10.9 C
Warka
wtorek, 27 września, 2022

Terytorialsi szkolili się w terenie

- Reklama -
- Reklama -

Przeczytaj także

Nowa wystawa czasowa w Muzeum w Warce

 „Ramię krzep - Ojczyźnie służ” 16 września 2022 r. w Muzeum mi. Kazimierza Pułaskiego w  Warce odbędzie się uroczyste...

Europejskie Dni Dziedzictwa w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po raz kolejny przyłącza się do świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. To...

Narodowe Czytanie 2022

3 września po raz jedenasty odbyła się w całej Polsce akcja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Starosta...

5 września ruszą zapisy na zajęcia w Dworku na Długiej

5 września 2022 r. (poniedziałek) od godz. 9:00 Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” rusza z zapisami na zajęcia dodatkowe w roku...

Narodowe Czytanie 2022 w Warce

W dniu 3 września o godz. 15.00, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak i Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają do wzięcia udziału w akcji ,,Narodowe Czytanie’’.
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.
- Reklama -

Szanowni Państwo, W miniony weekend wszyscy żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Książenic z powiatów — garwolińskiego, grodziskiego, grójeckiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz żyrardowskiego brali udział w szkoleniach rotacyjnych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. 

Terytorialsi szkolili się w terenie 

Trzy kompanie lekkiej piechoty z Książenic szkoliły się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Żołnierze podczas ćwiczeń m.in. wykorzystywali zestawy konwersyjne do amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot oraz udzielali pierwszej pomocy osobie, którą wcześniej musieli ewakuować ze strefy zadymienia i małej widoczności.

Realistycznie i bezpiecznie 

System treningowy UTM (Ultimate Training Munitions) według użytkowników i specjalistów zapewnia największy realizm podczas treningu. To pierwsze tego typu szkolenie żołnierzy 61 blp z Książenic. W ramach ćwiczeń żołnierze doskonalili prowadzenie skutecznego ognia do celów w sposób statyczny oraz dynamiczny z przemieszeniem.  
 

– Ćwiczenia odbyły się w ramach comiesięcznego szkolenia rotacyjnego. Dzięki wykorzystaniu zestawu konwersyjnego na amunicję UTM do karabinka GROT, żołnierze mają możliwość nauki bezpiecznego posługiwania się bronią przy zachowaniu pełnego realizmu pola walki oraz bezpieczeństwa. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli planowanie i sposoby podejścia do celu oraz przemieszczanie się z wykorzystanie osłon indywidualnie oraz w parach. Żołnierze realizowali zadania wykorzystując środki pozoracji wali – dymach i granatach hukowych – mówił dowódca szkolącej się kompanii. 

Pod presją 

Medycyna pola walki jest jednym z ważniejszych elementów, na który kładzie się nacisk podczas szkoleń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Książenic trenowali wykonywanie zadań, z którymi muszą się liczyć w trakcie realnej walki. Jednym z nich była ewakuacja rannego z zadymionego budynku.  

– Zadaniem żołnierzy było odnaleźć rannych w budynku, udzielić niezbędnej pomocy w strefie względnie bezpiecznej, a następnie ewakuować rannego i wykonywać dalsze niezbędne czynności. Nad przebiegiem ćwiczenia czuwali wyspecjalizowani ratownicy – również żołnierze 61 blp w Książenicach – opisuje przebieg zajęć dowodzący. 

Pod gołym niebem 

W ramach szkolenia rotacyjnego żołnierze odbyli bytowanie nocne w terenie lesistym oraz wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, rozpalania skrytych ognisk, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Podczas zajęć realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki.

Szkolenie żołnierzy OT 

Cały proces szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej został zorganizowany w taki sposób, aby możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem zawodowym i osobistym. Żołnierz szkoli się w jednostce wojskowej przez 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu (szkolenie rotacyjne). W jednym z 12 miesięcy każdego roku służby odbywa 14 – dniowe szkolenie podsumowujące. Łącznie to 36 dni szkolenia w roku. 


- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Europejskie Dni Dziedzictwa w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce po raz kolejny przyłącza się do świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. To...

5 września ruszą zapisy na zajęcia w Dworku na Długiej

5 września 2022 r. (poniedziałek) od godz. 9:00 Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” rusza z zapisami na zajęcia dodatkowe w roku...

Narodowe Czytanie 2022 w Warce

W dniu 3 września o godz. 15.00, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak i Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają do wzięcia udziału w akcji ,,Narodowe Czytanie’’.

Uczcijmy pamięć poległych w II wojnie światowej

1 września 1939 roku rozpoczęła się najbardziej krwawa wojna. Wojna, w której zginęło od 50 do 78 milionów osób…

Nowym wiaduktem nad torami w Warce kierowcy pojadą jesienią

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują w Warce nad linią kolejową Warszawa - Radom nowy wiadukt drogowy. Bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ulicy...

Zapraszamy do Warki na koncert pod gołym niebem!

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 15.00 na terenie parku w Warce odbędzie się koncert z cyklu ,,Letnia strefa muzyki’’ - PUHOVSKY...

Dwie “WIERZBY” dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W ramach XVI edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało aż dwie nagrody. Instytucja zdobyła III...

Połowa Lata w Warce „Podróż po Europie” za nami!

Tematem tegorocznych wakacyjnych zajęć w Warce prowadzonych przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -