6 C
Warka
wtorek, 7 kwietnia, 2020
- Reklama -
- Reklama -

WYJAŚNIAMY: Dlaczego owoce i warzywa zdrożały w 2019?!

Przeczytaj także

Dezynfekcja przestrzeni publicznej w Warce

Informujemy, że w nocy z 07÷08 kwietnia 2020 roku w godzinach 22:00 ÷ 5:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja przestrzeni publicznej na terenie naszego miasta.Prosimy w...

Za nic mieli zakazy. Zorganizowali sobie zabawę przy ognisku

W sobotę grójeccy policjanci zostali poinformowani o grupie osób, które biesiadowały przy ognisku w lesie. Gdy mundurowi dotarli na miejsce zgromadzeni...

Ratujmy dochody rolników

Gospodarka światowa stoi przed największym od lat kryzysem ekonomicznym. Różne branże i różne firmy będą w mniejszym lub większym stopniu dotknięte skutkami...

7 kolejnych przypadków koronawirusa, pozostałe dane bez zmian

- Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 17 (ostatnia doba-0)-  Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19-...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

Rok 2019 jest nie tylko ciężki w produkcji owoców i warzyw dla rolników oraz sadowników ale również uskarżają się konsumenci! Dla przykładu porównajmy ceny w roku 2018 oraz 2019 aby uzmysłowić o jakich podwyżkach cen na owoce i warzywa mówimy:

ProduktCena 2018Cena 2019
MinimalnaMaksymalnaMinimalnaMaksymalna
Pomidor2,173,673,405,20
Jabłka0,801,501,504
Pietruszka10141215
Ziemniaki0,530,871,872,50

W niektórych grupach owoców i warzyw wzrost cen wynosi nawet 100% w porównaniu do roku 2018! Pomidory i jabłka wykazują wręcz podwyżki ponad 100%!

Na proces produkcyjny owoców i warzyw działają głównie cztery  czynniki pogodowe:

  • brak wody
  • przymrozki
  • niski poziom wód w rzekach
  • wysokie temperatury powodujące suszę

Rok 2019 w Polsce był obfity w wszystkie cztery wyżej wymienione czynniki.

Wzrost cen wynika głównie z zmian klimatycznych ale nie tylko!

Czy program 500+ wpływa na wyższe ceny owoców i warzyw?

Padają często hasła: “ludzie dostają 500+ więc ceny za owoce i warzywa zdrożały.” Czy naprawdę to ma znaczenie? Jesteśmy świadkami obecnie dużego eksperymentu społecznego oraz finansowego, jeśli chodzi o kwestie programów społecznych one nie mają tak dużego wpływu na wzrost cen owoców i warzyw. Dlatego iż jest to grupa produktów  w których nie występuje jakiś nie naturalny wzrost popytu jak np. przy usługach hotelarskich czy restauracyjnych. Programy społeczne wpływają na to, iż ludzie częściej jedzą w restauracjach czy wyjeżdżają nad Polskie morze.

Ceny żywności są zależne od cen prądu!

Tak to prawda! Ceny produktów rolnych są bardzo związane z cenami prądu! W roku 2019 rolnicy mieli podwyżki prądu, mówiono, że prąd nie zdrożeje; podwyżki będą nie odczuwalne… Oczywiście zwykłym ludziom prąd nie podrożał! Natomiast przedsiębiorcom podrożał. Rolnicy posiadają chłodnie, szklarnie, tunele, komory i inne powierzchnie budowlane które są kwalifikowane jako budynki przedsiębiorstwa a mało tego produkcja owoców i warzyw to przedsiębiorstwo! Ceny prądu podrożały właśnie producentom owoców i warzyw. W lipcu tego roku było gigantyczne zamieszanie “ile przedsiębiorcy mają płacić za prąd”. Już wiemy, że rachunki za prąd i ceny za jeden MW to nawet powyżej 550 zł po podwyżce.

Ceny hurtowe i detaliczne paliw.

Ceny paliw zawsze szybko rosną a potem bardzo wolno opadają. Paliwo nie tankują tylko taksówkarze i firmy transportowe ale również producenci rolni. Ceny paliw to kolejny czynnik wpływający na ceny owoców i warzyw.

Pośrednicy!!!

Bardzo duży procent ceny owoców i warzyw jest dla pośredników… bo gdyby ludzie mogli towar kupować bezpośrednio od producenta napewno ceny były by znacznie niższe. Pośrednicy między hipermarketem a producentem rolnym to kolejna machina do zarabiania pięniędzy.

Reasumując rolnik produkuje towar, wiosna przynosi przymrozki a lato suszę, w lipcu drożeje prąd a w sierpniu paliwo. Wynik: Produkty rolne drożeją lecz co jest absurdem, fakt że podwyżka cen nie wędruje do ROLNIKA!

Pozwolę sobie zacytować wpis na facobok’u Tomasza:

“Rolnik żeby wyprodukował zboże musi kupić paliwo – które zawiera podatek i akcyzę, środki ochrony roślin, maszyny i tak dalej, wszystkie te wymienione zawierają już podatki. Następnie sprzedaję to towar do jakiegoś pośrednika , który sprzedając dalej , który mieląc zboże na mąkę również płaci podatki sprzedając mąkę do firmy która zajmuje się redystrybucją tej mąki do mniejszych detalicznych sprzedawców, potem mąka trafia do piekarni i każdy kolejny z tych pośredników płaci podatki, ZUS i tak dalej… Jeżeli zrozumiesz tą machinę zrozumiesz jakim niewolnikiem jesteś a teraz przejdźmy do liczb:

Jeżeli zarabiasz : 5000 zł
to suma podatków jakie płacisz to: 4150 zł.
czyli wartość właściwa produktów za które płacimy to 850 zł.”

Na pytanie skierowane do konsumentów: “Czy odczuwasz podwyżki cen żywności?” aż 95% osób odpowiedziało TAK.

Autor: Kobieta w sadzie

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Dezynfekcja przestrzeni publicznej w Warce

Informujemy, że w nocy z 07÷08 kwietnia 2020 roku w godzinach 22:00 ÷ 5:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja przestrzeni publicznej na terenie naszego miasta.Prosimy w...

Za nic mieli zakazy. Zorganizowali sobie zabawę przy ognisku

W sobotę grójeccy policjanci zostali poinformowani o grupie osób, które biesiadowały przy ognisku w lesie. Gdy mundurowi dotarli na miejsce zgromadzeni...

Ważna informacja do zarządów sklepów wielkopowierzchniowych

Mając na celu bezpieczeństwo wszystkich, polegające na zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa Mazowiecka Policja zwraca się z apelem do zarządców sklepów, zwłaszcza...

KORONAWIRUS komunikat PPIS Grójec 2020 kwiecień 01

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu z dnia 01 kwietnia 2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu grójeckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2...

Lęk społeczny (fobia społeczna)

Lęk społeczny - jak sama nazwa wskazuje należy do zaburzeń lękowych. Nadmierny lęk, którego człowiek doświadcza wynika z bezpośredniego kontaktu z określonymi...

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie...

KOMUNIKAT od Burmistrza Warki

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi liczby osób zarażonych koronawirusem w mieście i gminie Warka uprzejmie informuję, że takie dane nie...

Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska tylko zdalnie

W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 12 marca 2020 r. dostępnym na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl w zakładce Aktualności zawieszona zostaje...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -