26.3 C
Warka
czwartek, 13 sierpnia, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Uratowane psy, oszczędności w budżecie

Przeczytaj także

DROGA KONIECZNA

Każdy z nas chciałby mieć swój „kawałek ziemi”, na którym mógłby zbudować  dom i mieszkać szczęśliwie z założoną rodziną. Co w sytuacji...

,,Letnia strefa muzyki’’ w parku w Winiarach

Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na niedzielny koncert pod gołym niebem! W ramach projektu realizowanego z Funduszu Społecznego...

Zamknięcie przejazdów kolejowych w Warce w dniach 5-7 sierpnia 2020

W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi zamknięciu ulegną dwa przejazdy kolejowe w Warce W terminie:05.08.2020 od godz. 20:30 -...

Kolejny raz nagroda dla Muzeum Pułaskiego

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po raz kolejny zostało docenione przez Kapitułę konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba”.  Tym razem, w...

SZYBKIE ZATRZYMANIE SPRAWCÓW ROZBOJU

Już kilkanaście minut po otrzymaniu informacji o rozboju, policjanci z komisariatu w Warce zatrzymali sprawców tego przestępstwa. Zdarzenie miało miejsce przed...

Wydatki na bezdomne zwierzęta niższe o ponad połowę. Tak zmienił się budżet gminy Jasieniec po zabraniu psów ze schroniska w Radysach do Celestynowa. Ponad rok temu, wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska – jako pierwszy samorządowiec w Polsce – zabrała ze schroniska dla zwierząt w Radysach na Warmii i Mazurach 37 psów.

Z końcem marca samorządowi skończyła się umowa ze schroniskiem w Radysach, więc już pierwszego dnia po jej wygaśnięciu pani wójt pojechała odebrać zwierzęta.
Tak się też stało. Gminna delegacja na czele z Martą Cytryńską (wraz ze specjalistycznym osobowym, sprzętowym i logistycznym zabezpieczeniem, które zapewniła fundacja Animal Rescue) udała się na Mazury do schroniska położonego ok. 260 km od Jasieńca. Spędziła tam  łącznie sześć godzin. Tyle potrwała procedura odbioru zwierząt, która – ze względu na opór władz ośrodka – przybrał wręcz formę akcji odbicia psów (mimo że umowa z gminą już wygasła). – W sumie odebraliśmy 37 zwierząt, które trafią do schroniska w Celestynowie koło Otwocka, usytuowanego około czterdzieści kilometrów od Jasieńca – mówiła wójt Marta Cytryńska.
Władze gminy Jasieniec miały liczne zastrzeżenia do schroniska w Radysach co do warunków, w jakich przetrzymywane były tam bezdomne czworonogi. – Psy sprawiały wrażenie wystraszonych, zdziczałych, wiele do życzenia pozostawiała też opieka medyczna i weterynaryjna nad nimi: zgodnie z opinią weterynarza z Animal Rescue, w niektórych przypadkach zwierzęta nie miały wykonywanych podstawowych zabiegów, takich jak np. sterylizacja/kastracja  – tłumaczyła.
Ponad rok po odebraniu psów, wójt gminy Jasieniec przedstawiła obiektywne korzyści, płynące z decyzji, którą podjęła w kwietniu ubiegłego roku.
– Mam wrażenie, że dopóki mieliśmy podpisaną umowę z Radysami, odłowionych zwierząt było więcej. Trafiały do Radys z różnych zakątków Polski, a były przypisane do naszej gminy. Nie wiem, jak to możliwe. Dziś nie ma takich sytuacji. W zasadzie zjawisko bezdomności  zwierząt spadło aż o ok. 70%. Mamy ponad 50%. zaoszczędzonych pieniędzy na tym, że zmieniliśmy schronisko. I mamy święty spokój, bo psy są w miejscu, gdzie są zadbane i momentalnie trafiają do adopcji – mówiła dla programu interwencyjnego Marta Cytryńska. Jak dodała na swoim facebookowym profilu: – Dziś mój ówczesny, poważny niepokój co do ośrodka w Radysach zdaje się potwierdzać w coraz to nowych, negatywnych informacjach dotyczących jego funkcjonowania. Negatywnych do tego stopnia, że sprawą zajęła się już prokuratura. Pragnę dodać, że do dziś nie uzyskaliśmy od schroniska w Radysach wymaganej, pełnej dokumentacji medycznej zwierząt.

Autor: Paulina Omen-Klepacz

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -