-0.1 C
Warka
sobota, 27 listopada, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Warka uczciła pamięć poległych w obronie Ojczyzny! [fotorelacja]

Przeczytaj także

Udana konferencja naukowa „VII wieków Warki”

W dniach 19-20 listopada br. odbyła się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce konferencja naukowa „VII wieków Warki”. Przedsięwzięcie współorganizowane przez...

Świąteczne mini Warka Music Show

Świąteczny czas jest już coraz bliżej. Niebawem w radiu będzie można usłyszeć świąteczne utwory a miasta rozbłysną świątecznym blaskiem. 8 grudnia „Dworek...

Podwieczorek Literacki z Dorianem Zawadzkim

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Marcelego Ciemniewskiego oraz Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce zapraszają w piątek 26 listopada o...

KONCERT BACZYŃSKI – Grzegorz Wilk

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce serdecznie zaprasza na XXV koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’.W programie przepiękny recital - BACZYŃSKI ,,Nie...

Święto tańca towarzyskiego na 700-lecie Warki

W miniony weekend 6-7 listopada 2021 Warka po raz kolejny stała się stolicą polskiego tańca! Stało się to za sprawą zorganizowanego przez...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

1 września 1939 roku rozpoczęła się najtragiczniejsza w dziejach ludzkości wojna, wzięło w niej udział 61 państw, poległo ponad 50 milionów osób, w tym ok. 6 milionów Polaków. Dokładnie 80 lat po tamtym tragicznym dniu w Warce odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicę pierwszego lotu bojowego 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, który miał miejsce 23 sierpnia 1944 roku nad Warką.

Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny z udziałem aż 15 pocztów sztandarowych odprawił proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa ks. Stanisław Dobkowski. Rys historyczny, który przypomniał wydarzenia z września 1939 roku, przedstawił Honorowy Prezes wareckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Kazimierz Cegliński. O oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zadbała Miejska Orkiestra Moderato.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości, we wspólnym przemarszu prowadzonym przez Kompanię Honorową 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego udali się przed Pomnik Bohaterskich Lotników Polskich Walczących na Wszystkich Frontach II Wojny Światowej.

Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego przybyłych gości przywitał prowadzący uroczystość – dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba (jednocześnie Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego). Wśród nich byli m.in.: reprezentantka Posła na Sejm RP Leszka Ruszczyka – Małgorzata Woźniak, reprezentant Posła na Sejm RP Dariusza Bąka – Michał Pruś (jednocześnie radny Powiatu Grójeckiego), reprezentantka Posła na Sejm RP Mirosława Maliszewskiego – Aleksandra Wielgos, Burmistrz i Wiceburmistrz Warki – Dariusz Gizka oraz Teresa Knyzio, Przewodnicząca i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Warce – Aldona Rzeźnik oraz Tadeusz Sobieraj, Radni Rady Miejskiej w Warce: Jacek GawrońskiJerzy Kołodziejski i Adam Nowak, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak oraz Radni Powiatu Grójeckiego: Grażyna KijucCezary Kołodziejski i Jan Madej, delegacja 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego na czele z majorem Romanem Fijałkowskim.

Następnie Burmistrz Warki Dariusz Gizka w okolicznościowym przemówieniu przypomniał, jak ważny jest patriotyzm oraz pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat. Kolejnym punktem było odczytanie listów od Posłów: Leszka Ruszczyka i Dariusza Bąką.

Kompania Honorowa 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego przeprowadziła uroczysty Apel Pamięci i oddała Salwę Honorową. Aż 22 delegacje reprezentujące różne instytucje, organizacje oraz osoby oddały hołd poległym w II wojnie światowej poprzez złożenie wiązanek i kwiatów. W imieniu wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka symboliczne znicze przed pomnikiem bohaterskich lotników zapalili: Burmistrz Warki wraz z dowódca delegacji 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego.

Na zakończenie odbył się krótki koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Moderato, poczęstunek i zwiedzanie wystawy plenerowej „Polacy Walczący na Frontach II Wojny Światowej”.

Organizatorzy i partnerzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny, Orkiestra Miejska Moderato, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Centrum Sportu i Rekreacji, Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Warce oraz warecka Policja bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestniczącym w tym ważnym patriotycznym wydarzeniu.

Poczty Sztandarowe uczestniczące w uroczystości:

 • 1 Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny
 • Urząd Miejski w Warce
 • Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych – koło w Warce
 • Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. P. Wysockiego
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Warce
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Wiktora Krawczyka w Warce
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi
 • Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Rafała Donicy:

Info: Dworek na Długiej

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONCERT BACZYŃSKI – Grzegorz Wilk

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce serdecznie zaprasza na XXV koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’.W programie przepiękny recital - BACZYŃSKI ,,Nie...

Zostań wolontariuszem WOŚP 2022

Sztab WOŚP w Warce rozpoczyna nabór wolontariuszy do zbiórki datków na rzecz WOŚP, która odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Tym razem...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

Zapraszamy na Zlot Food Trucków na wareckim rynku

W najbliższy weekend, od piątku 1 października do niedzieli 3-go na wareckim rynku (pl. St. Czarnieckiego) odbędzie się ZLOT FOOD TRUCKÓW. Na...

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -