16 C
Warka
piątek, 27 maja, 2022
- Reklama -
- Reklama -

Konferencja naukowa „VII wieków Warki”

Przeczytaj także

„Wieczór z Kulturą” z Patrycją Zarychtą

11 czerwca zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na XXVII koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościć...

Dzień Dziecka na wareckim rynku… „Podróż po Europie”!

Zbliża się święto na które dzieci czekają cały rok z utęsknieniem – Dzień Dziecka. W niedzielę 29 maja na wareckim rynku w...

Wiosenny „Dobry wieczór”

W piątek 20 maja o godz. 19:00 w Dworku na Długiej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Dobry Wieczór”, podczas którego będziemy...

TURNUSY REHABILITACYJNE DLA DZIECI

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2022 roku organizuje w czasie wakacji turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników- ubezpieczonych w KRUS.Skorzystać z nich mogą...

Konkurs plastyczny „Moja pocztówka z Europy”

Zbliża się lato. Dzieci zaczynają wspominać ostatnie wyjazdy i wspólnie z rodzicami planują kolejne. Zachęcamy dzieci i młodzież do...
- Reklama -

W dniach 19-20 listopada br. w Warce odbędzie się konferencja naukowa „VII wieków Warki”. Zagadnienia z przeszłości jednego z najstarszych mazowieckich miast będą prezentowali badacze z różnych stron Polski.

W 2021 r. nadpilickie miasto, w symboliczny sposób, obchodzi jubileusz 700-lecia. Choć nie zachował się do naszych czasów dokument lokacyjny to istnieją przesłanki by zakładać, że już 7 wieków temu Warka mogła się pochwalić prawami miejskimi. Z tej okazji, przez cały rok, wareckie instytucje organizują wydarzenia pielęgnujące i popularyzujące bogatą historię Warki. Jednym z nich jest organizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy współpracy z Samorządem Warki oraz Archiwum Głównym Akt Dawnych konferencja naukowa  „VII wieków Warki”.
Społeczność Warki od lat czekała na takie wydarzenie naukowe. Pokaże ono wyniki nowych badań  oraz usystematyzuje dotychczasowe ustalenia na temat przeszłości miasta. Do wystąpień konferencyjnych Rada Naukowa Konferencji zakwalifikowała przeszło dwudziestu referentów reprezentujących takie instytucje i ośrodki jak: Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Radomiu, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Instytut Pamięci Narodowej, Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Tak duże zainteresowanie konferencją przez środowiska naukowe pokazuje jak wielka jest potrzeba przybliżenia historii Warki i jego społeczności.
Organizatorzy liczą, że dwudniowe obrady konferencyjne spotkają się z dużym zainteresowaniem. Wstęp na konferencję jest otwarty. Z powodów organizacyjnych i sytuację pandemiczną, wszystkich miłośników historii, którzy chcieliby uczestniczyć w konferencji prosimy o zgłoszenia telefoniczne (48 6672267) lub drogą elektroniczną (e-mail: sekretariat@muzeumpulaski.pl) do dnia 16 listopada.
Wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć osobiście na obrady konferencyjne organizatorzy zachęcają do obejrzenia transmisję online z inauguracji konferencji oraz wykładów składających się na I panel  obrad. Transmisja online będzie prowadzona w dn. 19 listopada w godz. 9.30-12.00 na Facebooku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pod adresem https://www.facebook.com/muzeumpulaski
Program konferencji dostępny jest na stronie: https://muzeumpulaski.pl/konferencjaviiwiekowwarki
Miejscem obrad sala konferencyjno-koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Konferencję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

„Wieczór z Kulturą” z Patrycją Zarychtą

11 czerwca zapraszamy do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce na XXVII koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościć...

Dzień Dziecka na wareckim rynku… „Podróż po Europie”!

Zbliża się święto na które dzieci czekają cały rok z utęsknieniem – Dzień Dziecka. W niedzielę 29 maja na wareckim rynku w...

Konkurs plastyczny „Moja pocztówka z Europy”

Zbliża się lato. Dzieci zaczynają wspominać ostatnie wyjazdy i wspólnie z rodzicami planują kolejne. Zachęcamy dzieci i młodzież do...

Wracają „Wieczory z Kulturą” – Jacek Bończyk zaśpiewa w Muzeum

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na XXVI koncert z cyklu ,,Wieczór z Kulturą’’. Tym razem będziemy gościli w Warce Jacka...

Jarmark Wielkanocny na wareckim Rynku

10 kwietnia (Niedziela Palmowa) w godzinach 10 – 15 Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” zaprasza na warecki rynek na Jarmark Wielkanocny.

BAZA WIEDZY O WARCE dostępna online

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego uruchomiło przez Internet BAZĘ WIEDZY O WARCE. Do tej pory była ona dostępna jedynie na wystawie stałej „Warka...

AKADEMIA POLONIJNA – spotkanie z dr hab. Tomaszem Pudłockim

W ramach cyklu AKADEMIA POLONIJNA zapraszamy Państwa na spotkanie zdr hab. Tomaszem Pudłockim, prof. UJpt. POLONIJNE WRAŻENIA Z WYJAZDÓW DO POLSKI Z...

W marcu „Idę do kina” – objazdowe kino w Warce

25 marca (piątek) do Sali OSP w Warce po raz kolejny zawita profesjonalne kino z najnowszymi propozycjami filmowymi. Projekcje rozpoczniemy od darmowych pokazów...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -