12 C
Warka
piątek, 15 października, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Olej parafinowy – kiedy stosujemy?

Przeczytaj także

Dzień Kazimierza Pułaskiego – relacja

8 października Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zorganizowało Dzień Kazimierza Pułaskiego. W piękne piątkowe popołudnie, zgromadziliśmy się pod pomnikiem patrona muzeum aby...

PRZEGLĄD 2021. Twórczość artystyczna Warki

W roku obchodów 700-lecia Warki, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na wystawę Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta. Prezentujemy prace 17...

700 lat Warki… Stanisław Marciniak – kolejna ważna postać w „Panteonie Bohaterów Warki”

Jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię miasta przez wieki. Z tej okazji w...

Dzień Kazimierza Pułaskiego 2021

8 października zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego na uroczysty Dzień Kazimierza Pułaskiego. Jak co roku w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...
Gość
Mieszkaniec gminy Warka lub okolic, który przejawia chęci publikacji treści na tematy dotyczące problemów mieszkańców w systemie niecyklicznym lub jednorazowym. Artykuły publikowane gościnnie mogą zawierać podpis autora lub na jego życzenie pozostać anonimowe. Ty także możesz przesłać artykuł do nas. Napisz na redakcja@gminawarka.pl

Coraz bardziej popularnym zabiegiem stosowanym w sadach na początku wiosny do zwalczania szkodników są preparaty olejowe (zawierające olej parafinowy). Olej parafinowy może być stosowany do zwalczania przędziorków oraz misecznika śliwowego. W ostatnich latach wypadło nam wiele akarycydów z stosowania więc walka z szkodnikami stała się trudniejsza. Sadownicy co roku coraz bardziej chętnie stosują do zwalczania przędziorków środki olejowe.

Kiedy jest właściwy termin stosowania preparatów olejowych?

Termin zabiegu tak naprawdę określa wylęganie się larw przędziorków z jaj zimowych – wykonanie zabiegu w tym terminie daje najlepsze rezultaty w walce. ponieważ preparaty olejowe zatykają przetchlinki nie dopuszczając powietrza od czego giną larwy. Jeśli mówimy o fazie rośliny w jakiej zastosować produkty olejowe to jest to moment fazy mysiego ucha do zielonego pąka.

Sadownicy często zbyt wcześnie wykonują zabiegi preparatami olejowymi – faza bezlistna. Oczywiście zabieg wykonany w fazie bezlistnej ograniczy rozwój szkodnika w jakim kol wiek stopniu ale moment kiedy larw w sadzie mamy najwięcej i zabieg będzie najbardziej skuteczny, występuje od myszego ucha do zielonego pąka.

Dziwne objawy po zastosowaniu preparatu…

Czasami zdarzają się sytuację, iż środki olejowe mogą pokazywać objawy toksyczności na liściach, możemy wtedy zauważyć drobne plamki, które jednkaże nie wpływają negatywnie na rozwój rośliny. Fitotoksyczność wystąpi jeśli po użyciu preparatu olejowego, temperatura przez najbliższe dni obniży się do zera.

Ile cieczy roboczej?

Skuteczność stosowania preparatów olejowych zależy od tego czy ciecz robocza dokładnie zostanie naniesiona i pokryje powierzchnię tak aby szkodnik nie miał dostępu do powietrza. Pamiętać należy o tym aby podczas takich zabiegów nie stosować mniej niż 1000 litrów  cieczy roboczej na jeden hektar.  Słyszałam również opinie, że w innych krajach zużywa się 500 litrów na każdy metr wysokości korony drzewa. Zabieg środkiem olejowym na szkodnika  powinno się wykonać w ciepły, słoneczny dzień a  temperatura nie niższa niż 5-8oC.

Mieszać z innym preparatem czy nie mieszać?

W fazie mysie ucho – zielony pąk, nie zaleca się wykonania mieszaniny oleju parafinowego z innymi produktami – jest duże ryzyko wystąpienia fitotoksyczności dlatego zabieg najlepiej wykonać solo.

Wielu sadowników stosuje w okresie bezlistnym jabłoni (okres bez zielonych tkanek) olej parafinowy łącząc go z miedzią. Zabieg ten jest napewno w jakimś spektrum skuteczny na przędziorki w okresie bezlistnym (sadownicy dają wyższe dawki). Zabieg wykonany w fazie bezlistnej wynika głównie z tego, iż sadownicy ekonomicznie podchodzą łącząc dwa zabiegi oraz rozpoczynając walkę z przędziorkami na samym starcie sezonu ponieważ wiosna (od fazy zielonego pąka)  jeśli chodzi o wykonywanie zabiegów w sadzie jest bardzo ograniczona czasowo – wielokrotnie należy zachować odstępy między zabiegami.

Uwaga. Według zaleceń w okresie bezlistnym GRUSZY  stosujemy olej parafinowy z siarką przeciwko miodówce.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Autor: Kobieta w sadzie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

Zapraszamy na Zlot Food Trucków na wareckim rynku

W najbliższy weekend, od piątku 1 października do niedzieli 3-go na wareckim rynku (pl. St. Czarnieckiego) odbędzie się ZLOT FOOD TRUCKÓW. Na...

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -