12.2 C
Warka
sobota, 8 maja, 2021
- Reklama -
- Reklama -

Debata Związku Gmin Wiejskich RP

Przeczytaj także

Polaku! Bądź dumny! Wywieś flagę!

Dzień 2 maja jest od 2004 roku Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wywieśmy tego dnia biało-czerwone flagi, dając wyraz dumy, że jesteśmy Polakami!

Weź udział w konkursie piosenki poetyckiej podczas IX Festiwalu „SpłyWarka”

Obowiązkową imprezą w letnim kalendarzu Warki stał się już Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”, który w tym roku odbędzie się 24 lipca...

700 lat Warki… Kompozytor Adam Jarzębski wśród bohaterów Warki

Jubileusz 700-lecia potwierdzenia nadania praw miejskich Warce to okazja aby przypomnieć wspaniałych ludzi budujących historię nadpilicznego grodu przez wieki. Z tej okazji...

POLICJANCI PRZEJĘLI NIELEGALNĄ KRAJANKĘ TYTONIOWĄ I PAPIEROSY

Grójeccy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczyli papierosy i krajankę tytoniową bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymali także 40-letniego mężczyznę. Wartość uszczuplenia...

WYBIŁ SZYBY W POCIĄGU, ODPOWIE ZA ZNISZCZENIE MIENIA

Policjanci z Warki dzięki zdecydowanej i szybkiej reakcji konduktora, zatrzymali 31–latka, który wybił szyby w pociągu PKP. Mężczyzna odpowie teraz przed...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył w debacie zorganizowanej przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącej spraw rozwoju obszarów wiejskich w latach 2021-2027.

Sekretarz stanu w swoim wystąpieniu odniósł się do działań podejmowanych przez resort rolnictwa, które mają wpływ na rozwój obszarów wiejskich w ramach programów i środków zarządzanych przez MRiRW. Wskazał, że kolejny okres programowania Wspólnej Polityki Rolnej został skrócony, a część środków Planu Strategicznego WPR (na lata 2021 i 2022) została przekazana do zaprogramowania w okresie przejściowym (2021-2022). Środki te zostaną wdrożone według już obowiązujących i znanych wszystkim beneficjentom zasad określonych dla Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W efekcie Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej będzie wdrażany od roku 2023.

Wiceminister podkreślił też, że jedną z istotnych zmian, wprowadzanych wyżej wymienionym pakietem legislacyjnym jest zwiększenie zaangażowania środków WPR w ochronę środowiska i klimatu. Na przeciwdziałanie zmianom klimatu przeznaczonych ma być co najmniej 40% budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Z kolei na ochronę środowiska planowane jest przeznaczenie co najmniej 30% w ramach II filaru WPR.

Sekretarz stanu zaznaczył, że zgodnie z kompromisem dotyczącym budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, Polska będzie mogła przesunąć do I filaru Wspólnej Polityki Rolnej do 30% środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, z przeznaczeniem na płatności bezpośrednie.

Wiceminister Ryszard Bartosik poinformował również, że lata 2021-2022 będą kontynuacją wsparcia z PROW 2014-2020, zasilonego dodatkowo środkami na rzecz odbudowy rolnictwa i obszarów wiejskich po kryzysie spowodowanym COVID-19. W praktyce oznacza to wydłużenie okresu wdrażania na dotychczasowych zasadach oraz zasilenie nowymi środkami budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Sekretarz stanu przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020 zdecydowano, aby w zakresie wsparcia wdrażanego przez samorządy województw w obszarze inwestycji infrastrukturalnych, zwiększyć budżety wsparcia na rzecz budowy dróg lokalnych, scalania gruntów czy też gospodarki wodno-ściekowej.

Wiceminister wskazał, że prace przygotowawcze do nowego okresu programowania WPR w sposób ewidentny uwidoczniły potrzeby inwestycyjne na obszarach wiejskich. Ograniczenia budżetowe sprawiają jednak, że źródeł finansowania należy poszukiwać także w innych politykach i programach. Z tego względu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiega o jak największe wsparcie infrastrukturalne na obszarach wiejskich ze środków Polityki Spójności, a także Krajowego Planu Odbudowy (KPO), którego celem jest odbudowa po kryzysie wywołanym trwającą epidemią COVID-19.

Resort rolnictwa zgłosił do realizacji w ramach KPO projekty, które mają wesprzeć odbudowę i przygotowanie do zielonej, cyfrowej gospodarki oraz sektora rolno-żywnościowego. Wyżej wymienione projekty mają także poprawić jakość życia na obszarach wiejskich poprzez wsparcie inwestycji prywatnych rolników i przedsiębiorców rolno-spożywczych oraz samorządów.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
- Reklama -

Polecane w Warce

Najmodniejsze jeansy na wiosnę 2021

Jeansy to najpopularniejsza część garderoby. Wszyscy chętnie je nosimy, do pracy, do sklepu na spacer … Jakie modele będą modne tej wiosny?...

KONKURS PLASTYCZNY Z CREA-EDU!!!

Już niedługo zbliża się Dzień Matki. Laurka wykonana samodzielnie jest idealnym prezentem od dziecka dla każdej Mamy. Ile razy zdarzało się Wam...

Zareklamuj się za złotówkę na portalu GminaWarka.pl

Biznesowa Warko! Wychodząc na przeciw wareckim przedsiębiorcom i trudnego dla większości czasu, zaczęliśmy tworzyć cykl artykułów o Waszych biznesach. Jeśli prowadzisz działalność...

Przyłbice ochronne w sprzedaży w wareckiej drukarni

Przyłbice ochronne wykonane są z myślą o podstawowej ochronie twarzy. Dzięki ich lekkiej konstrukcji możemy nosić je przez wiele godzin i zapewnić...

Warka – będzie nowy przystanek i dwa wiadukty

Będzie lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców Warki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują nowy przystanek Warka Miasto. W miejscowości dwa wiadukty...

Urząd Gminy Warka przygotowuje 4 tysiące pakietów ochronnych na mieszkańców w wieku 65+

Urząd Gminy Warka poinformował o przygotowywaniu 4000 szt pakietów ochronnych, które przeznaczone będą dla mieszkańców Warki w wieku powyżej 65 roku życia.

#NośMaskę! Każda ma znaczenie!

Najlepiej zostań w domu. Jeśli jednak musisz wyjść, osłaniaj twarz! Po co nosić maskę?

Informacja na temat dokładnych danych dotyczących koronawirusa w Gminie Warka

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu poinformowała nasz portal o tym, że nie jest w stanie podać dokładnych danych związanych z koronawirusem w...
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -