W przypadku, gdy nabyliśmy lub zamierzamy nabyć nieruchomość z wydanym na jej dotychczasowego właściciela pozwoleniem na budowę i chcemy na podstawie tego pozwolenia kontynuować inwestycję, możemy przenieść na siebie decyzję o pozwoleniu na budowę. Powyższa kwestia została uregulowana w art. 40 ust. 1 prawa budowlanego, zgodnie z którym: organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, w drodze decyzji, przenieść to pozwolenie na wniosek nowego inwestora. Powyższe oznacza, że jeśli spełnimy warunki formalne określone w powołanym powyżej przepisie, organ będzie musiał wydać decyzję pozytywną.
Organ właściwy do rozpoznania sprawy.
Organem właściwym do rozpatrzenia naszego wniosku, będzie organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę w I instancji. Zazwyczaj będzie to Starostwo Powiatowe. Wniosek może zostać złożony osobiście w urzędzie, listownie lub elektronicznie za pośrednictwem ePUAP.
Wymogi formalne wniosku.
Wniosek powinien zawierać przede wszystkim: oznaczenie organu, do którego jest kierowany, imię i nazwisko lub nazwę inwestora oraz jego adres, nazwę, rodzaj oraz adres inwestycji, oznaczenie geodezyjne terenu, na którym prowadzona jest budowa, numer i datę wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, oznaczenie strony, która uzyskała pozwolenie na budowę. Do wniosku musimy załączyć:
- oświadczenie o przejęciu przez podmiot, na który ma być przeniesiona decyzja o pozwoleniu na budowę, wszelkich warunków zawartych w przenoszonej decyzji;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- zgodę inwestora, dla którego została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, na jej przeniesienie na rzecz innego podmiotu;
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
a w przypadku, gdy chcemy działać przez pełnomocnika:
- dokument pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.
Dokument z pkt. 3 nie będzie wymagany jeżeli własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę (art. 40 ust. 1a ustawy).
Gdy budowa została już rozpoczęta i minęły ponad 3 lata od wydania decyzji o pozwoleniu na budowę do wniosku należy dołączyć również dziennik budowy.
Przenoszone pozwolenie musi być ważne i nie może wygasnąć do dnia wydania decyzji o przeniesieniu pozwolenia. Zaś decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli: budowa została przerwana na dłużej niż 3 lata, budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna (art. 37 ustawy).
Opłaty
Za wniosek o wydanie decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę zapłacimy 90 zł. W przypadku działania przez pełnomocnika dojdzie koszt opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Termin załatwienia sprawy Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego. Decyzja zatem powinna zapaść w przeciągu miesiąca.