14.6 C
Warka
sobota, 11 lipca, 2020
- Reklama -
- Reklama -

Forum Aktywności – ruszają projekty wsparcia społeczników

Przeczytaj także

Kochając Pabla… czyli historia prawdziwa w najbliższym kinie „na Skrzynce”

Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” dzięki dotacji z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec realizuje projekt w ramach którego na wareckim Rynku odbędzie...

Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Piotrusia

Zapraszamy wszystkich pasjonatów motoryzacji i nie tylko na pierwszy Charytatywny Piknik Motoryzacyjny, który odbędzie sie na targowisku miejskim w Warce.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych w 2020 r.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń...

Monster Trucki wracają do Grójca!

Po bardzo udanym sezonie 2019 czas na kolejną dawkę emocji w 2020!!! Zapraszamy na jeszcze lepszą i większą imprezę ekstremalną w wykonaniu...

Niedzielne popołudnie w amerykańskim stylu [relacja]

5 lipca w niedzielne popołudnie zaprosiliśmy mieszkańców Warki i okolic na Amerykańską niedzielę na Winiarach. O godzinie 14:00 rozpoczął...
Gmina Warka
Redakcja niezależnego lokalnego portalu mieszkańców Gminy Warka i okolic.

Aż 21 projektów będzie realizowanych na w ramach 14stej już edycji Działaj Lokalnie. To program który prowadzi Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w formie konkursów grantowych, gdzie od 2006 roku udało się już przyznać dofinansowania na kwotę w sumie ponad 1 mln zł. Uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie miało miejsce 16 maja w Starostwie Powiatowym w Grójcu podczas Forum Aktywności. Celem spotkania była również inauguracja projektu edukacyjnego wspierającego Koła Gospodyń Wiejskich. Było to pierwsze wydarzenie, gdzie w jednym miejscu i czasie zgromadzili się przedstawiciele dotowanych projektów, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich oraz samorządów – wszystkich uczestników łączy potrzeba i chęć działania na rzecz małych społeczności w naszym regionie.  

Milionowe Działaj Lokalnie

Działaj Lokalnie funkcjonuje w powiecie grójeckim od 14 lat. Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce realizowany przez kilkadziesiąt wybranych i certyfikowanych organizacji w Polsce, do których grona należy Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Przez ten czas udało się dzięki współpracy z lokalnymi samorządami, biznesem i przy wsparciu podatników przekazujących 1% podatku dofinansować 276 projektów na terenie gmin Warka, Chynów, Jasieniec, Grójec i Goszczyn. Wartość dotacji przekroczyła w 2019 r. w sumie 1 mln złotych. Projekt koordynuje z ramienia Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Agata Sotek asotek@stowarzyszeniewarka.pl.

Pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich

Forum Aktywności miało na celu poznanie i zachęcenie do współpracy Kół Gospodyń Wiejskich. Od Nowego Miasta na południu, aż po Grójec na północy – prawie w każdej gminie powiatu grójeckiego powstały KGW, dzięki nowej ustawie wprowadzonej pod koniec 2018 roku. Spotkanie w Starostwie było pierwszym, gdzie jednocześnie te organizacje się spotkały.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przygotowało dla nich – dzięki środkom z Samorządu Województwa Mazowieckiego i Powiatu Grójeckiego – ofertę wsparcia edukacyjnego. Będą szkolenia z pisania wniosków i pozyskiwania funduszy oraz mini konkurs grantowy dedykowany tylko dla KGW z Grójeckiego, gdzie będzie można wygrać 3 tys. złotych na realizację projektu. Szkolenia odbędą się w czerwcu, a konkurs zostanie ogłoszony w lipcu. Projekt jest okazją do nauki i wymiany doświadczeń pomiędzy kołami, które uzyskały możliwość działania poprzez rejestrację ale jeszcze nie realizowały wielu projektów społecznych.

Patronat nad projektem objęły oprócz Powiatu Grójeckiego także samorządy gmin, na terenie których działają KGW (Belsk Duży, Błędów, Chynów, Grójec, Goszczyn, Jasieniec, Pniewy, Nowe Miasto, Warka). Jeśli myślisz o działaniu KGW w swojej wiosce skontaktuj się z Kierownikiem Biura ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A – Dorota Lenarczyk dlenarczyk@stowarzyszeniewarka.pl.

Powiat Grójecki aktywnością stoi

Spotkanie zgromadziło ok. 90 osób. Prowadził je Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. który był inicjatorem powstania programu w powiecie grójeckim, a obecnie może wspierać to działanie wraz z całym Zarządem Powiatu Grójeckiego. Licznie przybyli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, których na terenie powiatu zarejestrowanych jest 23, a kolejne już szykują się do rejestracji.

Obecni również byli przedstawiciele zwycięskich projektów Działaj Lokalnie, którzy z rąk Starosty i swoich samorządowców odbierali certyfikaty i umowy dotacyjne. Wśród gospodarzy i gości spotkania byli: ze Starostwa Powiatowego: Starosta – Krzysztof Ambroziak, Członkowie Zarządu – Paweł Siennicki, prowadzący to spotkanie Andrzej Zaręba, Jolanta Sitarek, przedstawiciele władz gminnych: Mirosław Jakubczak wójt Błędowa, Tadeusz Zakrzewski – wójt Chynowa wraz z Przewodniczącym Rady – Stanisławem Mrozem, Jarosław Rupiewicz – wiceburmistrz Grójca oraz Karol Biedrzycki – Przewodniczący Rady, Jadwiga Strączewska – Sekretarz Gminy Goszczyn oraz Piotr Sijka – Przewodniczący Rady, Marcin Manowiecki – Przewodniczący Gminy Jasieniec, Teresa Knyzio – Wiceburmistrz Warki, oraz pracownicy gmin odpowiedzialni za współpracę z organizacjami pozarządowymi z gmin Błędów, Belsk Duży, Chynów, Jasieniec, Grójec.

Forum Aktywności stało się również okazją do zacieśniania współpracy pomiędzy Biurem Promocji Powiatu Grójeckiego a społecznikami. Dzięki aktywności obu stron będziemy teraz więcej wiedzieć co dzieje w realizowanych działaniach na stronie internetowej Starostwa.

Realizowane projekty w edycji Działaj Lokalnie 2019

 1. CUDAWIANKI Koło Gospodyń Wiejskich w Machcinie, dotacja: 4000 zł

Razem możemy więcej

Koło zamierza zaktywizować nowe członkinie i się promować . W tym celu panie przygotują na „Dni Chynowa” stoisko z lokalnymi przysmakami, zorganizują piknik rodzinny z bufetem „Jabłko w roli głównej”, konkurs na najlepszą szarlotkę, atrakcje dla dzieci oraz cykl zajęć sportowo-rekreacyjnych: aerobik, spacery z kijkami, rajd rowerowy, a także spotkania pod hasłem „Kulinarne przeboje”.

 1. Grupa Nauczycieli przy PSP w Drwalewie, dotacja: 3500 zł

Kocham Cię życie!!!

Realizatorzy projektu chcą, aby wszyscy pokochali zdrowy tryb życia i kierowali się hasłem „Życie kochamy, więc o nie dbamy”. W ramach projektu zorganizowany zostanie: piknik rodzinny z rodzinnymi konkurencjami sportowymi, warsztaty nordic walking, warsztaty edukacyjne, które będą uczyły jak sport wpływa na zdrowie.

 1. Grupa nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie, dotacja: 4000 zł

Odkrywamy swoje pasje

Celem głównym projektu jest rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży z Chynowa. Dzięki projektowi będą miały możliwość nauki umiejętności wspólnego działania i  sprawdzenia się w nowych dziedzinach i rolach. W ramach projektu zaplanowano cykl warsztatów: dziennikarskich, informatycznych, fotograficznych, teatralnych i przyrodniczych.

 1. Koło Gospodyń Wiejskich Sułkowice, dotacja: 3000 zł

Przez wiedzę do serca – Poznajemy przyrodę

Członkinie KGW z Sułkowic chcą zwrócić uwagę  na piękno natury i czyste środowisko. Dlatego zaplanowały warsztaty kulinarne i spacer badawczy z nauką rozpoznawania ziół i roślin. Będą także uczyć  rozpoznawania drzew i krzewów poprzez zabawy w lesie i wykonanie zielników przez dzieci. Uczestnicy posadzą  drzewa przy szkole oraz wezmą udział w pikniku rodzinnym i wycieczce rowerowej.

 1. Stowarzyszenie Promotor, 4500 zł

Coś dobrego dla każdego

Projekt skierowany jest do rodzin z gminy Chynów. Odbędą się tu zajęcia dla różnych grup wiekowych poczynając od zajęć pt. „multisensorki” dla małych dzieci, poprzez zajęcia plastyczne, kurs pierwszej pomocy dla całych rodzin, spotkanie z prawnikiem dla dorosłych i seniorów i zapoznanie ze sztuką makijażu dla kobiet. Uczestnicy wspólnie posprzątają okolicę na zakończenie zrobią piknik rodzinny.

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Goszczynie, dotacja: 5000 zł

Zioło nas kręci, dodaje pomysłów i chęci

KGW w Goszczynie postawiły na zioła. A główne działania skupiają się na rozpoznawaniu, zbieraniu i przetwarzaniu roślin: ziół, korzeni, kwiatów i owoców. W ramach projektu odbędzie się  5 warsztatów zbierania ziół w terenie oraz ich przetwarzania, założenie ogródka ziołowego, nauka właściwego zbierania grzybów, piknik, konkurs na najładniejszy ogródek przydomowy oraz wydanie broszury o ziołach z okolicy.

 1. Grupa Krobowianka

Śniadanie na trawie, czyli koc , trawa i zabawa, dotacja: 4000zł

Mieszkańcy Krobowa nie mają budynku, w którym mogą się spotykać dlatego postanowi stworzyć warunki do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.  W ramach projektu zostanie przygotowane miejsce spotkań na trawie, z kocami i własnoręcznie przygotowanymi stolikami ze skrzynek, gdzie odbywać się będą „Śniadania na trawie” – pikniki integracyjne z konkursami kulinarnymi i wyminą doświadczeń.

 1. Klub Gier i Fantastyki GROFAN, dotacja: 4000 zł

GEEK EXPANSION 4.0 – konwent gier i fantastyki

Celem projektu jest integracja i zachęcenie do ciekawego spędzania wolnego czasu poprzez gry planszowe, gry bitewne, sesje gier fabularnych.   Działania to spotkania z GEEK-ami – w szkołach na terenie gminy Grójec oraz we współpracy z lokalnymi organizacjami, filmowy cykl podcastów o recenzjach gier, Konwent gier i fantastyki GEEK EXPANSION 4.0, warsztaty elektro-techniczne w Pracowni Orange.

 1. Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Grójecka NOVUM, dotacja: 4000 zł

Slow jogging czyli witalne biegane

Głównym celem projektu jest aktywizacja sportowa mieszkańców Grójca poprzez naukę slow jogging’u.  Jest to technika pochodząca z Japonii. Chodzi w niej oto, aby nie chodzić lecz biegać, zachowując spacerowe tempo. W ramach realizacji projektu zostanie zorganizowany cykl zajęć biegowych z certyfikowanym instruktorem oraz spotkanie  z trenerem Slow Joggingu oraz wyjazd integracyjny.

 1. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu, dotacja: 4000 zł

Projekt Wyspa

Głównym celem projektu jest stworzenie piaszczystej wyspy – terenu do zabawy i nauki przy grójeckiej bibliotece. Będzie to miejsce spędzania wolnego czasu przez dzieci podczas wakacji. Wyspa będzie spotkaniem z kulturą z różnych stron świata – będą się tam odbywały warsztaty w ramach których powstaną m.in. palma z tropików, etno t-shirty, maski afrykańskie, zajęcia edukacyjne z podróżnikami.

 1. Aktywne Gośniewice, dotacja: 3000 zł

Gośniewice kultywują lokalne tradycje

Głównym celem projektu jest kultywacja tradycji regionalnych oraz promocja regionu jasienieckiego. Główne działania to: zorganizowanie pikniku rodzinnego w Gośniewicach z atrakcjami dla dzieci, zorganizowanie stoiska na pikniku integracyjnym w Jasieńcu oraz na dożynkach w Lewiczynie.

 1. Aktywni z Łychowskiej Woli, dotacja: 2500 zł

Truskawkowy Bieg Łychowskiej Woli

Celem projektu jest promocja aktywnego trybu życia i aktywizacja mieszkańców Łychowskiej Woli.   Miejscowość truskawkami stoi, stąd pomysł również na konkurs plastyczny dla dzieci „Nasze truskawki”. Finałem projektu będzie Truskawkowy Bieg połączony piknikiem rodzinnym.

 1. Grupa inicjatywna z Miedzechowa, dotacja: 4500 zł

Miedzechów dla dzieci

Głównym celem projektu jest integracja rodzin, mieszkańców z Miedzechowa i Nowego Miedzechowa poprzez wspólne stworzenie placu zabaw dla dzieci.  Projekt zakończy się piknikiem rodzinnym.

 1. Mieszkańcy wsi Koziegłowy, dotacja: 3000 zł

Spotkajmy się nad stawem w Koziegłowach

Projekt polega na stworzeniu letniego miejsca spotkań – wspólnym wybudowaniu grilla ogrodowego, ławek i stolików dookoła altany, zjeżdżalni, huśtawki i piaskownicy dla dzieci. Na zakończenie działań odbędzie się piknik rodzinny „Spotkajmy się nad stawem w Koziegłowach „.

 1. Klub Złotego Wieku w Warce, dotacja: 3200 zł

Śpiewaj, bo śpiew to radość

Celem projektu jest integracja seniorów wokół wspólnej pasji jaką jest śpiew, a także pokazanie umiejętności zespołu śpiewaczego innym klubom senioralnym.  W ramach działań odbędą się warsztaty wokalne, przygotowanie strojów dla klubu oraz Senioralny Przegląd Piosenki w Warce.

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi, dotacja: 4000 zł

Młodzieżowy zakątek

Głównym celem projektu jest aktywizacja i integracja młodzieży z Nowej Wsi i okolic poprzez  stworzenie wybudowanie altany.  W prace będą zaangażowani wszyscy mieszkańcy: strażacy OSP, młodzież, KGW. Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany piknik rodzinny.

 1. Mieszkańcy wsi Przylot, dotacja: 4000 zł

” Koleń ” – staw od pokoleń

Głównym celem projektu jest zwiększenie integracji mieszkańców, poprzez wspólną pracę przy zagospodarowaniu terenu wokół stawu wiejskiego w Przylocie, stwarzając miejsce spotkań dla wszystkich mieszkańców. Prace będą polegały na uporządkowaniu terenu, posadzeniu drzew i krzewów, montażu ławek i wybudowaniu altany. Na zakończenie odbędzie się piknik z ogniskiem.

 1. Mieszkańcy wsi Wola Palczewska, dotacja: 5000 zł

Renowacja wiejskiej świetlicy i relacji międzyludzkich

W Woli Palczewskiej nie ma szkoły, osp ani kościoła. Mieszkańcy chcą się jednak spotykać, dlatego postanowi sami zorganizować miejsce spotkań. Budynek w którym powstanie świetlica wiejska aktualnie przypomina pustostan. Mieszkańcy pragną własnymi siłami wyremontować obiekt, tak by dzieci, ale również i dorośli zyskali miejsce do wspólnej integracji. Projekt zakończy się inauguracyjnym piknikiem.

 1. Młodzieżowa Rada Sołecka z Bończy, dotacja: 3000zł

TBończa

Młodzież z Bończy chce stworzyć wiejską telewizję i pokazać w niej swoją wioskę. Prace nad powstaniem telewizji będą poprzedzały warsztaty tworzenia materiałów medialnych, wystąpień publicznych, kadrowania i kompozycji obrazu oraz montażu, a także wizyta w telewizji „Kronika Kozienicka”. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas festynu wiejskiego.

 1. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR”, dotacja: 4000 zł

„Rodzinne wARTsztaty w Laskach… ”

Realizatorzy chcą stworzyć mobilną pracownię artystyczną w świetlicy w Laskach. W ramach pracowni zaplanowano poprowadzenie cyklicznych zajęć arteterapeutycznych w formie rodzinnych warsztatów rękodzieła.  Na zakończenie odbędzie się wystawa artystycznych prac uczestników.

 1. TAU Warka – Z miłości do młodości! Dotacja: 4700 zł

Wyraź się flagą!

Celem projektu jest pobudzenie do wspólnych działań, rozwoju umiejętności współpracy wareckiej młodzieży. Ok. 30 osobowa grupa będzie się spotykać pod okiem animatorów i instruktorów ucząc się odkrywania swoich talentów, nauki tańca z flagą. A zdobyte umiejętności będzie prezentować na lokalnych imprezach.

FOTORELACJA Z WYDARZENIA

Źródło: Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...

Kolejna dezynfekcja miasta już 9-10 kwietnia

Informujemy, że w nocy z 09÷10 kwietnia 2020 roku w godzinach 21:00÷1:00 zostanie przeprowadzona dezynfekcja następujących ciągów komunikacyjnych na terenie naszego miasta:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -