1.7 C
Warka
wtorek, 25 stycznia, 2022

Udana konferencja naukowa „VII wieków Warki”

Przeczytaj także

30. Finał WOŚP w Warce – zagraj z nami!

Zapraszamy na 30. Finał WOŚP w Warce! W niedzielę, 30 stycznia, 90 wolontariuszy wyruszy na ulice miasta i okolicznych wsi z kolorowymi...

Tytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprasza na bardzo ciekawą nową wystawę czasową. To...

JAK SIĘ POZBYĆ NIEWYGODNEGO LOKATORA ?

Mieszkanie w lokalu komunalnym nie zawsze może być przyjemne, zwłaszcza gdy inny lokator, sąsiad, albo osoba wspólnie z nami zamieszkująca utrudnia to...

Skarbony stacjonarne WOŚP już na terenie gminy Warka

30. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. 30 stycznia w niedzielę od rana na ulicach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Jednak...

Świąteczno-noworoczny koncert Moderato

W niedzielę 30 stycznia 2022 r. w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odbędzie się koncert Miejskiej Orkiestry Moderato. Grupa pod batutą...

W dniach 19-20 listopada br. odbyła się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce konferencja naukowa „VII wieków Warki”. Przedsięwzięcie współorganizowane przez wareckie Muzeum oraz Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zgromadziło ponad 20 prelegentów reprezentujących różne instytucje naukowe i kulturalne z terenu całej Polski. Swoje wykłady wygłosili m.in. naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Białostockiego, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Państwowego Muzeum Archeologicznego. Nie zabrakło w gronie referentów również przedstawicieli organizatorów wydarzenia.
Konferencja wpisała się w tegoroczne obchody jubileuszu 700-lecia Warki, jednego z najstarszych mazowieckich miast. Co istotne, skupiła ona nie tylko uwagę badaczy, ale i mieszkańców regionu, którzy zgromadzili się licznie na sali obrad, by wysłuchać wypowiedzi dotyczących przeszłości nadpilickiego grodu. Na otwarciu konferencji obecni byli również: Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak, Burmistrzem Warki – Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Warki – Teresa Knyzio, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego – Andrzej Zaręba oraz Grażyna Kijuc Radna powiatu grójeckiego.
Uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać m.in. referatu ks. prof. dr. hab. Waldemara Graczyka, który poruszył zagadnienia i problemy dotyczące lokacji Warki. Wyjaśnił on proces powstania miasta i zawiłości jakie narosły wokół symbolicznej daty 1321. O silnych związkach Warki z zakonami opowiadali: prof. dr hab. Jolanta Marszalska i dr Michał Skoczyński. Z kolei wizyty królewskie w wareckim grodzie przybliżył prof. dr hab. Dariusz Kupisz. Licznie prezentowane były tematy źródłoznawcze, a niektóre wystąpienia – jak dr hab. prof. AGAD Janusza Grabowskiego – o pochówkach książąt mazowieckich w Warce, czy dr. Łukasza Stanaszka na temat kolonii szkockiej w Warce – odkrywały zupełnie nowe, nieznane wcześniej fakty.
Ilość poruszonych na konferencji istotnych zagadnień sprawia, że już teraz z niecierpliwością warto czekać na publikację pokonferencyjną. Jej wydanie Muzeum planuje pod koniec 2022 r. Z pewnością odciśnie swój wkład w kształtowanie świadomości historycznej mieszkańców Warki. Warto by, o czym wspominał podczas konferencji ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, stała się ona krokiem milowym na drodze do opracowania kilkutomowej monografii Warki, która jest tak bardzo potrzebna. Idea płynąca z kręgów środowiska naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o chęci przygotowania w pełni naukowej i dogłębnej rozprawy poświęconej dziejom nadpilickiego miasta z pewnością wzbudzi zainteresowanie społeczności lokalnej i Samorządu Warki.
Konferencja naukowa „VII wieków Warki” nie tylko otworzyła nowe perspektywy badawcze na historię miasta i regionu południowego Mazowsza, ale i umożliwiła nawiązanie licznych kontaktów naukowych przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. To ostatnie z pewnością zaowocuje w przyszłości w postaci ciekawych przedsięwzięć o charakterze popularyzatorskim. Organizacja konferencji była możliwa dzięki współpracy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce z Wydziałem Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Dziekanem ks. prof. dr. hab. Waldemarem Graczykiem. Partnerami organizacji wydarzenia byli również: Samorządom Warki oraz Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Patronat Honorowy nad konferencją sprawowali Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Starosta Grójecki oraz Burmistrz Warki. Patronat medialny objęli: TVP Historia oraz Radio Plus Radom.
Konferencja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

30. Finał WOŚP w Warce – zagraj z nami!

Zapraszamy na 30. Finał WOŚP w Warce! W niedzielę, 30 stycznia, 90 wolontariuszy wyruszy na ulice miasta i okolicznych wsi z kolorowymi...

Tytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprasza na bardzo ciekawą nową wystawę czasową. To...

JAK SIĘ POZBYĆ NIEWYGODNEGO LOKATORA ?

Mieszkanie w lokalu komunalnym nie zawsze może być przyjemne, zwłaszcza gdy inny lokator, sąsiad, albo osoba wspólnie z nami zamieszkująca utrudnia to...

Skarbony stacjonarne WOŚP już na terenie gminy Warka

30. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. 30 stycznia w niedzielę od rana na ulicach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Jednak...

„Pójdźmy wszyscy do stajenki!”

6 stycznia już po raz 11-sty w Warce odbędzie się Orszak Trzech Króli. Niestety sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację Orszaku w...

KONCERT BACZYŃSKI – Grzegorz Wilk

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce serdecznie zaprasza na XXV koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’.W programie przepiękny recital - BACZYŃSKI ,,Nie...

Zostań wolontariuszem WOŚP 2022

Sztab WOŚP w Warce rozpoczyna nabór wolontariuszy do zbiórki datków na rzecz WOŚP, która odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Tym razem...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -