10.9 C
Warka
wtorek, 7 kwietnia, 2020
- Reklama -
- Reklama -

ROZŁOŻENIE NA RATY KARY GRZYWNY

Przeczytaj także

Dezynfekcja przestrzeni publicznej w Warce

Informujemy, że w nocy z 07÷08 kwietnia 2020 roku w godzinach 22:00 ÷ 5:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja przestrzeni publicznej na terenie naszego miasta.Prosimy w...

Za nic mieli zakazy. Zorganizowali sobie zabawę przy ognisku

W sobotę grójeccy policjanci zostali poinformowani o grupie osób, które biesiadowały przy ognisku w lesie. Gdy mundurowi dotarli na miejsce zgromadzeni...

Ratujmy dochody rolników

Gospodarka światowa stoi przed największym od lat kryzysem ekonomicznym. Różne branże i różne firmy będą w mniejszym lub większym stopniu dotknięte skutkami...

7 kolejnych przypadków koronawirusa, pozostałe dane bez zmian

- Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 17 (ostatnia doba-0)-  Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19-...
Michał Kalicińskihttp://www.adwokatkalicinski.pl
Jestem członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Ukończyłem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie odbyłem aplikację adwokacką w Warszawie i złożyłem egzamin adwokacki. Aktualnie prowadzę indywidualną praktykę adwokacką w formie kancelarii adwokackiej, w której świadczę pomoc prawną osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym.Więcej dowiedzieć się możesz na stronie www.AdwokatKalicinski.pl Materiały na tej stronie internetowej dostępne są nieodpłatnie. Zostały zamieszczone jedynie w celu informacyjnym. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie internetowej nie stanowi porady prawnej.

Kara grzywny jest jedną z podstawowych kar orzekanych za wykroczenia i przestępstwa (w tym wykroczenia i przestępstwa skarbowe). Jej nieuiszczenie w terminie może spowodować dla skazanego przykre konsekwencję.

W pierwszej kolejności grzywna zostanie ściągnięta w drodze przymusowej egzekucji. Jeżeli jednak egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu dwudziestu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach oraz ustala wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym (art. 45 § 1 k.k.w.). Czekają nas zatem tzw. prace społeczne.

W pewnych okolicznościach kara grzywny może jednak zostać zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności. Stanie się tak wtedy, gdy egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej lub gdy zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa (art. 46 § 1  k.k.w.)

Aby uniknąć opisanych powyżej przykrych konsekwencji wystarczy po otrzymaniu wezwania do uiszczenia grzywny, lub najlepiej od razu po uprawomocnieniu się orzeczenia wystąpić o rozłożenie grzywny na raty.

Kiedy będziemy mogli skorzystać z takiego dobrodziejstwa ?

Otóż jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie (art. 49 § 1 k.k.w.). Przesłankami będzie tu przede wszystkim trudna sytuacja materialna skazanego, czy też choroba. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat (art. 49 § 2 k.k.w.).

Pamiętajmy jednak, że rozłożenie grzywny na raty jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem sądu. Wniosek skazanego musi zostać dobrze umotywowany, aby miał szanse na uwzględnienie.

Rozłożenie grzywny na raty nie jest nieodwołalne. Sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności (art. 50 § 1 k.k.w.). Przykładowo okaże się, że skazany ma środki na uiszczenie grzywny. Rozłożenie grzywny na raty można odwołać również wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych (art. 50 § 2 k.k.w.). Na postanowienie w przedmiocie odwołania rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie (art. 50 § 3 k.k.w.).

Warto również zapamiętać, że orzekając o rozłożeniu grzywny na raty, sąd powinien kierować się nie tylko prognozą, że natychmiastowe jej wykonanie pociągnie dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, ale i możliwością spłacenia przez skazanego tej należności w ratach. Jeśli skazany nie jest w stanie uiszczać grzywny nawet w formie rat, przemawia to za odmówieniem wnioskowi, bo w razie uwzględnienia wniosku doszłoby do odwołania postanowienia o rozłożeniu grzywny na raty (Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2018 r. II AKzw 707/18).

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Dezynfekcja przestrzeni publicznej w Warce

Informujemy, że w nocy z 07÷08 kwietnia 2020 roku w godzinach 22:00 ÷ 5:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja przestrzeni publicznej na terenie naszego miasta.Prosimy w...

Za nic mieli zakazy. Zorganizowali sobie zabawę przy ognisku

W sobotę grójeccy policjanci zostali poinformowani o grupie osób, które biesiadowały przy ognisku w lesie. Gdy mundurowi dotarli na miejsce zgromadzeni...

Ważna informacja do zarządów sklepów wielkopowierzchniowych

Mając na celu bezpieczeństwo wszystkich, polegające na zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa Mazowiecka Policja zwraca się z apelem do zarządców sklepów, zwłaszcza...

KORONAWIRUS komunikat PPIS Grójec 2020 kwiecień 01

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu z dnia 01 kwietnia 2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu grójeckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2...

Lęk społeczny (fobia społeczna)

Lęk społeczny - jak sama nazwa wskazuje należy do zaburzeń lękowych. Nadmierny lęk, którego człowiek doświadcza wynika z bezpośredniego kontaktu z określonymi...

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie...

KOMUNIKAT od Burmistrza Warki

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi liczby osób zarażonych koronawirusem w mieście i gminie Warka uprzejmie informuję, że takie dane nie...

Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska tylko zdalnie

W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 12 marca 2020 r. dostępnym na stronie https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl w zakładce Aktualności zawieszona zostaje...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -