0.9 C
Warka
czwartek, 3 grudnia, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Ikony Księdza Drąga w Muzeum

Przeczytaj także

KOLEJNE ZATRZYMANIE ZWIĄZANE Z NARKOTYKAMI

Grójeccy kryminalni zatrzymali kolejnego mieszkańca powiatu grójeckiego, który był w posiadaniu nielegalnych substancji. 20-latkowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Konkurs plastyczny „Walcząc o niepodległość… malowana interpretacja Powstania Listopadowego”

Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”  zachęca do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, pt. „Walcząc o niepodległość…malowana interpretacja Powstania Listopadowego”.  Jest to...

Zostań wolontariuszem WOŚP 2021

Sztab WOŚP w Warce rozpoczyna nabór wolontariuszy do zbiórki datków na rzecz WOŚP, która odbędzie się 10 stycznia 2021 r. Tym razem...

Wydłużono termin składania wniosków o dotacje na małe przetwórstwo i RHD

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na “Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów  rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” został wydłużony do 24 grudnia...
00:01:18

ZLIKWIDOWANE LABORATORIUM, ZATRZYMANI 2 CHEMICY, PRZEJĘTY TOWAR WART OK. 15 MLN ZŁ

CBŚP zlikwidowało kolejne laboratorium, w którym wytwarzane były substancje psychotropowe, tj.: amfetamina i 4CMC (klefedron). Podczas akcji zatrzymano 2 chemików, zabezpieczono...

Od 14 sierpnia do 13 września w bibliotece pałacu czynna jest wystawa ikon Księdza Kanonika Stanisława Drąga. Choć zakończył on kilka lat temu swoją posługę kapłańską jako proboszcz parafii p.w. Św. Trójcy w Grabowie nad Pilicą, wciąż jest bardzo aktywny w regionie jako artysta i organizator wielu wystaw. Jego ikony, ale także inne prace malarskie, prywatne zbiory, prezentowane są w wielu instytucjach południowego Mazowsza. Ostatnio zorganizował w Radomiu Prywatne Muzeum Ikon.

Stanisław Drąg –  kapłan senior, artysta, ikonopis, miłośnik kultury i tradycji, patriota. Urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Jest absolwentem Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 r. Studiował teologię na KUL, uczęszczał na wykłady historii sztuki i zajęcia z rysunku i kompozycji, uczył się konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa. W latach 1972 – 2004 pracował jako duszpasterz w parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Radomiu i wybudował tam kościół. Od 2004 r. do 2016 r. był proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Obecnie jako kapłan emeryt, pomaga przy kościele garnizonowym w Radomiu.

Warto wspomnieć, że od czasów studenckich, w kręgu zainteresowań Ks. Drąga było prawosławie, jego obrzędy oraz ikony – ich autentyzm, prostota, symbolika. Zaczął w końcu sam je tworzyć. Obok walorów artystycznych mają swoje wielkie bogactwo teologiczne, są świadectwem wiary. Ikony ks. Drąga nie są kopiami, w każdej z nich autor pokazuje fragment swojej osobowości, w której można zobaczyć zamiłowanie do kultury prawosławia, zafascynowanie historią, zabytkami i przyrodą.

Twórczość ks. Stanisława Drąga można było podziwiać w przeszłości na ponad 100. wystawach, w tym także w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jak również w Dworku na Długiej.  Aktualna ekspozycja prezentuje dorobek artystyczny Księdza z ostatnich lat. Jego ikony trafiły do wielu kolekcji prywatnych w Polsce i zagranicą. Działalność ks. Stanisława została uhonorowana wieloma nagrodami, m. in. Medalem Pro Memoria w 2009 r., a ostatnio Nagrodą Zygmunta Glogera. Ksiądz nadal tworzy – „pisze” ikony, będące pomocą w osobistym dialogu z Bogiem. Mówi: „Wciąż piszę ikony. Wręcz szkoda mi każdej chwili na coś innego. Ikony to moja wieczorna modlitwa desek”. Zainteresowanych zaprasza do swojego autorskiego muzeum w Radomiu, bo oprócz własnych ikon zgromadził imponujący zbiór obrazów. „Jeśli ktoś chce je obejrzeć, niech się ze mną skontaktuje. Jestem dostępny w  kościele garnizonowym ” – zaprasza ks. Drąg.

Inf. Muzeum

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -