18.9 C
Warka
czwartek, 9 lipca, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Kto sfinansuje podwyżki?

Przeczytaj także

Uratowane psy, oszczędności w budżecie

Wydatki na bezdomne zwierzęta niższe o ponad połowę. Tak zmienił się budżet gminy Jasieniec po zabraniu psów ze schroniska w Radysach do...

Relacja z wernisażu malarstwa – ,,Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt’’

W piątek (3 lipca 2020 roku) – w przeddzień amerykańskiego Święta Niepodległości – otwarta została w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce...

KOWR – pierwokup i nabycie nieruchomości rolnych

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego reguluje m.in. obrót określonymi ustawą nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym, tj. jeśli nabycie takich nieruchomości rolnych następuje między osobami...

Amerykańska niedziela w parku na Winiarach

Choć 5 lipca nie zaprosimy Państwa na Piknik historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI, zachęcamy na spędzenie niedzielnego popołudnia w parku na Winiarach, w bardziej...

Właściciele hoteli i restauracji będą kupować u lokalnego rolnika – zadeklarował dyrektor KOWR

W obecności ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju Andrzeja Gut-Mostowego przedstawiciele kierownictwa Krajowego Ośrodka...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

Od 1 września obowiązują nowe zasady wynagradzania nauczycieli. Pedagodzy mogą liczyć na podwyżki. Czy koszty wzrostu pensji obarczą budżety samorządów?

8 kwietnia 2019 roku rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, którego inicjatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Tego dnia oraz przez kilkanaście kolejnych w wielu polskich szkołach nie odbyły się zajęcia lekcyjne. 
Poprzez strajk nauczyciele domagali się od rządu spełnienia kilku postulatów, m. in. podniesienia płac o 30%. Rozpoczęły się negocjacje ZNP z władzami. Rozmowy nie przyniosły jednak konsensusu. Mimo nieosiągnięcia celu, w obliczu zbliżających się matur, 27 kwietnia nauczyciele postanowili zawiesić strajk. Wkrótce uczniowie powrócili do zajęć lekcyjnych. Bez większych przeszkód odbyły się także majowe egzaminy dojrzałości.

Z kieszeni samorządów?
Niezależnie od działań ZNP z rządem rozmawiał też inny związek zawodowy nauczycieli, tzw. Solidarność Nauczycieli. Owocem tych negocjacji było uzgodnienie, iż od 1 września zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6%. Ponadto, ustalono, że minimalny dodatek za wychowawstwo wyniesie minimalnie 300 zł brutto (do tej pory samorządy miały dowolność w ustalaniu wysokości tego dodatku).
Wkrótce rząd przystąpił do realizacji porozumienia zawartego z Solidarnością, czego efektem była przyjęta przez Sejm RP czerwcowa nowelizacja Karty Nauczyciela zakładająca wspomniane podwyżki. Póki co wyższe stawki obowiązują do końca grudnia, choć – jeśli wierzyć zapowiedziom resortu oświaty – zostaną one wprowadzone na stałe.
Wzrost płac nauczycieli spowodował spory ból głowy samorządowców. Istnieją bowiem uzasadnione obawy, że uchwalone przez Sejm podwyżki zostaną w dużej mierze sfinansowane właśnie z kas gmin, miast i powiatów, czyli organów prowadzących szkoły. Trudno dziwić się zdenerwowaniu wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów, którzy konstruując budżet na 2019, nie wiedzieli, iż od września wynagrodzenia nauczycieli się zwiększą, a co za tym idzie – trzeba zabezpieczyć w budżecie na ten cel więcej pieniędzy.

MEN: mamy pieniądze
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) twierdzi jednak, że w budżecie państwa znajdą się pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. – Wczoraj rozmawiałem z panem ministrem finansów. Mamy zapewnione zwiększenie środków na podwyżki. Podwyżki będą mogły być wypłacane od 1 września. Ustawa mówi, że między 1 a 30 września z wyrównaniem od 1 września. Tak więc pieniądze są zagwarantowane, subwencja w ramach przesunięć w budżecie zostanie zwiększona – powiedział 11 lipca minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Środki na podwyżki, o których mówił minister Piontkowski, to miliard złotych. Pieniądze te samorządy będą mogły jednak wykorzystać tylko na wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Dodatki (np. za wychowawstwo czy wiejski), które także się zwiększą, i które wchodzą w skład pensji pedagogów, pozostaną w gestii organów prowadzących szkoły, czyli gmin, miast i powiatów.
Inna sprawa, że miliard złotych nie wystarczy, by sfinansować nawet czteromiesięczny wzrost pensji zasadniczej nauczycieli w całej Polsce. Samorządowcy spodziewają się, że brakujące fundusze będą musieli znaleźć we własnym budżecie.
Tymczasem rok szkolny już się zaczął, a samorządy wciąż nie mają informacji, na jakie środki mogą liczyć w ramach wspomnianego miliarda.
Subwencja nie wystarcza
Samorządy w całej Polsce dokładają do oświaty z własnej kieszeni, ponieważ w większości przypadków subwencja oświatowa, jaką otrzymują z budżetu państwa, nie wystarcza na pokrycie wszystkie wydatków związanych z utrzymaniem szkół, zatrudnieniem nauczycieli itd.
Na przykład gmina Belsk Duży, która prowadzi 4 szkoły podstawowe, w 2019 roku otrzymała subwencje oświatową w wysokości 6,67 mln zł. Natomiast wszystkie planowane wydatki na szkoły i przedszkola kształtują się na poziomie 12,7 mln zł. Łatwo obliczyć, że aby pokryć koszty funkcjonowania oświaty w gminie, samorząd musiał znaleźć w swoim budżecie kwotę około 6 mln zł.
– Przewidywaliśmy taką sytuację, więc oszczędzaliśmy. Nie rozdysponowaliśmy całej nadwyżki budżetowej. Ewentualnie możemy dokonać przesunąć w budżecie – mówi na temat kwestii podwyżek dla nauczycieli Władysław Piątkowski, wójt gminy Belsk Duży.
Jak dowiedzieliśmy się w Gminnym Zespole Obsługi Placówek Oświatowych w Belsku Dużym, wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez gminę, pochłonie około 220 tys. zł. Jaką część tej kwoty pokryje subwencja z budżetu państwa?

Poszukiwanie środków
Dodatkowych środków na wynagrodzenia będzie musiał poszukać też samorząd Jasieńca. Subwencja oświatowa dla tej gminy na 2019 rok wyniosła 5,95 mln zł, natomiast na wydatki związane z funkcjonowaniem szkół zabezpieczono kwotę 9,43 mln zł.
– W tej chwili jeszcze nie wiemy, ile będą nas kosztować podwyżki dla nauczycieli. Z takimi informacjami trzeba poczekać do początku października, kiedy będziemy mieć już dane z września – mówi Marta Cytryńska, wójt gminy Jasieniec.
Wygląda na to, że niemałe nakłady na podwyżki dla nauczycieli będzie musiało przeznaczyć również Starostwo Powiatowe w Grójcu, które jest organem prowadzącym dla 6 szkół. Tym bardziej, że placówki, w związku ze zwiększonym naborem uczniów, musiały zatrudnić nowych pedagogów. 
Z podobnymi problemami zmagają się inne samorządy powiatu grójeckiego. Z jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, iż gminy na podwyżki zamierzają przeznaczyć środki, które „zaoszczędziły” na kwietniowym strajku nauczycieli (gminy nie mogły wypłacić wynagrodzeń nauczycielom za czas, w którym strajkowali).

Autor: Paulina Omen-Klepacz / jablkonka.info

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -