-0.1 C
Warka
sobota, 27 listopada, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Przywrócenie zredukowanych lokalnych połączeń autobusowych

Przeczytaj także

Udana konferencja naukowa „VII wieków Warki”

W dniach 19-20 listopada br. odbyła się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce konferencja naukowa „VII wieków Warki”. Przedsięwzięcie współorganizowane przez...

Świąteczne mini Warka Music Show

Świąteczny czas jest już coraz bliżej. Niebawem w radiu będzie można usłyszeć świąteczne utwory a miasta rozbłysną świątecznym blaskiem. 8 grudnia „Dworek...

Podwieczorek Literacki z Dorianem Zawadzkim

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Marcelego Ciemniewskiego oraz Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce zapraszają w piątek 26 listopada o...

KONCERT BACZYŃSKI – Grzegorz Wilk

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce serdecznie zaprasza na XXV koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’.W programie przepiękny recital - BACZYŃSKI ,,Nie...

Święto tańca towarzyskiego na 700-lecie Warki

W miniony weekend 6-7 listopada 2021 Warka po raz kolejny stała się stolicą polskiego tańca! Stało się to za sprawą zorganizowanego przez...
Gość
Mieszkaniec gminy Warka lub okolic, który przejawia chęci publikacji treści na tematy dotyczące problemów mieszkańców w systemie niecyklicznym lub jednorazowym. Artykuły publikowane gościnnie mogą zawierać podpis autora lub na jego życzenie pozostać anonimowe. Ty także możesz przesłać artykuł do nas. Napisz na redakcja@gminawarka.pl

23 lutego 2019 roku na konwencji PiS-u, Jarosław Kaczyński ogłosił nowe, przedwyborcze postulaty, które nazwano “Piątką Kaczyńskiego”. W ramach tych rozwiązań rządzący na pierwszym miejscu proponują przywrócenie zredukowanych lokalnych połączeń autobusowych.

Program ten ma polegać na zwiększeniu mobilności mieszkańców przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Jestem ciekawa co na to włodarze naszego powiatu, gminy i miasta. Czy również podejmą ten temat? Bo obecnie sytuacja na tym polu wygląda tragicznie.

Może nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta zdają sobie sprawę jak wyglądają połączenia PKS-u na terenie zarówno naszej gminy jak i gmin ościennych. Ja tak i to z autopsji.

Niedawno, po operacji kręgosłupa szyjnego, przez trzy miesiące byłam zmuszona do noszenie kołnierza ortopedycznego, który całkowicie uniemożliwiał mi prowadzenie samochodu. Dojazd do Przychodni Specjalistycznej w Grójcu był dla mnie męczarnia. Mieszkam w sąsiedztwie stacji PKP Warka. Odkąd sięgnę pamięcią, był tam również przystanek PKS. Od ponad dwóch lat już go nie ma. Kto o tym zdecydował i dlaczego – nie wiem. Ale żeby wsiąść do autobusu jadącego do Grójca, trzeba udać się na ul. Obwodową, albo na skróty, przez tory, hen,hen na ul.Grójecką, a to już naprawdę spora odległość. I historia się powtarza kiedy wraca się z Grójca do Warki.

Przystanek PKS-u na stacji kolejowej PKP Warka był bardzo wygodnym rozwiązaniem dla korzystających jednocześnie z usług PKP i PKS. Z centrum Warki można było dojechać autobusem na stację kolejową, a tam przesiąść się do pociągu jadącego do Warszawy lub do Radomia. Albo przyjeżdżając do Warki pociągiem, można było bezpośrednio z tego przystanku udać się do miasta, Grójca czy Białobrzeg. Teraz – zapomnij o takim udogodnieniu dla pasażerów. A przecież nie wszyscy mieszkańcy naszego grodu są “zmechanizowani’?

I druga kwestia. Czy ktoś z państwa próbował dotrzeć do Kozienic, choćby do szpitala, do którego tak często kierowani są mieszkańcy Warki, korzystając z usług PKS-u albo z tak zwanych połączeń bus-owych? Istna makabra. Przekonał się o tym niedawno, członek mojej rodziny, skierowany na operację do szpitala w Kozienicach, a nie posiadający uprawnień do prowadzenia pojazdu mechanicznego. Istna droga przez mękę. Jak nie masz w “odwodzie” kogoś z rodziny, znajomych czy sąsiadów, to w żaden sposób nie dojedziesz na wyznaczony czas. A potem również nie masz jak wrócić.

Była już taka sytuacja, że jak zlikwidowano połączenia PKS-u Kozienice z Warką, to uczniowie dojeżdżający do szkół w naszym mieście, nie mieli czym dotrzeć na lekcje, a bezpośrednio po nich wrócić do domu, tylko tkwili  godzinami w oczekiwaniu na powrót do domu.

Dlatego uważam, że ten punkt w programie “Piątki Kaczyńskiego” jest bardzo ważny dla rozwoju lokalnych społeczności. I z niecierpliwością oczekuję na reakcję włodarzy naszego miasta, którzy przecież zostali wybrani przez mieszkańców naszej gminy, aby swoim działaniem przyczyniali się do poprawy warunków życia lokalnych mieszkańców.

Autor: Jadwiga Supłacz-Chromińska

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONCERT BACZYŃSKI – Grzegorz Wilk

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce serdecznie zaprasza na XXV koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’.W programie przepiękny recital - BACZYŃSKI ,,Nie...

Zostań wolontariuszem WOŚP 2022

Sztab WOŚP w Warce rozpoczyna nabór wolontariuszy do zbiórki datków na rzecz WOŚP, która odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Tym razem...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

Zapraszamy na Zlot Food Trucków na wareckim rynku

W najbliższy weekend, od piątku 1 października do niedzieli 3-go na wareckim rynku (pl. St. Czarnieckiego) odbędzie się ZLOT FOOD TRUCKÓW. Na...

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -