1.7 C
Warka
wtorek, 25 stycznia, 2022

Niezwykłe Oratorium w Warce

Przeczytaj także

30. Finał WOŚP w Warce – zagraj z nami!

Zapraszamy na 30. Finał WOŚP w Warce! W niedzielę, 30 stycznia, 90 wolontariuszy wyruszy na ulice miasta i okolicznych wsi z kolorowymi...

Tytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprasza na bardzo ciekawą nową wystawę czasową. To...

JAK SIĘ POZBYĆ NIEWYGODNEGO LOKATORA ?

Mieszkanie w lokalu komunalnym nie zawsze może być przyjemne, zwłaszcza gdy inny lokator, sąsiad, albo osoba wspólnie z nami zamieszkująca utrudnia to...

Skarbony stacjonarne WOŚP już na terenie gminy Warka

30. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. 30 stycznia w niedzielę od rana na ulicach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Jednak...

Świąteczno-noworoczny koncert Moderato

W niedzielę 30 stycznia 2022 r. w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odbędzie się koncert Miejskiej Orkiestry Moderato. Grupa pod batutą...

Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia Warki” – dało się słyszeć od słuchaczy, a pieść „Pułaski Skyway” w wykonaniu Olgi Bończyk skradła serca wielu.
Koncert poprowadzili: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Zaręba – dyrektor „Dworku na Długiej” i Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Przypomnieli oni genezę powstania dzieła, przedstawili jego pomysłodawców, autorów oraz wykonawców. To było trzecie wykonanie oratorium skomponowanego przez Włodzimierza Korcza do słów Moniki Patryk – krakowskiej poetki. Koncert wykonali znani i cenieni soliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc (lektor), Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski oraz Przemyska Orkiestra Kameralna, pod dyrekcją Grzegorza Oliwy – pomysłodawcy dzieła, dyrygenta Strzyżowskiego Chóru Kameralnego.

Koncert „Oratorium Kazimierz Pułaski” był kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów 700-lecia Warki, które tego dnia organizował samorząd Warki. Uroczystości gminne rozpoczęła patriotyczna msza św. w kościele św. Mikołaja Biskupa. Następnie odbyła się okolicznościowa Sesja Rady Miejskiej Warki, którą zorganizowano na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, z udziałem zaproszonych gości. Po oficjalnych uroczystościach goście udali się na rynek, na „Oratorium Kazimierz Pułaski”, które zgromadziło szeroką publiczność.
Piękne i wzruszające momentami teksty Moniki Partyk to opowieść o życiu Kazimierza Pułaskiego i trudnych czasach XVIII wieku, ale także podróż do serc i ludzkich sumień, do relacji międzyludzkich i czasów nam współczesnych. Temat konfederacji barskiej nie jest łatwy, wręcz kontrowersyjny, o który wciąż spierają się historycy. Autorce tekstów udało się znakomicie połączyć historię i nowoczesność, do tego zakończyć utwór pięknym przesłaniem, które każdy może interpretować po swojemu. Poza Kazimierzem Pułaskim, autorka przywołuje w poszczególnych częściach dzieła takie postaci jak: ksiądz Marek, Józef Sawa-Caliński, król Stanisław August, ale także Iwan Drewicz – pokonany przez Pułaskiego pod Jasną Górą. Pomiędzy poszczególnymi pieśniami pojawiły się teksty narracyjne, dzięki którym publiczność wprowadzona została w tło historyczne i dany fragment życiorysu Kazimierza Pułaskiego. Włodzimierz Korcz – znamienity kompozytor otrzymał więc bardzo dobrze napisane teksty, do których po mistrzowsku poprowadził linie melodyczne. Całość dzieła słowno-muzycznego tworzy wyjątkową opowieść o Pułaskim, konfederacji, historii Polski, jednocześnie zostawiając słuchacza z retorycznymi pytaniami, ciągle aktualnymi.
Mistrzowskie wykonanie pieśni przez poszczególnych solistów (Alicja Majewska, Olga Bończyk, Grzegorz Wilk, Łukasz Zagrobelny), chóry i orkiestrę – złożyło się na wspaniałe dzieło na cześć Kazimierza Pułaskiego, jednego z najbardziej znanych bohaterów historycznych Warki.

W koncercie wzięło udział wielu gości. Obecni byli m.in.: przedstawiciele Parlamentarzystów RP – Dariusz Bąk i Mirosław Maliszewski, Dyrektor Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Delegatura w Radomiu – Krzysztof Murawski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak, wicestarosta powiatu grójeckiego Jolanta Sitarek, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak, radni powiatowi; Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, wiceburmistrz Teresa Knyzio, Rada Miasta Warki na czele z Przewodnicząca Aldoną Rzeźnik, dyrektorzy instytucji i przedstawiciele organizacji społecznych.
Organizatorami koncertu „Oratorom Kazimierz Pułaski” byli: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przy współpracy z Samorządem Warki, współorganizatorem: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Partnerami: Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli zorganizować koncert, w szczególności: Policji w Warce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce oraz SP ZOZ w Warce.

Patronat honorowy sprawowali:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. dr. hab. Piotr Gliński
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak

Patronat medialny: TVP Historia i TVP Kultura

Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Info. Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

30. Finał WOŚP w Warce – zagraj z nami!

Zapraszamy na 30. Finał WOŚP w Warce! W niedzielę, 30 stycznia, 90 wolontariuszy wyruszy na ulice miasta i okolicznych wsi z kolorowymi...

Tytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprasza na bardzo ciekawą nową wystawę czasową. To...

JAK SIĘ POZBYĆ NIEWYGODNEGO LOKATORA ?

Mieszkanie w lokalu komunalnym nie zawsze może być przyjemne, zwłaszcza gdy inny lokator, sąsiad, albo osoba wspólnie z nami zamieszkująca utrudnia to...

Skarbony stacjonarne WOŚP już na terenie gminy Warka

30. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. 30 stycznia w niedzielę od rana na ulicach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Jednak...

„Pójdźmy wszyscy do stajenki!”

6 stycznia już po raz 11-sty w Warce odbędzie się Orszak Trzech Króli. Niestety sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację Orszaku w...

KONCERT BACZYŃSKI – Grzegorz Wilk

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce serdecznie zaprasza na XXV koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’.W programie przepiękny recital - BACZYŃSKI ,,Nie...

Zostań wolontariuszem WOŚP 2022

Sztab WOŚP w Warce rozpoczyna nabór wolontariuszy do zbiórki datków na rzecz WOŚP, która odbędzie się 30 stycznia 2022 r. Tym razem...

Vivat Pułaski – spotkajmy się w Warce!

W niedzielę 10 października odbędzie się Piknik historyczno – kulturalny Vivat Pułaski. Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -