19.7 C
Warka
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

Wyjątkowo udany Piknik Vivat Pułaski 2022!

- Reklama -
- Reklama -

Przeczytaj także

Zapraszamy do Warki na koncert pod gołym niebem!

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 15.00 na terenie parku w Warce odbędzie się koncert z cyklu ,,Letnia strefa muzyki’’ - PUHOVSKY...

Za nami jubileuszowa 10. SpłyWarka

23 lipca w sobotę odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Pierwsza część Festiwalu odbyła się w...

Dwie “WIERZBY” dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W ramach XVI edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało aż dwie nagrody. Instytucja zdobyła III...

Połowa Lata w Warce „Podróż po Europie” za nami!

Tematem tegorocznych wakacyjnych zajęć w Warce prowadzonych przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”...

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warce

Do zdarzenia doszło ok. 11.50 w Warce w ul. Gośniewskiej w rejonie strzeżonego przejazdu kolejowego. Pociąg osobowy relacji Warszawa - Radom potrącił...
- Reklama -

3 lipca przy wspaniałej letniej pogodzie odbył się w Warce Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski, organizowany po raz dziewiąty przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Tegoroczne wydarzenie poprzedził wernisaż wystawy „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”, poświęconej twórcy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku – Stefanowi Mierzwie.

Następnie goście, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji, instytucji i szkół oraz mieszkańcy wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu jakim jest jedyna w Polsce Parada Pułaskiego. Jak co roku wyruszyła ona z wareckiego rynku w rytm muzyki Orkiestry Moderato i ulicami miasta dotarła do winiarskiego parku przy muzeum. Poprowadził ją sam Generał Kazimierz Pułaski na koniu, a towarzyszyła mu Franciszka Krasińska i jeden z konfederatów.  Tuż za nimi pomaszerowali członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach z okresu walk Kazimierza Pułaskiego w Ameryce, Indianie Huu – Ska Luta, a także uczniowie z Zespołu Szkół im. 1 PLM „Warszawa” w Warce i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, w strojach historycznych.

Jak co rok, rytm do marszu wygrywała Miejska Orkiestra „Moderato”. Tuż za nią szli przedstawiciele władz samorządowych ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem na czele oraz zaproszeni goście, a wśród nich m.in. były marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. W dalszej kolejności podążali pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Marynarze ORP „Gen. Kazimierz Pułaski”, członkowie klubu sportowego „Start Pułaski Warka”, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, mieszkańcy miasta oraz goście. W barwnym korowodzie nie zabrakło również osiągnięć techniki amerykańskiej. Za pieszymi można było podziwiać dwa zabytkowe samochody amerykańskie Packard Cabrio oraz Okland Cabrio, współczesne auta marki Mustang czy Dodge z klubu Mazowieckie AmCar’y, motocyklistów na maszynach z rodziny Harley-Davidson zrzeszonych w klubach Cobrra MC Poland Grójec, Warsaw Chapter Poland, Dominator Grójec oraz Mavericks Sułkowice.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Warka oraz pracownicy SPZOZ Przychodnia w Warce, których auta zamykały pochód.

Parada zakończyła się na polanie piknikowej w parku na Winiarach, gdzie rozpoczął się Piknik Vivat Pułaski!

Na początek koncert estradowy zaprezentowała Miejska Orkiestra Moderato z Warki, po czym organizatorzy wraz z przedstawicielami władz samorządowych oficjalnie otworzyli imprezę. Na scenie pojawili się znamienici goście: Marszałek Senatu RP, Senator Stanisław Karczewski, z władz Powiatu Grójeckiego – Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek oraz radni Jan Madej i Cezary Kołodziejski, z władz samorządowych Warki – Burmistrz Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej Aldona Rzeźnik i radny Jacek Gawroński oraz przedstawiciele organizatorów, którzy prowadzili całe wydarzenie – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak oraz Andrzej Zaręba – prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., który jednocześnie pełni funkcję członka Zarządu Powiatu Grójeckiego.

Piknik w parku był okazją do obejrzenia pokazów historycznych „Kazimierz Pułaski – bohater konfederacji barskiej” oraz  „Kazimierz Pułaski – twórca amerykańskiej kawalerii”, a także do poznania kultury i zwyczajów północnoamerykańskich plemion indiańskich, które przybliżyła uczestnikom wydarzenia grupa Huu-Ska Luta.

Rodzinne biesiadowanie umilała polska i amerykańska muzyka w wykonaniu  grupy Pniewy Local Band, a punktem kulminacyjnym wieczoru był  koncert zespołu GOLDEN LIFE.

Podczas pikniku można było obejrzeć wystawy plenerowe: „Mamy 55 lat” (powstała z okazji jubileuszu Muzeum), „Hetman” ( o Hetmanie Stefanie Żółkiewskim na tarasie pałacu) oraz „Józef Wybicki – w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego”.

Amatorzy kawy i pysznego ciasta mogli skorzystać z oferty Café Savannah przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym, gdzie rozbrzmiewała muzyka na żywo w wykonaniu duetu „Pionierzy” – American Folk i Bluegrass oraz Pawła „Biby” Binkiewicza. Na tych z większym apetytem czekał ogródek grillowy, a także stoisko z pysznymi daniami tradycyjnej kuchni, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Boglewiczanki.

Jak zwykle dla zwiedzających były dostępne wnętrza muzeum, w których również rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodej pianistki Natalii Bojdzińskiej.

Pomysł imprezy plenerowej o charakterze edukacyjno-kulturalnym, która łączy spotkanie „na żywo” z historią Kazimierza Pułaskiego i kulturą amerykańską, zrodził się w 2005 r. Pomimo kilkuletnich przerw spowodowanych najpierw rewitalizacją zespołu pałacowo – parkowego, a w ostatnim czasie pandemią, wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Warki.

Dziękujemy artystom, którzy uświetnili wydarzenie swoją obecnością, wolontariuszom, którzy czynnie włączyli się w organizację parady i pikniku oraz wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę.

Szczególne podziękowania kierujemy do Władz Samorządowych Województwa Mazowieckiego za dofinansowanie wydarzenia oraz Samorządu Warki i Powiatu Grójeckiego, za każde wsparcie, za pomoc w organizacji imprezy. Dziękujemy wszystkim służbom, które czuwały nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia: Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz SP ZOZ Warka. Dziękujemy również współorganizatorom imprezy: Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, ZUK Warka Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz ABC Dziecka Warka.

Za rok jubileuszowy 10. Piknik Vivat Pułaski. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Patronat honorowy:

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Krzysztof Ambroziak – Starosta Grójecki

Dariusz Gizka – Burmistrz Warki

Partnerzy strategiczni:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Powiat Grójecki

Samorząd Miasta i Gminy Warka

Współorganizatorzy:

Gminna Instytucja Kultury “Dworek na Długiej”

Zakład Usług Komunalnych w Warce

Centrum Sportu i Rekreacji w Warce

OSP w Warce

Komisariat Policji w Warce

SPZOZ w Warce

Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego i Gminy Warka.

Zachęcamy do obejrzenia całej fotorelacji z wydarzenia na naszej stronie www.muzeumpulaski.pl

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Zapraszamy do Warki na koncert pod gołym niebem!

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 15.00 na terenie parku w Warce odbędzie się koncert z cyklu ,,Letnia strefa muzyki’’ - PUHOVSKY...

Dwie “WIERZBY” dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W ramach XVI edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało aż dwie nagrody. Instytucja zdobyła III...

Połowa Lata w Warce „Podróż po Europie” za nami!

Tematem tegorocznych wakacyjnych zajęć w Warce prowadzonych przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”...

Weź udział w Spływie na Byle Czym rzeką Pilicą! Termin zgłoszeń przedłużony!

Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” zaprasza do udziału w niekonwencjonalnym konkursie „Spływ na byle czym rzeką Pilicą”. Aby wziąć udział w...

Znamy uczestników III edycji konkursu „SpłyWarka”

23 lipca 2022 r. odbędzie się już X. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. W 2019 roku Festiwal został wzbogacony o konkurs...

Wernisaż wystawy – „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”

3 lipca, w przeddzień Dnia Niepodległości USA, tuż przed Piknikiem Vivat Pułaski w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce została uroczyście otwarta nowa...

NOWA WYSTAWA W WARECKIM MUZEUM

„Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka” Od 3 lipca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w  Warce zaprasza  na...

3 lipca spotkajmy się w Warce!

Muzeum im. Kaźmierza Pułaskiego w Warce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zapraszają 3 lipca do Warki na jedną z najatrakcyjniejszych imprez regionu - Piknik...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -