1.8 C
Warka
wtorek, 26 stycznia, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Watahy wilków w okolicach Elektrowni Kozienice

Przeczytaj także

PROTEST “PRZYWRÓĆMY PRZEJAZD”

“PRZYWRÓĆMY PRZEJAZD” to hasło, pod którym część mieszkańców Gminy Warka weźmie udział w proteście. Mieszkańcy Warki mają nadzieję na wznowienie ruchu przez...

Próbne przejazdy na torach

W związku z prowadzeniem czynności odbiorowych, od dnia 25.01.2021 będą odbywały się jazdy próbne pociągów, w konsekwencji czego zwiększy się częstotliwość pojawiania...

Wesprzyj WOŚP w bezpieczny sposób

Tegoroczny, 29. Finał ze względu na nadal panujące ograniczenia musi zostać zorganizowany z głową! W tym roku zebrane pieniądze trafią na zakup...

Jak będzie wyglądać tegoroczny wolontariusz WOŚP?

Przed nami wyjątkowy 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Wolontariusze w niedzielę, 31 stycznia wyruszą na ulice miasta i okolicznych wsi aby...

GRÓJECCY POLICJANCI ZABEZPIECZYLI NIELEGALNY TYTOŃ, PAPIEROSY I ALKOHOL

Grójeccy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczyli papierosy, krajankę tytoniową i alkohol bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymali 40-letniego mieszkańca Radomia. Wartość...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

W ostatnich miesiącach okolice Chinowa, Łuczynowa i Świerży Górnych obiegły informacje o pojawieniu się wilków. Nadzór przyrodniczy sprawujący opiekę nad Elektrownią Kozienice wykrył też miejsce stałego przebywania watahy. Kilkaset metrów od składowiska mieszanki popiołów i żużli, w leśnictwie Chinów, znaleziono legowisko, resztki ofiar, odchody. Widziano także jednego osobnika.

Czy powinniśmy obawiać się wilków w okolicach Elektrowni Kozienice?

W historii, literaturze, sztuce i naszej świadomości od stuleci utrwalany jest obraz wilka jako groźnego drapieżnika, niebezpiecznego dla ludzi. Jako konkurent człowieka w dostępie do dzikiej zwierzyny był bezlitośnie tępiony aż w końcu znalazł się w Polsce na granicy wymarcia. Dopiero, gdy gatunek ten został niemal całkowicie wytrzebiony dostrzeżono jego ogromną i pozytywną rolę w środowisku i objęto go ochroną gatunkową. Mało kto zdaje sobie sprawę, że najbardziej okazałe jelenie w Polsce występują w Bieszczadach, czyli tam gdzie wilka było i jest pod dostatkiem. Pokazuje to oczywistą prawdę potwierdzoną naukowo, że w środowisku, gdzie występują drapieżniki, zwierzęta utrzymywane są we właściwej kondycji i odpowiedniej liczebności w odniesieniu do pojemności i zasobów otoczenia i ekosystemów. Wilki bowiem, a także rysie, niedźwiedzie i lisy redukują osobniki chore, słabe, zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób w populacji swoich ofiar. Ten układ pozostający we wzajemnej dynamicznej równowadze zakłócił niestety człowiek eliminując niepotrzebnie drapieżniki (także ptasie) ze swojego otoczenia. Zaburza to w sposób istotny liczebność takich zwierząt jak sarny, jelenie, dziki, bobry. Nadmierna liczebność tych zwierząt powoduje znaczące szkody w lasach, uprawach, dolinach rzecznych, a w przypadku Elektrowni w systemach melioracyjnych składowiska popiołów i żużla. Człowiek sam nie potrafi niestety tak jak przyroda regulować stanu zwierzyny. Łowiectwo i myślistwo nie jest efektywne i nie potrafi właściwie regulować i zastępować drapieżników.

Ponowne pojawienie się wilków w Puszczy Kozienickiej, i to właśnie pod Elektrownią, to bardzo dobry znak dla rolników, leśników i samych myśliwych. Pokazuje jednocześnie zjawisko, że okolice zakładu są ważną ostoją dla dzikiej fauny. Zwierzęta odnajdują tu spokój, rozległe i niezniszczone lasy, brak presji człowieka, dużo pokarmu. Przyrodnicy współpracujący z Eneą Wytwarzanie, będą teraz bacznie przyglądać się chociażby relacjom na linii wilki – bobry. Nie jest tajemnicą, że obecność rodzin bobrowych w obrębie składowiska jest nieco kłopotliwa. Może okazać się, że wilki zostaną tutaj naturalnymi sprzymierzeńcami i w sposób zgodny z rytmem przyrody pomogą w utrzymaniu liczebności tych gryzoni na właściwym poziomie.

Nie bójmy się wilków i nie demonizujmy ich. Gatunek ten jest zwierzęciem o znaczeniu wspólnotowym, chronionym w ramach tzw. Dyrektywy Siedliskowej i wszędzie na naszym kontynencie, gdzie tylko się pojawi jest powodem do zadowolenia, radości przyrodników, a nie obaw lokalnej ludności. Dla wilków tworzone są specjalne przejścia nad drogami, dostosowywane są plany pozyskania zwierzyny. Przypadki zagryzienia człowieka przez wilki we współczesnej Europie są właściwie nieznane.

Pamiętajmy w końcu, że nasze milusińskie domowe pieski, zagrodowe burki, czy poczciwe Azory pochodzą właśnie od wilka. Tysiące lat temu udomowiliśmy częściowo ten gatunek i do dziś służy on nam wiernie jako stróż, opiekun niewidomych, pasterz zwierząt, ratownik górski, niosący pomoc ludziom w trzęsieniach ziemi. A więc nie taki wilk straszny jak go malują!

Jacek Tabor / Mazowiecko – Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne
Tygodnik OKO

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -