10.9 C
Warka
wtorek, 7 kwietnia, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Sterylizacja i kastracja

Przeczytaj także

SPACERKIEM PO PAŁACU Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – odcinek 2

Salon mały – amerykańskie losy Kazimierza Pułaskiego W latach 1777-1779 Kazimierz Pułaski walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych AP. Możemy tu...

WŁAMAŁ SIĘ I… ZASNĄŁ

Nawet 10 lat w więzieniu może spędzić 57-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego. Mężczyzna włamał się do domku letniskowego, skradł przedmioty codziennego użytku,...

POLICJA OSTRZEGA – WYPALANIE TRAW JEST NIEBEZPIECZNE I NIEDOZWOLONE!

Cyklicznie w okresie wiosennym na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub...

Komu Bóg, komu wiara, komu Ojczyzna miła! Za mną!

7 kwietnia 1656 roku pod Warką rozegrała się niezwykle ważna bitwa, w której to wojska polskie dowodzone przez Stefana Czarnieckiego pokonały szwedzkiego...
RUNA
FUNDACJA RUNA - POMOC ZWIERZĘTOM to organizacja pomagająca bezdomnym zwierzętom. RUNA to miejsce - miejsce, w którym spokojną przystań znalazło kilkadziesiąt kotów, psów a także kilka kóz. RUNA to także Wy - nasi wspaniali darczyńcy, którym nie jest obojętny los porzuconych i skrzywdzonych zwierząt. Prowadzi ją Sylwia, która osobiście opiekuje się blisko 60 zwierzętami. Są tam kózki uratowane spod noża. Są psy przygarnięte w niedoli. I są koty - największa miłość Sylwii. Niektóre nadają się do adopcji, ale większa część z nich to zwierzęta specjalnej troski, chore, niewidome, z problemami behawioralnymi. W „Runie" wszystkie żyją w harmonii. Mają zapewnione jedzenie i dach nad głową, miłość opiekunki, wizyty weterynaryjne. Niestety, na wszystko potrzebne są pieniądze... pomóżmy Sylwii utrzymywać zwierzęta z Runy. Sama nie daje rady. Przekaż choćby najmniejszą darowiznę na konto: "FUNDACJA RUNA - POMOC ZWIERZĘTOM" 74 1600 1462 1871 0612 5000 0001 Potrzebne są nieustająco: *Dla psów - środki przeciwko kleszczom, karma, karma weterynaryjna, smycze, szelki.. *Dla kotów - karma bytowa i karmy weterynaryjne, żwirek, środki odrobaczające *Dla kóz - słoma, siano, owies, warzywa, owoce, Ponadto: - suchy chleb - drewno opałowe, środki czystości - Twoja pomoc jest niezbędna !

Sterylizacja z roku na rok zyskuje na popularności. Niesie ona ze sobą wiele dobrego. Zacznijmy może od początku.

Czym jest kastracja/sterylizacja?
Sterylizacja – przycięcie lub podwiązanie nasieniowodów kota/psa jajników u kotki/suczki.
Kastracja – polega na wycięciu jąder kota/psa lub jajników kotki/suczki.
Są to rutynowe zabiegi, nie związane z większym ryzykiem.

Dlaczego warto kastrować zwierzęta?
Kastracje zwierząt mają bardzo dużo zalet. Samce są mniej agresywne a także ograniczają swój rewir, w przypadku kotów wychodzących to duży plus. Samice nie mają rujek. Ponadto wykastrowane zwierzęta żyją dłużej. Dzięki temu zabiegowi nie zachorują na ropomacicze, raka listwy mlecznej, jajników oraz w przypadku samców raka jąder.

Kiedy można kastrować zwierzęta?
Najlepiej oceni to weterynarz, on tez w przypadku wątpliwości, zaleci dodatkowe badania.
Samice mogą rodzić dwa razy do roku, przy czym miot to od 2 do 6 młodych. Samiec w ciągu roku może spłodzić od kilkunastu do kilkudziesięciu młodych, które będą się rozmnażać w takim samym tempie, ich młode również będą się rozmnażać przez co za kilka lat będą tysiące kotów co oczywiście szerzy bezdomność. Nie zapominajmy też o losie, który czeka te niechciane maluchy – ile z nich umiera od chorób, ile zabijanych przez ludzi lub inne zwierzęta..

Podsumowując :
-brak niechcianego potomstwa,
-dłuższe życie zwierzęcia,
-brak rujek oraz znaczenia terenu,
-zapobieganie bezdomności,
-wykastrowane zwierzęta nie zachorują na kilka rodzajów nowotworów.

Warto naciskać na Urząd Miasta, który, zgodnie z prawem, powinien mieć program zapobiegania bezdomności zwierząt – szczególnie wolnożyjących kotów, porzuconych psów, ale też wsparcia w tym zakresie dla zwierząt właścicielskich co ciekawe, Gmina Grabów nad Pilicą bardzo poważnie do tematu podeszła, ale już Warka, Magnuszew – tu się nie dzieje dobrze..

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Dezynfekcja przestrzeni publicznej w Warce

Informujemy, że w nocy z 07÷08 kwietnia 2020 roku w godzinach 22:00 ÷ 5:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja przestrzeni publicznej na terenie naszego miasta.Prosimy w...

Za nic mieli zakazy. Zorganizowali sobie zabawę przy ognisku

W sobotę grójeccy policjanci zostali poinformowani o grupie osób, które biesiadowały przy ognisku w lesie. Gdy mundurowi dotarli na miejsce zgromadzeni...

Ważna informacja do zarządów sklepów wielkopowierzchniowych

Mając na celu bezpieczeństwo wszystkich, polegające na zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa Mazowiecka Policja zwraca się z apelem do zarządców sklepów, zwłaszcza...

KORONAWIRUS komunikat PPIS Grójec 2020 kwiecień 01

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu z dnia 01 kwietnia 2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu grójeckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2...

Lęk społeczny (fobia społeczna)

Lęk społeczny - jak sama nazwa wskazuje należy do zaburzeń lękowych. Nadmierny lęk, którego człowiek doświadcza wynika z bezpośredniego kontaktu z określonymi...

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie...

KOMUNIKAT od Burmistrza Warki

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi liczby osób zarażonych koronawirusem w mieście i gminie Warka uprzejmie informuję, że takie dane nie...

Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska tylko zdalnie

W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 12 marca 2020 r. dostępnym na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl w zakładce Aktualności zawieszona zostaje...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -