12 C
Warka
piątek, 15 października, 2021
- Reklama -
- Reklama -

VI edycja Konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego rozstrzygnięta!

Przeczytaj także

Dzień Kazimierza Pułaskiego – relacja

8 października Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zorganizowało Dzień Kazimierza Pułaskiego. W piękne piątkowe popołudnie, zgromadziliśmy się pod pomnikiem patrona muzeum aby...

PRZEGLĄD 2021. Twórczość artystyczna Warki

W roku obchodów 700-lecia Warki, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na wystawę Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta. Prezentujemy prace 17...

700 lat Warki… Stanisław Marciniak – kolejna ważna postać w „Panteonie Bohaterów Warki”

Jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię miasta przez wieki. Z tej okazji w...

Dzień Kazimierza Pułaskiego 2021

8 października zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego na uroczysty Dzień Kazimierza Pułaskiego. Jak co roku w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

15 czerwca na obiektach sportowych w Warce rozegrany został II etap konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego. Przypomnijmy, że konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego. Jego organizatorami są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski”. Konkurs ma na celu m.in. popularyzację postaci Kazimierza Pułaskiego oraz Marynarki Wojennej RP.

Obecna edycja została ogłoszona już w 2019 r. Z uwagi na pandemię Covid-19 jej przeprowadzenie rozciągnęło się mocno w czasie. W lutym 2020 r. rozegrano I etap – test wiedzy historycznej oraz marynistycznej. Na kolejne zmagania konkursowe w tej edycji musieliśmy czekać aż do chwili kiedy sytuacja sanitarna w Polsce pozwoli na organizację zmagań sportowych, które stanowiły II etap. Najlepsi uczestnicy testu wiedzy stanęli do rywalizacji biegowej na dystansie 600 metrów na Kompleksie Lekkoatletycznym w Warce oraz pływackiej na odcinku 50 metrów, która została przeprowadzona na wareckiej pływalni Olimpic.

Do konkurencji sportowych przystąpiło kilkadziesiąt osób reprezentujących 13 mazowieckich szkół średnich z: Warszawy, Ostrołęki, Wołomina, Kozienic, Radomia, Pionek, Nowej Wsi k. Warki, Warki, Jasieńca, Grójca, Białobrzegów i Mińska Mazowieckiego.

Zarówno biegi jak i pływanie stało na wysokim poziomie i dostarczyło wielu emocji. Zmagania były niezwykle wyrównane. Końcowe różnice punktowe były często niewielkie. Zdarzały się również miejsca ex aequo, w tym na czołowych lokatach. Zwyciężczynią II etapu konkursu została Magda Kowalska z I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce, tuż za nią uplasowali się ex aequo na 2 pozycji: Julia Goszczyńska z LO im. Piotra Skargi w Grójcu i Mikołaj Bartkowski z XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Na trzecim stopniu podium znalazło się ex aequo aż trzech uczniów: Konrad Jóźwicki z LO im. Piotra Wysockiego w Warce, Jakub Lebioda reprezentujący V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu oraz Patryk Wekwejt z  I LO im. Gen. Józefa Bema w Ostrołęce.

Z uwagi na pandemię Covid-19 i związane z tym ograniczenia, III etap konkursowych zmagań (gry i zabawy marynarskie) został odwołany. Tym samym – decyzją Organizatorów – zwycięzcą VI edycji konkursu została osoba, która po zsumowaniu punktów z I i II etapu zgromadziła ich najwięcej. Okazało się, że w tym wieloboju łączącym wiedzę i sport największą ilość punktów zgromadziła dwójka uczniów z Ostrołęki: Magda Kowalska oraz Patryk Wekwejt i to oni zostali zwycięzcami VI edycji konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego. W tej sytuacji, o tym kto z tej dwójki otrzyma nagrodę główną i popłynie w rejs po Morzu Bałtyckim jachtem szkoleniowym Marynarki Wojennej RP musiał zadecydować… rzut monetą! Nagroda główna jest bowiem tylko jedna. Los uśmiechnął się do Patryka Wekwejta i to on wyruszy w rejs po Bałtyku.

Pomimo niecodziennego sposobu wyłonienia szczęśliwca, który popłynie z członkami Załogi ORP „Gen. K. Pułaski” przez Bałtyk, Organizatorzy, w obliczu zaistniałej sytuacji, nie ustaną w staraniach by również Magda Kowalska popłynęła w rejs. Uczennica z Ostrołęki także na niego zasłużyła. Wierzymy, że starania Organizatorów będą zakończone sukcesem i ostatecznie w morskiej przygodzie weźmie udział dwóch zwycięzców konkursu.

W klasyfikacji końcowej VI edycji konkursu na drugim miejscu uplasował się ex aequo: Konrad Jóźwicki z LO im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Mateusz Amanowicz reprezentujący Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, zaś na trzecim stopniu konkursowego podium stanął Jakub Lebioda z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu.

Ponadto najlepszych dziesięć osób w klasyfikacji generalnej konkursu zostanie nagrodzonych wycieczką do Trójmiasta, która najpewniej – o ile sytuacja epidemiczna na to pozwoli – odbędzie się we wrześniu br. Kto wie, może wówczas będzie okazja by uczestnicy wyprawy nad morze wypłynęli na Bałtyk fregatą ORP „Gen. K. Pułaski”. Z pewnością byłoby to niesamowite przeżycie dla wszystkich.

VI edycja konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego należy zatem uznać za zakończoną! Stanęła pod znakiem wyjątkowo zaciętej rywalizacji! Pomimo, że historia konkursu liczy już kilkanaście lat to pierwsza tak wyrównana edycja. Organizatorzy mają nadzieję, że odbędą się kolejne edycje konkursu, które również przyciągną uwagę wielu uczniów i szkół z terenu całego województwa mazowieckiego.

Organizatorzy kierują szczególne podziękowania za pomoc w organizacji konkursu do władz samorządowych Warki i Powiatu Grójeckiego, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz Pana Marcina Banacha – sędziego głównego zawodów sportowych, bez którego pomocy i osób go wspierających nie byłoby możliwe przeprowadzenie II etapu konkursu.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

Zapraszamy na Zlot Food Trucków na wareckim rynku

W najbliższy weekend, od piątku 1 października do niedzieli 3-go na wareckim rynku (pl. St. Czarnieckiego) odbędzie się ZLOT FOOD TRUCKÓW. Na...

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -