0.1 C
Warka
poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Napoleon Orda w Muzeum Pułaskiego w Warce

- Reklama -

Przeczytaj także

Wareckie ferie z „Zimową Akademią SuperBohaterów”

Ferie zimowe coraz bliżej! Podobnie jak w poprzednich latach inicjatywę organizacji czasu wolnego dzieci spędzających „zimę” w Warce przejmą lokalne instytucje: Dworek...

Wareckie aukcje dla WOŚP… mega atrakcje!

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku także Warka zagra i będzie zbierała środki na...

POSZUKIWANY SAM ZGŁOSIŁ SIĘ DO POLICJANTÓW

Do niecodziennej sytuacji doszło w Grójcu. Do komendy zgłosił się mężczyzna i oświadczył, że jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Okazało się, że...

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 22 stycznia, w Warce odbędzie się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość rozpocznie się w...

Weź udział w biegu dla WOŚP!

Zapraszamy do udziału w Biegu lub marszu z okazji 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bieg Morsa – Policz się z cukrzycą...
- Reklama -

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę czasową. Tym razem zostanie ona zaprezentowana w bibliotece pałacu w Winiarach. Muzeum zaprezentuje efekty prac konserwatorskich zbioru kilkudziesięciu litografii wykonanych wg rysunków Napoleona Ordy (1807-1883) – artysty plastyka, pianisty i kompozytora, wszechstronnego artysty epoki romantyzmu.

Ekspozycja „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego” stanowi finał szerszego zadania konserwatorsko-wystawienniczego realizowanego w 2022 r. dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu wareckie muzeum poddało konserwacji i digitalizacji 111 grafik, z czego 45 z nich zostało oprawionych w passe-partout i ramy oraz zostanie zaprezentowanych na wystawie czasowej.  

Wystawa przypomina niezwykłe dzieło Napoleona Ordy – syna polskiego szlachcica, pochodzącego z terenów obecnej Białorusi. W ostatnich latach swojego życia dokonał on rzeczy niebywałej: przemierzył rozległy obszar dawnej Rzeczypospolitej ze szkicownikiem, ołówkiem i farbami, po to by ocalić od zapomnienia i zrysować wyjątkowe obiekty architektoniczne: dwory, pałace, zamki, kościoły i cerkwie. Na kartach papieru uwiecznił miejsca historyczne utraconej na skutek rozbiorów ojczyzny. Jego pełną poświęcenia pracę można z powodzeniem nazwać misją, która do dziś ma znaczenie artystyczne, patriotyczne i dokumentacyjne. Do naszych czasów zachowało się ok. 1000 pejzaży Ordy.

Artysta postawił po sobie wyjątkową spuściznę nie tylko Polakom, ale i Ukraińcom, Białorusinom oraz Litwinom. Miejsca, które rysował, w wielu przypadkach już dziś nie istnieją. Dla historyków i znawców sztuki to bezcenne działo. Już w chwili powstawania rysunków, ich autor miał świadomość roli zadania jakiego się podjął. Dlatego część pejzaży upowszechnił wydając własnym kosztem publikację z litografiami pt. „Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom”. Karty z tego wydawnictwa kolekcjonowało przez wiele lat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Teraz będą mogli je Państwo zobaczyć na wystawie, po konserwacji i w pięknej oprawie. Nie będą to widoki przypadkowe. Z ponad 100 obiektów zostanie zaprezentowanych 45 litografii przedstawiających pejzaże Podola, Wołynia i Kijowszczyzny. W obliczu napaści Rosji na Ukrainę i walk trwających na wielu tych terenach obecnie, prezentacja ta nabiera szczególnego znaczenia. Opisy do wystawy przygotowano w języku polskim i ukraińskim.

Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest Karol Kucharski – historyk wareckiego muzeum, przy wsparciu historyczki sztuki i dyrektorki Iwony Stefaniak. Opisy obiektów pomogły opracować badaczki pochodzące z Ukrainy: prof. dr hab. ChNUP imіenia H. S. Skoworody Olena Bohdaszyna i dr hab. prof. ChNUE imienia S. Kuznetsa Olena Krawczenko. Projekt i aranżację wystawy wykonały: Kaja Nosal i dr Anna Wręga z ONTO studio w Warszawie. Konserwacji litografii podjął się Pan Dariusz Subocz z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki ARS VETA, a oprawy grafik na wystawę wykonał Pan Józef Tomczyk – Pracownia Artystyczno-Konserwatorska w Mrokowie.

Patronat honorowy nad wystawą sprawują: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, patrona medialny: „Monitor Wołyński”, „Spotkania z Zabytkami” i Radio Plus Radom. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 15 grudnia, dla szerokiego grona odbiorców wystawa będzie dostępna od soboty 17 grudnia do 14 maja przyszłego roku (z przerwą świąteczno-noworoczną w terminie: 23 grudnia 2022 – 15 stycznia 2023).

Serdecznie zapraszamy.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

- Reklama -

Wareckie ferie z „Zimową Akademią SuperBohaterów”

Ferie zimowe coraz bliżej! Podobnie jak w poprzednich latach inicjatywę organizacji czasu wolnego dzieci spędzających „zimę” w Warce przejmą lokalne instytucje: Dworek...

Wareckie aukcje dla WOŚP… mega atrakcje!

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku także Warka zagra i będzie zbierała środki na...

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę 22 stycznia, w Warce odbędzie się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość rozpocznie się w...

Weź udział w biegu dla WOŚP!

Zapraszamy do udziału w Biegu lub marszu z okazji 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bieg Morsa – Policz się z cukrzycą...

Zdobądź kalendarz WOŚP 2023!

Już niecały miesiąc dzieli nas od 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29 stycznia 2023 r. Sztab w Warce zagra „dla walki...

31. Finał WOŚP – ustaw puszkę w swojej firmie!

29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zbiórka funduszy przeznaczona będzie na walkę z sepsą....

Warecki Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2023 roku ulicami Warki przejdzie po raz kolejny, podobnie jak w większości miast w Polsce Orszak Trzech Króli.

Napoleon Orda w Muzeum Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę czasową. Tym razem zostanie ona zaprezentowana w bibliotece pałacu w Winiarach. Muzeum...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -