15.4 C
Warka
środa, 22 września, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Jutro – kim chcesz być? Wernisaż wystawy rzeźb Michała Jackowskiego

Przeczytaj także

Magiczne muzyczne Święto 700-letniej Warki

W sobotę 11 września odbyło się “Święto Warki”. Mimo iż była to już 23 odsłona tego wydarzenia, jednak w tym roku było...

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 700-lecia Warki

W piątek 10 września 2021 r. odbyły się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce.

700 lat Warki… Konkurs plastyczny „Moje miasto za 100 lat”

Rok 2021 jest rokiem jubileuszu 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce. W ciągu całego roku zaplanowanych zostało wiele wydarzeń i imprez tematycznych....

Niezwykłe Oratorium w Warce

Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia...

Zakończenie Historycznego Lata w Warce

Historyczne Lato w Warce już za nami. Ze względu na 700-lecie miasta przypadające na 2021 rok tematyka zajęć głównie dotyczyła poznawania historii...

W upalne, piątkowe popołudnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprosiło na wernisaż wystawy „Jutro – kim chcesz być?. Michał Jackowski. Rzeźba”. Niezwykła wędrówka do krainy antycznych wzorców połączonych z nowymi, popkulturowymi elementami, wprowadza widza w przestrzeń filozoficznych pytać o życie, związki, osobowość, postępowanie. Pytań, które zadaje sam artysta – utalentowany rzeźbiarz pochodzący z Białegostoku – Michał Jackowski. Otwarcie wystawy odbyło się w pięknych okolicznościach winiarskiego parku, w cieniu drzew i sąsiedztwie dzieł artysty.

Rzeźbiarz prezentuje w Warce 28 prac z marmuru i brązu, zarówno mniejszych jak i większych. Sama wystawa podzielona została na trzy części. Pierwszą znajduje się w sali wystaw czasowych, gdzie zobaczyć można dzieła z cyklu „Antic Games” (Gry Antyczne), dalej przechodząc przez park okalający Muzeum można podziwiać kilka wielkoformatowych rzeźb, w tym „Sticky  Pink”, której elementy wkraczają również w przestrzeń między drzewami. Ostatnia część wystawy znajduje się w zabytkowym pałacu, gdzie artysta prezentuje niezwykle intymny cykl „Circles of Life” („Kręgi życia”) opowiadający w wysublimowany sposób o relacjach kobiety i mężczyzny.
Podczas wernisażu wystawy, który zgromadził wielu szacownych gości, dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak powitała i podziękowała wszystkim uczestnikom, a także zaangażowanym w stworzenie ekspozycji. Wśród obecnych był sam artysta – Michał Jackowski, wraz z żoną i dziećmi. Ponadto członek Rady Muzeum – Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który to ośrodek jest partnerem wystawy, współkuratorka ekspozycji dr Anna Rudek-Śmiechowska, projektanci ekspozycji – Maciej Stefański i Anna Stefańska, a także Jakub Fijewski – właściciel partnerującej wystawie galerii Artutito z Warszawy. W otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele władz: wicestarosta powiatu grójeckiego – Jolanta Sitarek, członek zarządu Andrzej Zaręba, Grażyna Kijuc – radna powiatu oraz reprezentująca władze Warki – wiceburmistrz Teresa Knyzio.
Podczas otwarcia prof. Sienkiewicz podkreślił wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac, a także fakt, że „Michał Jackowski zdobył już wiele spektakularnych nagród i wyróżnień na prezentacjach sztuki współczesnej za granicą, od Florencji i Rzymu po Miami – ale pierwszy raz drzwi muzeum w Polsce otworzyło przed nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, doceniając jego talent i międzynarodowe osiągnięcia”. Podziękował za to dyrektorce i zespołowi Muzeum. Oficjalnie wystawę otworzyła wicestarosta Jolanta Sitarek, na której wystawa zrobiła duże wrażenie. Po ekspozycji oprowadził zebranych sam Artysta, który poza talentem rzeźbiarskim ma dar opowiadania, dobrze śpiewa i do tego jest bardzo skromnym człowiekiem.

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co zostało podkreślone w przemówieniach towarzyszących wernisażowi.  
„Wierzę, że  zadawanie  sobie pytań  o wartości, jakie wybieramy w  życiu,  odpowiedzi, jakie będziemy na nie dawali, może nas kierować w stronę jakiegoś zniewolenia lub uwolnienia się. Najgorsze, co może nam się przydarzyć, to płynięcie strumieniem rzeki bez zadawania sobie pytań, bez próby wyskoczenia, popłynięcia pod prąd, bez braku refleksji” – podkreślał w swoich wypowiedziach Michał Jackowski. Do zadawania pytań i obcowania z wspaniałą sztuką rzeźbiarską zaprasza wystawa „Jutro – kim chcesz być?”, która potrwa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego do końca sierpnia 2021 roku.
Inf. Muzeum

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -