18.9 C
Warka
czwartek, 9 lipca, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Obiecali karetki, lecz ich nie dali

Przeczytaj także

Uratowane psy, oszczędności w budżecie

Wydatki na bezdomne zwierzęta niższe o ponad połowę. Tak zmienił się budżet gminy Jasieniec po zabraniu psów ze schroniska w Radysach do...

Relacja z wernisażu malarstwa – ,,Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt’’

W piątek (3 lipca 2020 roku) – w przeddzień amerykańskiego Święta Niepodległości – otwarta została w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce...

KOWR – pierwokup i nabycie nieruchomości rolnych

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego reguluje m.in. obrót określonymi ustawą nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym, tj. jeśli nabycie takich nieruchomości rolnych następuje między osobami...

Amerykańska niedziela w parku na Winiarach

Choć 5 lipca nie zaprosimy Państwa na Piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI, zachęcamy na spędzenie niedzielnego popołudnia w parku na Winiarach, w bardziej...

Właściciele hoteli i restauracji będą kupować u lokalnego rolnika – zadeklarował dyrektor KOWR

W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju Andrzeja Gut-Mostowego przedstawiciele kierownictwa Krajowego Ośrodka...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

Grójecki szpital miał otrzymać dotację celową ze środków budżetu państwa na zakup karetek – ambulansów. Z obiecanych dwóch karetek, nie otrzyma jednak ani jednej. O powody takiej sytuacji pytamy starostę grójeckiego, Krzysztofa Ambroziaka.

Podczas jednego z naszych ostatnich spotkań wspominał Pan o dotacji z budżetu państwa dla PCMG Grójec na zakup dwóch karetek. Okazuje się, że jednak szpital w Grójcu nie otrzyma ani jednego ambulansu. Skąd ta zmiana?
Z końcem sierpnia otrzymaliśmy pismo z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, który poinformował nas, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie przyznała jednak grójeckiemu szpitalowi środków na zakup karetek. Zaprzecza to zupełnie dokumentowi, który otrzymałem z początkiem lipca. W jego myśl Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała Wojewodzie Mazowieckiemu stanowisko Ministra Zdrowia, z którego wynika, że zasadne jest dofinansowanie środkami budżetu państwa zakupu dwóch ambulansów, jednego z wyposażeniem specjalistycznym i jednego z podstawowym.

Z tego co wiem, grójecki szpital wnioskował o trzy karetki.
Tak, prezes PCMG w Grójcu w marcu wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prośbą o przydzielenie dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup trzech ambulansów. Podkreślała, że szpital mimo trudnej sytuacji finansowej, stara się nieustannie pozyskiwać nowe środki zewnętrzne. Obecnie PCMG dysponuje trzema ambulansami ze sporymi przebiegami. Nie posiada jednak ambulansu zastępczego, na czas przeglądów czy awarii, tych które są w ciągłym obiegu. Podpisywane są umowy o wynajem karetki zastępczej, co generuje dodatkowe koszty. Do transportu chorych służą dwie karetki, z 2001 i 2004 roku produkcji. Ich stan techniczny nie pozwala na zapewnienie ciągłości świadczenia usług w zakresie ratownictwa medycznego i transportu. Zakup trzech ambulansów z wyposażeniem pozwoliłby na sprawne i szybkie udzielenie pomocy medycznej ludziom, którzy jej potrzebują, a tym samym pozwoliłby skutecznie ratować ich życie i zdrowie.
W tej sytuacji ogromną radością było przyznanie dotacji nawet na dwie karetki.
Minister Zdrowia uznał, że zasadny jest zakup 1 specjalistycznego pojazdu w ramach ratownictwa medycznego, zamiast dwóch o które wnioskował PCMG oraz nowego ambulansu do transportu medycznego. O czym poinformowano nas na piśmie z początkiem lipca. Liczy się każde wsparcie, dlatego też nawet dwie karetki bardzo nas ucieszyły.

Jak zatem MUW tłumaczy zmianę decyzji?
MUW wyjaśnia, że Kancelaria Rady Ministrów wskazała, że rezerwa ogólna budżetu państwa wykorzystywana jest głównie w sytuacjach nagłych, losowych bądź niemożliwych do przewidzenia na etapie planowanie budżetu. Dlatego z uwagi na konieczność zabezpieczenia części środków na umożliwienie reagowania w ww. sytuacjach przez cały rok budżetowy, nie jest możliwe dotowanie wszystkich przedkładanych projektów.

Jak Pan to skomentuje?
Moim zdaniem zmiana decyzji podyktowana jest polityką. W sierpniu odbyła się sesja nadzwyczajna na temat katastrofalnej sytuacji szpitali powiatowych w której udział wzięli politycy Prawa i Sprawiedliwości z naszego terenu. Jej efektem było właśnie to pismo z Mazowieckiego Urzędu Mazowieckiego. Niezrozumiałym jest fakt, że od początku roku w rezerwie były fundusze na karetki dla grójeckiego szpitala, a w momencie kampanii ich już nie ma. Tym samym polityczne rozgrywki pozbawiły mieszkańców powiatu grójeckiego karetek, które mogłyby szybciej i skuteczniej reagować w nagłych sytuacjach, ratując zdrowie i życie mieszkańców powiatu. Każdy z nas może sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy jest coś ważniejszego i bardziej pilnego od ratowania ludzkiego życia?
Należy dodać, że pani prezes szpitala w Grójcu nie poprzestała tylko na ubieganiu się o karetki z tzw.  rezerwy premiera ale wystąpiła o nową karetkę do Warki w ramach programu  wymiany ambulansów z Ministerstwa Zdrowia.
Obecnie mamy przyobiecany jeden  ambulans do stacji pogotowia ratunkowego w Warce.

info: jablonka.info

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -