19.7 C
Warka
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi jako uczestnicy projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch!” w Hiszpanii

- Reklama -
- Reklama -

Przeczytaj także

Zapraszamy do Warki na koncert pod gołym niebem!

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 15.00 na terenie parku w Warce odbędzie się koncert z cyklu ,,Letnia strefa muzyki’’ - PUHOVSKY...

Za nami jubileuszowa 10. SpłyWarka

23 lipca w sobotę odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Pierwsza część Festiwalu odbyła się w...

Dwie “WIERZBY” dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W ramach XVI edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało aż dwie nagrody. Instytucja zdobyła III...

Połowa Lata w Warce „Podróż po Europie” za nami!

Tematem tegorocznych wakacyjnych zajęć w Warce prowadzonych przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”...

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warce

Do zdarzenia doszło ok. 11.50 w Warce w ul. Gośniewskiej w rejonie strzeżonego przejazdu kolejowego. Pociąg osobowy relacji Warszawa - Radom potrącił...
- Reklama -

Grupa dwudziestu uczniów Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi wraz z czterema opiekunami wzięło udział w przedsięwzięciu „W zdrowym ciele zdrowy duch!”, będącym częścią projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Stworzenie projektu współorganizowało Stowarzyszenie Semper Avanti.

Celem projektu było przede wszystkim propagowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i dbanie o przyrodę. Dodatkowo uczestnicy mogli szlifować umiejętność komunikacji w języku obcym, osobiście uczestniczyć w dialogu międzykulturowym oraz poznać historię, kulturę, przyrodę czy kuchnię hiszpańską.
Nasi uczniowie przez 12 dni przebywali w Maladze – mieście położonym na południu Hiszpanii w rejonie Andaluzja. Twórcy projektu przygotowali bardzo ciekawy program aktywności, dlatego każdy dzień pobytu w Maladze był interesujący i zarazem intensywny.
Uczniowie CKZiU Nowa Wieś w trakcie pobytu w Maladze realizowali zajęcia projektowe w dwóch hiszpańskich szkołach. W jednej z nich – technicznej placówce CENEC Malaga, młodzież zdobywała wiedzę, dotyczącą typowej hiszpańskiej kuchni, a w szczególności kuchni andaluzyjskiej. Wynikiem końcowym warsztatów w tej szkole była książka kucharska z przepisami na najsłynniejsze hiszpańskie potrawy. W trakcie czasu wolnego, uczniowie i nauczyciele mogli spróbować dań, o których dowiedzieli się na warsztatach, a były to między innymi: paella, patatas bravas, churros, gazpacho.
Zajęcia w drugiej szkole – LOVIVO School – skupiały się na podwyższaniu umiejętności komunikacyjnych w języku obcym i na dialogu międzykulturowym pomiędzy uczniami polskimi i hiszpańskimi.
Oprócz zajęć w szkołach, uczestnicy projektu brali udział w wielu dodatkowych aktywnościach, między innymi zwiedzając piękne miejsca, położone zarówno na terenie miasta, jak i poza nim. Uczniowie odwiedzili historyczne centrum Malagi, gdzie znajdują się robiące duże wrażenie ruiny rzymskiego amfiteatru. Spektakularnym widokiem był budynek areny walki byków – Plaza del Toros – zlokalizowany nieopodal najpopularniejszej plaży w mieście, Malaguety. Niesamowitą panoramę miasta i wybrzeża Costa Del Sol młodzież mogła podziwiać ze wzgórza Gibralfaro, na które można było wjechać komunikacją miejską. Na szczycie wzgórza znajduje się zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku zamek Castillo de Gibralfaro. Do wrażeń przyrodniczych zaliczyć można zwiedzenie ogrodu botanicznego w Maladze – Jardín Botánico – Histórico La Concepción, w którym rośnie ok. 50 tysięcy roślin.
Podczas trwania projektu, jego uczestnicy mieli okazję odwiedzić dwa muzea. Pierwszym z nich było niewielkie – położone bowiem w mieszkaniu w kamienicy – Muzeum Narodzenia Picassa (Picasso Born House). Jak sama nazwa wskazuje, muzeum to poświęcone było osobie Pablo Picasso, który urodził się w Maladze i spędził w niej 10 lat życia, zamieszkując właśnie to mieszkanie, w którym obecnie mieści się muzeum. Można było w nim zobaczyć wiele pamiątek rodziny Picassa, jak i kilka dzieł samego słynnego malarza. Drugim muzeum było Muzeum Malagi (Museo De Malaga), mieszczące się w centrum miasta w neoklasycznym budynku pałacu (Palacio de la Aduana), wybudowanego w latach 1788 – 1826, który poza morskim urzędem celnym, pełnił funkcje fabryki tabaki oraz zastępczej siedziby rządu prowincji Malaga. Muzeum powstało w wyniku połączenia Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologicznego. Dzięki temu kolekcja składa się z ponad 15 tys. sztuk archeologicznych i 2 tys. dzieł malarskich z XIX i XX w., posiadając w swojej ekspozycji jedne z najważniejszych dzieł sztuki hiszpańskiej, jak np. obraz “Anatomía del corazón” (1890) Enrique Simonet, “Dolorosa” Pedro de Mena czy “Cabeza de mosquetero” (1968) Pablo Picasso.
Dodatkowo zorganizowane zostały dwa wyjazdy do wspaniałych miejsc, w których można było podziwiać faunę i florę Andaluzji. Pierwszym z takich miejsc był rezerwat przyrody El Torcal, który wizualnie przypominać może polskie Góry Stołowe. Uczniowie wraz z nauczycielami spacerowali po górzystych terenach rezerwatu pod okiem anglojęzycznego przewodnika i podziwiali piękne przestrzenie, okalające teren rezerwatu. Równie urokliwym miejscem okazała się górska miejscowość El Chorro, gdzie uczestnicy projektu prócz spaceru Drogą Króla (El Caminito Del Re) mogli zażyć kąpieli w pięknym jeziorze, powstałym na rzece Guadalhorce. Tu również młodzież i nauczycieli oprowadzał przewodnik.
W projekcie „W zdrowym ciele zdrowy duch!” nie mogło oczywiście zabraknąć sportu! Uczestnicy projektu oddawali się aktywności fizycznej na różne sposoby: pływając w Morzu Alberańskim, będącym akwenem Morza Śródziemnego, grając w piłkę nożną i ćwicząc na plaży, uprawiając jogę czy grając towarzyski mecz koszykówki z młodzieżową drużyną CENEK MBK. Meczowi towarzyszyły wielkie emocje i dużo radości. Dodatkowo uczniowie CKZiU Nowa Wieś mieli okazję zwiedzić piękny stadion piłkarski klubu FC Malaga – Estadio La Rosaleda. Można było zajrzeć do szatni czy sali konferencyjnej, gdzie na co dzień przebywają zawodnicy klubu. Oczywiście uczestnicy mobilności nie zapomnieli o odbywającym się turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2020 i solidarnie kibicowali reprezentacji Polski w meczu przeciw Słowacji. Nie zapominajmy o tańcu, który przecież też jest sportem! Nasi kreatywni uczniowie zatańczyli taniec, nazywany potocznie belgijką, tuż pod stadionem FC Malaga! Dodatkowo w trakcie zajęć w szkole LOVIVO uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach i pokazie flamenco, czyli najpopularniejszego tańca, pochodzącego właśnie z Andaluzji.
Wyjazd do Malagi był dla wielu uczestników projektu pierwszym wyjazdem za granicę, związanym także z pierwszym w życiu lotem samolotem. Młodzież, biorąca udział w mobilności, zyskała niesamowite wspomnienia i wszyscy zgodnie stwierdzili, że wiele się w trakcie trwania projektu nauczyli. Przełamanie bariery językowej, poznanie kultury i mentalności innych narodowości, rozwój aktywności fizycznej to tylko nieliczne z elementów, które uczestnicy projektu wymienili jako najważniejsze dla nich efekty mobilności.
Mamy nadzieję, że kolejne projekty „Ponadnarodowa mobilność uczniów” będą równie udane i że wrażenia uczestników tegorocznej edycji zachęcą innych uczniów do walki o możliwość udziału w takich przedsięwzięciach w przyszłych latach.
Paulina Kopczyńska
CKZiU w Nowej Wsi

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Zapraszamy do Warki na koncert pod gołym niebem!

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 15.00 na terenie parku w Warce odbędzie się koncert z cyklu ,,Letnia strefa muzyki’’ - PUHOVSKY...

Dwie “WIERZBY” dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W ramach XVI edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało aż dwie nagrody. Instytucja zdobyła III...

Połowa Lata w Warce „Podróż po Europie” za nami!

Tematem tegorocznych wakacyjnych zajęć w Warce prowadzonych przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”...

Weź udział w Spływie na Byle Czym rzeką Pilicą! Termin zgłoszeń przedłużony!

Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” zaprasza do udziału w niekonwencjonalnym konkursie „Spływ na byle czym rzeką Pilicą”. Aby wziąć udział w...

Znamy uczestników III edycji konkursu „SpłyWarka”

23 lipca 2022 r. odbędzie się już X. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. W 2019 roku Festiwal został wzbogacony o konkurs...

Wernisaż wystawy – „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”

3 lipca, w przeddzień Dnia Niepodległości USA, tuż przed Piknikiem Vivat Pułaski w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce została uroczyście otwarta nowa...

NOWA WYSTAWA W WARECKIM MUZEUM

„Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka” Od 3 lipca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w  Warce zaprasza  na...

3 lipca spotkajmy się w Warce!

Muzeum im. Kaźmierza Pułaskiego w Warce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zapraszają 3 lipca do Warki na jedną z najatrakcyjniejszych imprez regionu - Piknik...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -