16 C
Warka
piątek, 27 maja, 2022
- Reklama -
- Reklama -

Tytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

Przeczytaj także

„Wieczór z Kulturą” z Patrycją Zarychtą

11 czerwca zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na XXVII koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościć...

Dzień Dziecka na wareckim rynku… „Podróż po Europie”!

Zbliża się święto na które dzieci czekają cały rok z utęsknieniem – Dzień Dziecka. W niedzielę 29 maja na wareckim rynku w...

Wiosenny „Dobry wieczór”

W piątek 20 maja o godz. 19:00 w Dworku na Długiej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Dobry Wieczór”, podczas którego będziemy...

TURNUSY REHABILITACYJNE DLA DZIECI

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2022 roku organizuje w czasie wakacji turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników- ubezpieczonych w KRUS.Skorzystać z nich mogą...

Konkurs plastyczny „Moja pocztówka z Europy”

Zbliża się lato. Dzieci zaczynają wspominać ostatnie wyjazdy i wspólnie z rodzicami planują kolejne. Zachęcamy dzieci i młodzież do...
- Reklama -

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprasza na bardzo ciekawą nową wystawę czasową. To podróż śladami polskiego dziedzictwa poza granicami naszego kraju. Przewodnikiem podczas tej wyprawy jest znany polski artysta Tytus Brzozowski, który na zlecenie Instytutu POLONIKA stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca czy obiekty stanowiące materialne ślady obecności Polaków za granicą. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z malowanych miast.
Kolorowe akwarele ukazują wytypowane przez Instytut miasta w charakterystyczny dla artysty sposób. Brzozowski – doświadczony architekt i niezwykły akwarelista – w swoich pracach eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą oddalone od siebie obiekty. To zestawienie budynków, mostów i pomników oraz umiejscowienie ich na różnych poziomach sprawia, że przed oczami widza powstaje nowy, fantazyjny obraz miasta. W akwarelowych metropoliach istotną rolę odgrywają obecne w nich historyczne nawarstwienia oraz relacje między elementami architektonicznymi. Przestrzeń nie jest pozbawiona czynnika ludzkiego. Na obrazach pojawiają się przechodnie, namalowani często w nietypowych, zaskakujących miejscach, a działanie to otwiera pole do rozważań na temat związku człowieka z miastem, w którym żyje. Zarówno postaci, jak i inne detale prac zachęcają odbiorcę do bliższego przyjrzenia się obrazom, podkreślając tym samym rolę ukrytych znaczeń w wielkiej przestrzeni miejskiej.
Artysta uwielbia malować Warszawę, tym razem stworzył cykl miast z różnych stron świata. Trzynaście prac opowiadających o polskiej obecności za granicą w ramach współpracy z Instytutem POLONIKA. Widoczne na obrazach zestawienie ukazuje nie tylko zaskakującą liczbę obiektów, lecz także wskazuje na konteksty historyczne i powiązania między nimi. Niewiele osób wie, jak wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju.
Tytus Brzozowski jest malarzem, architektem oraz twórcą fantastyczno-baśniowych murali zdobiących ulice stolicy. Jego dzieła powstające w pracowni na warszawskiej Pradze, są jak zaproszenie do surrealistycznej podróży przez świat baśniowy choć „ubrany” w prawdziwe dekoracje.
W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce można obejrzeć 13 obrazów Brzozowskiego. To jego artystyczna wizja miast, w których można znaleźć poloniki: od Chicago i Padwy przez Lwów, Tbilisi po urokliwy i wyjątkowy dla historii naszego kraju Raperswil. Serdecznie zapraszamy i polecamy.

Opieka merytoryczna nad wystawą: Dorota Janiszewska-Jakubiak
Kurator wystawy: Anna Ekielska
Pomysłodawca projektu: Karolina Sałajczyk
Koordynator projektu: Jakub Krzeszowski
Koordynator ze strony Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego: Iwona Stefaniak
Wystawa czynna od 15 stycznia do 27 lutego 2022 roku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

„Wieczór z Kulturą” z Patrycją Zarychtą

11 czerwca zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na XXVII koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościć...

Dzień Dziecka na wareckim rynku… „Podróż po Europie”!

Zbliża się święto na które dzieci czekają cały rok z utęsknieniem – Dzień Dziecka. W niedzielę 29 maja na wareckim rynku w...

Konkurs plastyczny „Moja pocztówka z Europy”

Zbliża się lato. Dzieci zaczynają wspominać ostatnie wyjazdy i wspólnie z rodzicami planują kolejne. Zachęcamy dzieci i młodzież do...

Wracają „Wieczory z Kulturą” – Jacek Bończyk zaśpiewa w Muzeum

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na XXVI koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościli w Warce Jacka...

Jarmark Wielkanocny na wareckim Rynku

10 kwietnia (Niedziela Palmowa) w godzinach 10 – 15 Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” zaprasza na warecki rynek na Jarmark Wielkanocny.

BAZA WIEDZY O WARCE dostępna online

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego uruchomiło przez Internet BAZĘ WIEDZY O WARCE. Do tej pory była ona dostępna jedynie na wystawie stałej „Warka...

AKADEMIA POLONIJNA – spotkanie z dr hab. Tomaszem Pudłockim

W ramach cyklu AKADEMIA POLONIJNA zapraszamy Państwa na spotkanie zdr hab. Tomaszem Pudłockim, prof. UJpt. POLONIJNE WRAŻENIA Z WYJAZDÓW DO POLSKI Z...

W marcu „Idę do kina” – objazdowe kino w Warce

25 marca (piątek) do Sali OSP w Warce po raz kolejny zawita profesjonalne kino z najnowszymi propozycjami filmowymi. Projekcje rozpoczniemy od darmowych pokazów...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -