15.4 C
Warka
środa, 22 września, 2021
- Reklama -
- Reklama -

ROZŁOŻENIE NA RATY KARY GRZYWNY

Przeczytaj także

Magiczne muzyczne Święto 700-letniej Warki

W sobotę 11 września odbyło się “Święto Warki”. Mimo iż była to już 23 odsłona tego wydarzenia, jednak w tym roku było...

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 700-lecia Warki

W piątek 10 września 2021 r. odbyły się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce.

700 lat Warki… Konkurs plastyczny „Moje miasto za 100 lat”

Rok 2021 jest rokiem jubileuszu 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce. W ciągu całego roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń i imprez tematycznych....

Niezwykłe Oratorium w Warce

Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia...

Zakończenie Historycznego Lata w Warce

Historyczne Lato w Warce już za nami. Ze względu na 700-lecie miasta przypadające na 2021 rok tematyka zajęć głównie dotyczyła poznawania historii...
Michał Kalicińskihttp://www.adwokatkalicinski.pl
Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Ukończyłem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie odbyłem aplikację adwokacką w Warszawie i złożyłem egzamin adwokacki. Aktualnie prowadzę indywidualną praktykę adwokacką w formie kancelarii adwokackiej, w której świadczę pomoc prawną osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym.Więcej dowiedzieć się możesz na stronie www.AdwokatKalicinski.pl Materiały na tej stronie internetowej dostępne są nieodpłatnie. Zostały zamieszczone jedynie w celu informacyjnym. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady prawnej.

Kara grzywny jest jedną z podstawowych kar orzekanych za wykroczenia i przestępstwa (w tym wykroczenia i przestępstwa skarbowe). Jej nieuiszczenie w terminie może spowodować dla skazanego przykre konsekwencję.

W pierwszej kolejności grzywna zostanie ściągnięta w drodze przymusowej egzekucji. Jeżeli jednak egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu dwudziestu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach oraz ustala wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym (art. 45 § 1 k.k.w.). Czekają nas zatem tzw. prace społeczne.

W pewnych okolicznościach kara grzywny może jednak zostać zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności. Stanie się tak wtedy, gdy egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej lub gdy zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa (art. 46 § 1  k.k.w.)

Aby uniknąć opisanych powyżej przykrych konsekwencji wystarczy po otrzymaniu wezwania do uiszczenia grzywny, lub najlepiej od razu po uprawomocnieniu się orzeczenia wystąpić o rozłożenie grzywny na raty.

Kiedy będziemy mogli skorzystać z takiego dobrodziejstwa ?

Otóż jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie (art. 49 § 1 k.k.w.). Przesłankami będzie tu przede wszystkim trudna sytuacja materialna skazanego, czy też choroba. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat (art. 49 § 2 k.k.w.).

Pamiętajmy jednak, że rozłożenie grzywny na raty jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem sądu. Wniosek skazanego musi zostać dobrze umotywowany, aby miał szanse na uwzględnienie.

Rozłożenie grzywny na raty nie jest nieodwołalne. Sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności (art. 50 § 1 k.k.w.). Przykładowo okaże się, że skazany ma środki na uiszczenie grzywny. Rozłożenie grzywny na raty można odwołać również wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych (art. 50 § 2 k.k.w.). Na postanowienie w przedmiocie odwołania rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie (art. 50 § 3 k.k.w.).

Warto również zapamiętać, że orzekając o rozłożeniu grzywny na raty, sąd powinien kierować się nie tylko prognozą, że natychmiastowe jej wykonanie pociągnie dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, ale i możliwością spłacenia przez skazanego tej należności w ratach. Jeśli skazany nie jest w stanie uiszczać grzywny nawet w formie rat, przemawia to za odmówieniem wnioskowi, bo w razie uwzględnienia wniosku doszłoby do odwołania postanowienia o rozłożeniu grzywny na raty (Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2018 r. II AKzw 707/18).

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -