15.4 C
Warka
środa, 22 września, 2021
- Reklama -
- Reklama -

To była wyjątkowa „SpłyWarka”!

Przeczytaj także

Magiczne muzyczne Święto 700-letniej Warki

W sobotę 11 września odbyło się “Święto Warki”. Mimo iż była to już 23 odsłona tego wydarzenia, jednak w tym roku było...

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 700-lecia Warki

W piątek 10 września 2021 r. odbyły się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce.

700 lat Warki… Konkurs plastyczny „Moje miasto za 100 lat”

Rok 2021 jest rokiem jubileuszu 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce. W ciągu całego roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń i imprez tematycznych....

Niezwykłe Oratorium w Warce

Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia...

Zakończenie Historycznego Lata w Warce

Historyczne Lato w Warce już za nami. Ze względu na 700-lecie miasta przypadające na 2021 rok tematyka zajęć głównie dotyczyła poznawania historii...

24 lipca w sobotę odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Po przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy po raz kolejny w Warce gościć wielu wspaniałych artystów prezentujących nurt poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Pierwsza część Festiwalu odbyła się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. O godz. 10 na miejscu pojawiły się zespoły i soliści gotowi zaprezentować swoją twórczość przed Jury i powalczyć o zwycięstwo. Choć wszystkim zależało na zajęciu miejsca na podium, to atmosfera przed konkursem nie wskazywała na jakąkolwiek rywalizację. Dla niektórych był to moment poznania nowych, ciekawych osób, dla innych długo wyczekiwane spotkanie ze znanymi już twórcami – jedno jest pewne – muzycy, którzy spotkali się w Warce razem stworzyli wspaniałe grono reprezentujące jeden nurt, jednak w różnych odsłonach.

Konkurs piosenki będący pierwszą częścią “SpłyWarki” otworzyli dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak oraz dyrektor Gminnej Instytucji Kultury “Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Krużel (przewodniczący), Maciej Służała oraz Adrian Szary otrzymała duże i trudne wyzwanie, aby ocenić wykonawców i wydać werdykt. W konkursie wzięło udział 5 zespołów i 4 solistów: Igły i Liście, Ruina Bar, Sweterek, Oskar Mir & Milito, Bez Zgrzytu, Wojciech Socha, Roman Tkaczyk, Aleksandra Niedziałek i Mariusz Dekiel. Każdy z wykonawców zaprezentował po dwa lub trzy utwory w zależności od życzenia Komisji. Choć konkurs skupiał w sobie poezję śpiewaną i piosenkę turystyczną, to każdy z wykonawców reprezentował własny, oryginalny styl muzyczny i przekazał Jurorom oraz publiczności własną, za każdym razem niezwykle ciekawą muzyczną drogę.

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych obyły się obrady Jury. Długie, niełatwe, wyłaniające wiele ciekawych wniosków… Udało się jednak wybrać zwycięzców oraz przyznać wyróżnienia. Ogłoszenie wyników odbyło się na Kempingu nad Pilicą, gdzie miała miejsce druga część wydarzenia. O godz. 17 nastąpiło oficjalne otwarcie IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” przez Organizatorów: Andrzeja Zarębę – dyrektora „Dworku na Długiej”, Leszka Owczarczyka i Dariusza Rączkę. Zaraz po otwarciu nastąpiło wyczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników konkursu – Organizatorzy oraz Jury przedstawili werdykt:

Nagroda Grand Prix – Roman Tkaczyk (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DELTIMA oraz niezwykle oryginalna statuetka, której twórcą jest warecki artysta Jacek Matlakowski)

I miejsce – zespół „Bez Zgrzytu” (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DWA JABŁKA)

II miejsce – Aleksandra Niedziałek (nagroda finansowa ufundowana przez firmę TRANS-MED)

III miejsce – Mariusz Dekiel (nagroda finansowa ufundowana przez firmę DEWELOPER Janusz Lipka)

oraz wyróżnienia:

– za nawiązanie do dobrych wzorów dekadenckich początków poezji śpiewanej – zespół „Ruina Bar”

– za odwagę w wykonaniu piosenek – zespół „Sweterek”

– za wzbudzenie nadziei wśród Jury piosenką „Nadzieja” – Wojciech Socha

– za odlotowość w piosenkach i użycie zanikającego instrumentu „fisharmonia” – duet Oskar Mir & Milito

– za podążanie ścieżką ekologiczną – zespół „Igły i Liście”

Zaraz po ogłoszeniu werdyktu nastąpił koncert laureatów w którym wystąpili zdobywcy nagrody Grand Prix oraz I, II i III miejsca.

Po zakończeniu prezentacji zwycięzców tegorocznej “SpłyWarki” na scenie zaprezentował się warecki artysta Dariusz Rączka, któremu przy dwóch utworach towarzyszyła żona – Anna Kolasa-Rączka. Kolejnym punktem wydarzenia było nagranie elementu teledysku do specjalnej jubileuszowej piosenki tworzonej z okazji 700-lecia Warki.

W końcu przyszedł czas na wyczekiwany koncert gwiazdy wieczoru – Piotra Bukartyka z zespołem. Było to wyjątkowe wydarzenie. Teksty bogate w symbolikę, mistrzowskie kompozycje i narracja podczas występu sprawiły, że publiczność była wręcz oczarowana. Był to koncert, który z pewnością na długo zostanie w pamięci publiczności tegorocznego Festiwalu „SpłyWarka”.

Ostatnie dwie godziny wydarzenia, to spotkanie z zespołem „The Nierobbers”. Grupa wprowadziła zebraną publiczność w sielankowy klimat. Teksty związane z turystyką i żeglarstwem idealnie wpisały się w atmosferę Festiwalu. Zespół porwał do wspólnego śpiewu, a niektórych nawet do tańca.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i ponowne letnie spotkanie z piosenką turystyczną. Mamy nadzieję na odkrycie kolejnych ciekawych zespołów oraz spotkanie z tymi, którzy wzięli udział w dotychczasowych edycjach konkursu. „SpłyWarka” w 2022 roku będzie obchodziła jubileuszową, dziesiątą edycję. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do jeszcze większego zainteresowania wydarzeniem.

Organizatorzy:

 1. Samorząd Warki
 2. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
 3. Zespół Ostatnia Paczka
 4. Dariusz Rączka
 5. Piotr Mrozowski

Współorganizatorzy:

 1. Powiat Grójecki
 2. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
 3. Kemping nad Pilicą
 4. Restauracja FUM

Patronat Honorowy:

 1. Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
 2. Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak
 3. Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

Patronat Medialny:

 1. Radio Ostrowiec
 2. Echo Dnia
 3. Jabłonka
 4. Kurier Warecki
 5. Nowe Dni
 6. warka24.pl
 7. gminawarka.pl
 8. tv.warka.pl
 9. grojeckie24.pl

Sponsorzy:

 1. Samorząd Warki
 2. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
 3. Starostwo Powiatowe w Grójcu
 4. DWA JABŁKA
 5. DELTIMA
 6. DEWELOPER Janusz Lipka
 7. TRANS-MED – Dariusz Witkowski
 8. Grupa Żywiec S.A. – Browar w Warce
 9. Usługi Budowlane – Zbisław Zatorski
 10. Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
 11. Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.
 12. STAŃCZYK – Nauka Jazdy
 13. DONIMET
 14. M-WET Gabinet Weterynaryjny
 15. TANK-OIL – Dariusz Szynkiewicz
 16. addesigner.pl – Adam Kurowski
 17. Browar Rzemieślniczy BROWARKA
 18. Centrum Medyczne VINEA
 19. Usługi Geodezyjne NORTH-GEO – Adam Pyza
 20. Stowarzyszenie Sady Grójeckie
 21. NASZA TŁOCZNIA – Konary
 22. Tuszyński – Miody z tradycjami
 23. TWÓJ OWOC
 24. Sklep Wędkarski AMIK
 25. PRIMA-AUTO
 26. TERMOPLAST – OKNA DRZWI BRAMY
 27. CEMTEX Hurtownia Materiałów Budowlanych
 28. SERWIS OPON – Robert Sikorski
 29. PRIMA-MED
 30. Gabinet Stomatologiczny – Dorota Siedlecka
 31. PLASTUSIOWO AGAT OFFICE

Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do Sponsorów i Partnerów, Komisji Konkursowej, zespołów biorących udział w konkursie oraz wszystkich obecnych podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Do zobaczenia za rok!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -