12.9 C
Warka
sobota, 24 października, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Ukraińscy pracownicy wolą pracować w Niemczech?! Co z Polską?

Przeczytaj także

UWAGA NA FAŁSZYWE I NIEBEZPIECZNE E-MAILE

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną informującymi o wezwaniu na Policję. Pobranie i...

SPRZEDAWAŁA PODROBIONĄ ODZIEŻ

Policjanci z grójeckiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 28-letnią kobietę, która oferowała do sprzedaży odzież z podrobionymi znakami towarowymi...

KOLEJNE DWA PRAWA JAZDY ZATRZYMANE

Policjanci z grójeckiej drogówki zatrzymali kolejne prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości na terenie zabudowanym. Sprawcy wykroczeń zostali zatrzymani m....

Powszechny Spis Rolny 2020

To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat – ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r. Spis rolny wg...

NIELEGALNY TYTOŃ, PAPIEROSY I ALKOHOL PRZEJĘTY PRZEZ GRÓJECKICH POLICJANTÓW

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą grójeckiej komendy zabezpieczyli ponad 11 kg nielegalnego tytoniu, blisko 25 litrów alkoholu i niemal...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

źródło informacji zagranicznej: east-fruit.com

Na portalu EastFruit znajduję się informacja: Sezon zbierania jabłek w Polsce jest w pełnym rozkwicie, więc jednym z gorących tematów do dyskusji wśród polskich sadowników jest obecnie brak pracowników. Mówiąc ściślej, brakuje ukraińskich robotników.

Wielu może myśleć, że Ukraińcy w końcu zaczęli wracać do domu, ale wcale tak nie jest – dzięki spodziewanej liberalizacji zasad zatrudnienia w Niemczech ukraińscy pracownicy sezonowi mogą teraz preferować bogatsze Niemcy od mniej zamożnej Polski. Według EastFruit odpływ pracowników do Niemiec jest już odczuwalny, ale może wzrosnąć od 1 stycznia 2020 r., Kiedy Niemcy planują zwiększyć tymczasowe kwoty dla pracowników spoza UE.

Nie chodzi tylko o wynagrodzenie, chociaż niemieccy  płacą więcej za zbiór jagód, jabłek, a także innych owoców i warzyw. Ukraińscy pracownicy wśród powodów, dla których Niemcy preferują, to niższy poziom ryzyka, który oferuje pracodawca w Niemczech, a także bardziej komfortowe warunki pracy i życia oraz bardziej „oszczędny” harmonogram pracy.

Dlatego polscy producenci owoców i jagód poważnie obawiają się, że w 2020 r. Nie będzie już nikogo, kto zbierze ich produkty. W końcu teraz średnia pensja netto (bez podatków i kosztów wyżywienia i zakwaterowania, które z reguły pokrywa pracodawca) ukraińskiego pracownika sezonowego osiąga 600-700 euro miesięcznie. Najbardziej wydajni pracownicy zarabiają nawet do 900 euro miesięcznie „na czysto”, a w branży budowlanej wynagrodzenia są jeszcze wyższe.

Problem niedoborów siły roboczej jest jednak dotkliwy również na samej Ukrainie. Zbierając jagody w 2019 roku w wiodących gospodarstwach na Ukrainie, można zarobić nie mniej niż w Polsce – do 600-700 euro miesięcznie. To prawda, że ​​przede wszystkim jednak ceny były o 10-20% niższe niż w Polsce. I już w tym roku niedobór pracowników przy zbiorze malin, jagód, truskawek i innych jagód zaczął być odczuwany dość ostro na Ukrainie.

Ukraińscy ogrodnicy będą musieli poważnie pracować, aby zapewnić komfortowe warunki zatrudnienia pracowników, co oczywiście nie jest bezpłatne. W związku z tym wiele przedsiębiorstw na Ukrainie jest już zainteresowanych dodatkowymi możliwościami certyfikacji społecznej odpowiedzialności pracowników, co pozwoliłoby nie tylko na skuteczniejszy eksport produktów do Unii Europejskiej, ale także skuteczniejsze przyciąganie pracowników.

Info: Kobieta w sadzie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -