0.1 C
Warka
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Terytorialsi szkolili się w terenie

- Reklama -

Przeczytaj także

Wareckie ferie z „Zimową Akademią SuperBohaterów”

Ferie zimowe coraz bliżej! Podobnie jak w poprzednich latach inicjatywę organizacji czasu wolnego dzieci spędzających „zimę” w Warce przejmą lokalne instytucje: Dworek...

Wareckie aukcje dla WOŚP… mega atrakcje!

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku także Warka zagra i będzie zbierała środki na...

POSZUKIWANY SAM ZGŁOSIŁ SIĘ DO POLICJANTÓW

Do niecodziennej sytuacji doszło w Grójcu. Do komendy zgłosił się mężczyzna i oświadczył, że jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Okazało się, że...

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 22 stycznia, w Warce odbędzie się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość rozpocznie się w...

Weź udział w biegu dla WOŚP!

Zapraszamy do udziału w Biegu lub marszu z okazji 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bieg Morsa – Policz się z cukrzycą...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.
- Reklama -

Szanowni Państwo, W miniony weekend wszyscy żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Książenic z powiatów — garwolińskiego, grodziskiego, grójeckiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz żyrardowskiego brali udział w szkoleniach rotacyjnych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. 

Terytorialsi szkolili się w terenie 

Trzy kompanie lekkiej piechoty z Książenic szkoliły się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Żołnierze podczas ćwiczeń m.in. wykorzystywali zestawy konwersyjne do amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot oraz udzielali pierwszej pomocy osobie, którą wcześniej musieli ewakuować ze strefy zadymienia i małej widoczności.

Realistycznie i bezpiecznie 

System treningowy UTM (Ultimate Training Munitions) według użytkowników i specjalistów zapewnia największy realizm podczas treningu. To pierwsze tego typu szkolenie żołnierzy 61 blp z Książenic. W ramach ćwiczeń żołnierze doskonalili prowadzenie skutecznego ognia do celów w sposób statyczny oraz dynamiczny z przemieszeniem.  
 

– Ćwiczenia odbyły się w ramach comiesięcznego szkolenia rotacyjnego. Dzięki wykorzystaniu zestawu konwersyjnego na amunicję UTM do karabinka GROT, żołnierze mają możliwość nauki bezpiecznego posługiwania się bronią przy zachowaniu pełnego realizmu pola walki oraz bezpieczeństwa. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli planowanie i sposoby podejścia do celu oraz przemieszczanie się z wykorzystanie osłon indywidualnie oraz w parach. Żołnierze realizowali zadania wykorzystując środki pozoracji wali – dymach i granatach hukowych – mówił dowódca szkolącej się kompanii. 

Pod presją 

Medycyna pola walki jest jednym z ważniejszych elementów, na który kładzie się nacisk podczas szkoleń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Książenic trenowali wykonywanie zadań, z którymi muszą się liczyć w trakcie realnej walki. Jednym z nich była ewakuacja rannego z zadymionego budynku.  

– Zadaniem żołnierzy było odnaleźć rannych w budynku, udzielić niezbędnej pomocy w strefie względnie bezpiecznej, a następnie ewakuować rannego i wykonywać dalsze niezbędne czynności. Nad przebiegiem ćwiczenia czuwali wyspecjalizowani ratownicy – również żołnierze 61 blp w Książenicach – opisuje przebieg zajęć dowodzący. 

Pod gołym niebem 

W ramach szkolenia rotacyjnego żołnierze odbyli bytowanie nocne w terenie lesistym oraz wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, rozpalania skrytych ognisk, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Podczas zajęć realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki.

Szkolenie żołnierzy OT 

Cały proces szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej został zorganizowany w taki sposób, aby możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem zawodowym i osobistym. Żołnierz szkoli się w jednostce wojskowej przez 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu (szkolenie rotacyjne). W jednym z 12 miesięcy każdego roku służby odbywa 14 – dniowe szkolenie podsumowujące. Łącznie to 36 dni szkolenia w roku. 


- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

- Reklama -

Wareckie ferie z „Zimową Akademią SuperBohaterów”

Ferie zimowe coraz bliżej! Podobnie jak w poprzednich latach inicjatywę organizacji czasu wolnego dzieci spędzających „zimę” w Warce przejmą lokalne instytucje: Dworek...

Wareckie aukcje dla WOŚP… mega atrakcje!

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku także Warka zagra i będzie zbierała środki na...

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 22 stycznia, w Warce odbędzie się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość rozpocznie się w...

Weź udział w biegu dla WOŚP!

Zapraszamy do udziału w Biegu lub marszu z okazji 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bieg Morsa – Policz się z cukrzycą...

Zdobądź kalendarz WOŚP 2023!

Już niecały miesiąc dzieli nas od 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29 stycznia 2023 r. Sztab w Warce zagra „dla walki...

31. Finał WOŚP – ustaw puszkę w swojej firmie!

29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zbiórka funduszy przeznaczona będzie na walkę z sepsą....

Warecki Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2023 roku ulicami Warki przejdzie po raz kolejny, podobnie jak w większości miast w Polsce Orszak Trzech Króli.

Napoleon Orda w Muzeum Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę czasową. Tym razem zostanie ona zaprezentowana w bibliotece pałacu w Winiarach. Muzeum...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -