 • NASZA TŁOCZNIA – Konary
 • TWÓJ OWOC
 • SERWIS OPON – Robert Sikorski
 • CEMTEX Hurtownia Materiałów Budowlanych
 • Sklep Wędkarski AMIK
 • Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.
 • PLASTUSIOWO AGAT OFFICE
 • PC MAGIK

Wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do Sponsorów i Partnerów, Komisji Konkursowej, zespołów biorących udział w konkursie oraz wszystkich obecnych podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Do zobaczenia za rok!

Fotorelacja – Paweł Jezuita

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

- Reklama -

WEEKEND ZA POŁ CENY 2022 w Muzeum

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po raz kolejny przyłącza się do Akcji POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY. Jest...

Zostań wolontariuszem WOŚP 2023

Sztab WOŚP w Warce rozpoczyna nabór wolontariuszy do zbiórki datków na rzecz WOŚP. 29 stycznia 2023 r. zagramy pod hasłem „Chcemy wygrać...

Zaśpiewajmy razem! „Niepodległa do Hymnu”!

Po raz kolejny zaśpiewajmy wspólnie hymn w samo południe 11 listopada!  W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku akcji...

Świąteczne mini Warka Music Show

Świąteczny czas jest już coraz bliżej. Niebawem w radiu będzie można usłyszeć świąteczne utwory a miasta rozbłysną świątecznym blaskiem. 8 grudnia „Dworek...

Konkurs plastyczny – Kartka Bożonarodzeniowa

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej… dlatego Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” już dziś ogłasza konkurs plastyczny pt. „Kartka Bożonarodzeniowa”.

Dzień Kazimierza Pułaskiego 2022

7 października 2022 r. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce świętowało 243. rocznicę śmierci Patrona. Uroczystość zgromadziła liczne grono osób, które zechciały...

Konkurs Plastyczny „Życie Piotra Wysockiego w Warce”

Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”  zachęca do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Życie Piotra Wysockiego w Warce”. Jest to konkurs organizowany z...

Europejskie Dni Dziedzictwa w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po raz kolejny przyłącza się do świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. To...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -