19.8 C
Warka
czwartek, 24 czerwca, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Ikony Księdza Drąga w Muzeum

Przeczytaj także

Konkurs plastyczny KRUS

         W 2021 roku pomimo pandemii wirusa COVID – 19 udało się  przeprowadzić XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. ,,...

JECHAŁ 142 KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM. POLICJANCI ZATRZYMALI JEGO PRAWO JAZDY

Na celowniku grójeckiej drogówki znalazł się kierowca, który zbagatelizował ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym na terenie miasta. Kierujący w nocy jechał...

POLICJANCI Z GRUPY SPEED ZATRZYMALI KIEROWCĘ, KTÓRY JECHAŁ 136 KM/H W MIEDZECHOWIE

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące i wniosek do sądu – to kary dla 48-letniego kierowcy, który w terenie zabudowanym w...

USZKODZIŁ OPONY W SAMOCHODZIE

Policjanci z Grójca ustalili podejrzanego o przebicie opon w hyundaiu. Poszkodowany straty oszacował na 2000 zł. Sprawca usłyszał już zarzuty. Grozi...

VI edycja Konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego rozstrzygnięta!

15 czerwca na obiektach sportowych w Warce rozegrany został II etap konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego. Przypomnijmy, że konkurs skierowany jest do uczniów...

Od 14 sierpnia do 13 września w bibliotece pałacu czynna jest wystawa ikon Księdza Kanonika Stanisława Drąga. Choć zakończył on kilka lat temu swoją posługę kapłańską jako proboszcz parafii p.w. Św. Trójcy w Grabowie nad Pilicą, wciąż jest bardzo aktywny w regionie jako artysta i organizator wielu wystaw. Jego ikony, ale także inne prace malarskie, prywatne zbiory, prezentowane są w wielu instytucjach południowego Mazowsza. Ostatnio zorganizował w Radomiu Prywatne Muzeum Ikon.

Stanisław Drąg –  kapłan senior, artysta, ikonopis, miłośnik kultury i tradycji, patriota. Urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Jest absolwentem Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 r. Studiował teologię na KUL, uczęszczał na wykłady historii sztuki i zajęcia z rysunku i kompozycji, uczył się konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa. W latach 1972 – 2004 pracował jako duszpasterz w parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Radomiu i wybudował tam kościół. Od 2004 r. do 2016 r. był proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Obecnie jako kapłan emeryt, pomaga przy kościele garnizonowym w Radomiu.

Warto wspomnieć, że od czasów studenckich, w kręgu zainteresowań Ks. Drąga było prawosławie, jego obrzędy oraz ikony – ich autentyzm, prostota, symbolika. Zaczął w końcu sam je tworzyć. Obok walorów artystycznych mają swoje wielkie bogactwo teologiczne, są świadectwem wiary. Ikony ks. Drąga nie są kopiami, w każdej z nich autor pokazuje fragment swojej osobowości, w której można zobaczyć zamiłowanie do kultury prawosławia, zafascynowanie historią, zabytkami i przyrodą.

Twórczość ks. Stanisława Drąga można było podziwiać w przeszłości na ponad 100. wystawach, w tym także w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jak również w Dworku na Długiej.  Aktualna ekspozycja prezentuje dorobek artystyczny Księdza z ostatnich lat. Jego ikony trafiły do wielu kolekcji prywatnych w Polsce i zagranicą. Działalność ks. Stanisława została uhonorowana wieloma nagrodami, m. in. Medalem Pro Memoria w 2009 r., a ostatnio Nagrodą Zygmunta Glogera. Ksiądz nadal tworzy – „pisze” ikony, będące pomocą w osobistym dialogu z Bogiem. Mówi: „Wciąż piszę ikony. Wręcz szkoda mi każdej chwili na coś innego. Ikony to moja wieczorna modlitwa desek”. Zainteresowanych zaprasza do swojego autorskiego muzeum w Radomiu, bo oprócz własnych ikon zgromadził imponujący zbiór obrazów. „Jeśli ktoś chce je obejrzeć, niech się ze mną skontaktuje. Jestem dostępny w  kościele garnizonowym ” – zaprasza ks. Drąg.

Inf. Muzeum

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -