29.8 C
Warka
poniedziałek, 27 czerwca, 2022

Niezwykłe Oratorium w Warce

- Reklama -

Przeczytaj także

3 lipca spotkajmy się w Warce!

Muzeum im. Kaźmierza Pułaskiego w Warce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zapraszają 3 lipca do Warki na jedną z najatrakcyjniejszych imprez regionu - Piknik...

190 i 75! Zagłosuj na projekty z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza!

Od 8 do 30 czerwca na stronie BOM.MAZOVIA.PL będzie można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na rok 2023. Każdy mieszkaniec Mazowsza, zarówno...

PodWieczorek Literacki… „Dary losu” i Hanna Szczepanowska

9 czerwca o godz. 18 w Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” odbędzie się kolejny wieczór z cyklu „Podwieczorek literacki”. Tym razem...

Weź udział w konkursie piosenki poetyckiej podczas X Festiwalu „SpłyWarka”

Obowiązkową imprezą w letnim kalendarzu Warki stał się już Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”, który w tym roku odbędzie się 23 lipca...

„Wieczór z Kulturą” z Patrycją Zarychtą

11 czerwca zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na XXVII koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościć...
- Reklama -

Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia Warki” – dało się słyszeć od słuchaczy, a pieść „Pułaski Skyway” w wykonaniu Olgi Bończyk skradła serca wielu.
Koncert poprowadzili: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Andrzej Zaręba – dyrektor „Dworku na Długiej” i Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Przypomnieli oni genezę powstania dzieła, przedstawili jego pomysłodawców, autorów oraz wykonawców. To było trzecie wykonanie oratorium skomponowanego przez Włodzimierza Korcza do słów Moniki Patryk – krakowskiej poetki. Koncert wykonali znani i cenieni soliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc (lektor), Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski oraz Przemyska Orkiestra Kameralna, pod dyrekcją Grzegorza Oliwy – pomysłodawcy dzieła, dyrygenta Strzyżowskiego Chóru Kameralnego.

Koncert „Oratorium Kazimierz Pułaski” był kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów 700-lecia Warki, które tego dnia organizował samorząd Warki. Uroczystości gminne rozpoczęła patriotyczna msza św. w kościele św. Mikołaja Biskupa. Następnie odbyła się okolicznościowa Sesja Rady Miejskiej Warki, którą zorganizowano na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, z udziałem zaproszonych gości. Po oficjalnych uroczystościach goście udali się na rynek, na „Oratorium Kazimierz Pułaski”, które zgromadziło szeroką publiczność.
Piękne i wzruszające momentami teksty Moniki Partyk to opowieść o życiu Kazimierza Pułaskiego i trudnych czasach XVIII wieku, ale także podróż do serc i ludzkich sumień, do relacji międzyludzkich i czasów nam współczesnych. Temat konfederacji barskiej nie jest łatwy, wręcz kontrowersyjny, o który wciąż spierają się historycy. Autorce tekstów udało się znakomicie połączyć historię i nowoczesność, do tego zakończyć utwór pięknym przesłaniem, które każdy może interpretować po swojemu. Poza Kazimierzem Pułaskim, autorka przywołuje w poszczególnych częściach dzieła takie postaci jak: ksiądz Marek, Józef Sawa-Caliński, król Stanisław August, ale także Iwan Drewicz – pokonany przez Pułaskiego pod Jasną Górą. Pomiędzy poszczególnymi pieśniami pojawiły się teksty narracyjne, dzięki którym publiczność wprowadzona została w tło historyczne i dany fragment życiorysu Kazimierza Pułaskiego. Włodzimierz Korcz – znamienity kompozytor otrzymał więc bardzo dobrze napisane teksty, do których po mistrzowsku poprowadził linie melodyczne. Całość dzieła słowno-muzycznego tworzy wyjątkową opowieść o Pułaskim, konfederacji, historii Polski, jednocześnie zostawiając słuchacza z retorycznymi pytaniami, ciągle aktualnymi.
Mistrzowskie wykonanie pieśni przez poszczególnych solistów (Alicja Majewska, Olga Bończyk, Grzegorz Wilk, Łukasz Zagrobelny), chóry i orkiestrę – złożyło się na wspaniałe dzieło na cześć Kazimierza Pułaskiego, jednego z najbardziej znanych bohaterów historycznych Warki.

W koncercie wzięło udział wielu gości. Obecni byli m.in.: przedstawiciele Parlamentarzystów RP – Dariusz Bąk i Mirosław Maliszewski, Dyrektor Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Delegatura w Radomiu – Krzysztof Murawski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak, wicestarosta powiatu grójeckiego Jolanta Sitarek, Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Janusz Karbowiak, radni powiatowi; Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, wiceburmistrz Teresa Knyzio, Rada Miasta Warki na czele z Przewodnicząca Aldoną Rzeźnik, dyrektorzy instytucji i przedstawiciele organizacji społecznych.
Organizatorami koncertu „Oratorom Kazimierz Pułaski” byli: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przy współpracy z Samorządem Warki, współorganizatorem: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Partnerami: Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli zorganizować koncert, w szczególności: Policji w Warce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce oraz SP ZOZ w Warce.

Patronat honorowy sprawowali:
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. dr. hab. Piotr Gliński
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak

Patronat medialny: TVP Historia i TVP Kultura

Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Info. Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

3 lipca spotkajmy się w Warce!

Muzeum im. Kaźmierza Pułaskiego w Warce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zapraszają 3 lipca do Warki na jedną z najatrakcyjniejszych imprez regionu - Piknik...

„Wieczór z Kulturą” z Patrycją Zarychtą

11 czerwca zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na XXVII koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościć...

Dzień Dziecka na wareckim rynku… „Podróż po Europie”!

Zbliża się święto na które dzieci czekają cały rok z utęsknieniem – Dzień Dziecka. W niedzielę 29 maja na wareckim rynku w...

Konkurs plastyczny „Moja pocztówka z Europy”

Zbliża się lato. Dzieci zaczynają wspominać ostatnie wyjazdy i wspólnie z rodzicami planują kolejne. Zachęcamy dzieci i młodzież do...

Wracają „Wieczory z Kulturą” – Jacek Bończyk zaśpiewa w Muzeum

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na XXVI koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościli w Warce Jacka...

Jarmark Wielkanocny na wareckim Rynku

10 kwietnia (Niedziela Palmowa) w godzinach 10 – 15 Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” zaprasza na warecki rynek na Jarmark Wielkanocny.

BAZA WIEDZY O WARCE dostępna online

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego uruchomiło przez Internet BAZĘ WIEDZY O WARCE. Do tej pory była ona dostępna jedynie na wystawie stałej „Warka...

AKADEMIA POLONIJNA – spotkanie z dr hab. Tomaszem Pudłockim

W ramach cyklu AKADEMIA POLONIJNA zapraszamy Państwa na spotkanie zdr hab. Tomaszem Pudłockim, prof. UJpt. POLONIJNE WRAŻENIA Z WYJAZDÓW DO POLSKI Z...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -