12 C
Warka
piątek, 15 października, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Niezwykłe Oratorium w Warce

Przeczytaj także

Dzień Kazimierza Pułaskiego – relacja

8 października Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zorganizowało Dzień Kazimierza Pułaskiego. W piękne piątkowe popołudnie, zgromadziliśmy się pod pomnikiem patrona muzeum aby...

PRZEGLĄD 2021. Twórczość artystyczna Warki

W roku obchodów 700-lecia Warki, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na wystawę Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta. Prezentujemy prace 17...

700 lat Warki… Stanisław Marciniak – kolejna ważna postać w „Panteonie Bohaterów Warki”

Jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię miasta przez wieki. Z tej okazji w...

Dzień Kazimierza Pułaskiego 2021

8 października zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego na uroczysty Dzień Kazimierza Pułaskiego. Jak co roku w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia Warki” – dało się słyszeć od słuchaczy, a pieść „Pułaski Skyway” w wykonaniu Olgi Bończyk skradła serca wielu.
Koncert poprowadzili: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Zaręba – dyrektor „Dworku na Długiej” i Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Przypomnieli oni genezę powstania dzieła, przedstawili jego pomysłodawców, autorów oraz wykonawców. To było trzecie wykonanie oratorium skomponowanego przez Włodzimierza Korcza do słów Moniki Patryk – krakowskiej poetki. Koncert wykonali znani i cenieni soliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc (lektor), Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski oraz Przemyska Orkiestra Kameralna, pod dyrekcją Grzegorza Oliwy – pomysłodawcy dzieła, dyrygenta Strzyżowskiego Chóru Kameralnego.

Koncert „Oratorium Kazimierz Pułaski” był kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów 700-lecia Warki, które tego dnia organizował samorząd Warki. Uroczystości gminne rozpoczęła patriotyczna msza św. w kościele św. Mikołaja Biskupa. Następnie odbyła się okolicznościowa Sesja Rady Miejskiej Warki, którą zorganizowano na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, z udziałem zaproszonych gości. Po oficjalnych uroczystościach goście udali się na rynek, na „Oratorium Kazimierz Pułaski”, które zgromadziło szeroką publiczność.
Piękne i wzruszające momentami teksty Moniki Partyk to opowieść o życiu Kazimierza Pułaskiego i trudnych czasach XVIII wieku, ale także podróż do serc i ludzkich sumień, do relacji międzyludzkich i czasów nam współczesnych. Temat konfederacji barskiej nie jest łatwy, wręcz kontrowersyjny, o który wciąż spierają się historycy. Autorce tekstów udało się znakomicie połączyć historię i nowoczesność, do tego zakończyć utwór pięknym przesłaniem, które każdy może interpretować po swojemu. Poza Kazimierzem Pułaskim, autorka przywołuje w poszczególnych częściach dzieła takie postaci jak: ksiądz Marek, Józef Sawa-Caliński, król Stanisław August, ale także Iwan Drewicz – pokonany przez Pułaskiego pod Jasną Górą. Pomiędzy poszczególnymi pieśniami pojawiły się teksty narracyjne, dzięki którym publiczność wprowadzona została w tło historyczne i dany fragment życiorysu Kazimierza Pułaskiego. Włodzimierz Korcz – znamienity kompozytor otrzymał więc bardzo dobrze napisane teksty, do których po mistrzowsku poprowadził linie melodyczne. Całość dzieła słowno-muzycznego tworzy wyjątkową opowieść o Pułaskim, konfederacji, historii Polski, jednocześnie zostawiając słuchacza z retorycznymi pytaniami, ciągle aktualnymi.
Mistrzowskie wykonanie pieśni przez poszczególnych solistów (Alicja Majewska, Olga Bończyk, Grzegorz Wilk, Łukasz Zagrobelny), chóry i orkiestrę – złożyło się na wspaniałe dzieło na cześć Kazimierza Pułaskiego, jednego z najbardziej znanych bohaterów historycznych Warki.

W koncercie wzięło udział wielu gości. Obecni byli m.in.: przedstawiciele Parlamentarzystów RP – Dariusz Bąk i Mirosław Maliszewski, Dyrektor Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Delegatura w Radomiu – Krzysztof Murawski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak, wicestarosta powiatu grójeckiego Jolanta Sitarek, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak, radni powiatowi; Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, wiceburmistrz Teresa Knyzio, Rada Miasta Warki na czele z Przewodnicząca Aldoną Rzeźnik, dyrektorzy instytucji i przedstawiciele organizacji społecznych.
Organizatorami koncertu „Oratorom Kazimierz Pułaski” byli: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przy współpracy z Samorządem Warki, współorganizatorem: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Partnerami: Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli zorganizować koncert, w szczególności: Policji w Warce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce oraz SP ZOZ w Warce.

Patronat honorowy sprawowali:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. dr. hab. Piotr Gliński
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak

Patronat medialny: TVP Historia i TVP Kultura

Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Info. Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...

Zapraszamy na Zlot Food Trucków na wareckim rynku

W najbliższy weekend, od piątku 1 października do niedzieli 3-go na wareckim rynku (pl. St. Czarnieckiego) odbędzie się ZLOT FOOD TRUCKÓW. Na...

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -