14.1 C
Warka
poniedziałek, 26 października, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Świętujmy uchwalenie 229 lat temu pierwszej konstytucji w Europie i drugiej na świecie!

Przeczytaj także

UWAGA NA FAŁSZYWE I NIEBEZPIECZNE E-MAILE

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną informującymi o wezwaniu na Policję. Pobranie i...

SPRZEDAWAŁA PODROBIONĄ ODZIEŻ

Policjanci z grójeckiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 28-letnią kobietę, która oferowała do sprzedaży odzież z podrobionymi znakami towarowymi...

KOLEJNE DWA PRAWA JAZDY ZATRZYMANE

Policjanci z grójeckiej drogówki zatrzymali kolejne prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości na terenie zabudowanym. Sprawcy wykroczeń zostali zatrzymani m....

Powszechny Spis Rolny 2020

To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat – ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r. Spis rolny wg...

NIELEGALNY TYTOŃ, PAPIEROSY I ALKOHOL PRZEJĘTY PRZEZ GRÓJECKICH POLICJANTÓW

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą grójeckiej komendy zabezpieczyli ponad 11 kg nielegalnego tytoniu, blisko 25 litrów alkoholu i niemal...

W niedzielę 3 maja będziemy obchodzić 229. rocznicę uchwalenia tej „Konstytucji”. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju, należy więc zadbać o to aby choć w symboliczny sposób je uczcić.

W dobie zagrożenia epidemiologicznego zapraszamy Państwa w niedzielę 3 maja, do wspólnej modlitwy on line. Msza święta transmitowana będzie o godz. 11:30 z kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce (www.mikolajwarka.pl, facebook – Parafia Św. Mikołaja w Warce).

Ze względu na to, że 2 maja jest dniem flagi narodowej należy już tego dnia wywiesić polskie flagi na domach.

Zachęcamy do zapoznania się z rysem historycznym zamieszczonym poniżej.

„3 Maja 1791 r. przeszedł na zawsze do historii Polski jako dzień uchwalenia Ustawy Rządowej zwanej Konstytucją 3 Maja. Odcisnęła ona piętno na życiu obywateli Polski, nie tylko w chwili uchwalania ustawy, ale i przez szereg kolejnych dziesięcioleci.

W ogarniętej wpływami państw ościennych XVIII-wiecznej Polsce, gdzie poziom życia politycznego był zatrważająco niski, uchwalenie Ustawy Rządowej dawało nadzieję na podniesienie z kolan upadającej Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja była pierwszą tego typu ustawą w Europie, a drugą na świecie. To co do tej pory wprowadzało wśród posłów na sejmach waśnie i podziały – tak jak zasada liberum veto – zostało przez Konstytucję zniesiona. Korona i Wielkie Księstwo Litewskie zostały poddane unifikacji, na skutek której instytucje centralne, wojsko oraz skarb miały być wspólne. Rzeczpospolita miała stać się monarchią konstytucyjną, w której tron ma być dziedziczny, a pozycja króla miała zostać wzmocniona. Monarcha w myśl Konstytucji miał stanąć na czele nowoutworzonej Straży Praw – najwyższej władzy wykonawczej, pełniącej swoistą funkcję rady ministrów.

Na uwagę zasługuje fakt poparcia Konstytucji 3 Maja przez Kościół. Sam papież Pius VI błogosławił Konstytucję. Co godne podkreślenia – Ustawa Rządowa akcentowała pojęcie narodu jako narodu obejmującego wszystkie stany. Chłopi zostali wzięci „pod opiekę prawa krajowego”, a przybywający do Polski osadnicy mieli zagwarantowaną wolność osobistą. Szereg praw uzyskali również mieszczanie.

Postanowienia Konstytucji uchwalono przy aplauzie tysięcy mieszkańców Warszawy. Radość jaka zapanowała wówczas na ulicach stolicy najlepiej obrazuje pieśń: „Witaj maj, piękny maj, U Polaków błogi raj., Witaj dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz. Pierzchła już ciemięzców zgraja. Polsko, dzisiaj tryumfujesz!”

3 maja 1791 roku był rzeczywistym tryumfem Polski i sukcesem jej obywateli.

Konstytucja przetrwała przez wieki w świadomości społecznej jako symbol walki o dobro ojczyzny. Należne miejsce w historii zostało jej przywrócone wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Już w 1919 roku dzień ogłoszenia Konstytucji stał się świętem narodowym. Okupanci hitlerowscy oraz władze komunistyczne ponownie kazały zapomnieć narodowi o wymowie i przekazie, jaki niosła Konstytucja 3-majowa. Po 1989 r. 3 Maja znów możemy świętować ten dzień.

Dziś, po 229 latach nadal powinniśmy czerpać wzorce z tamtych dążeń. Pamiętajmy, że troska o Polskę powinna dotyczyć nas wszystkich.„

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -